Branża ITCyberbezpieczeństwoRynekPolecane tematy

Startuje klaster promujący polską branżę cyberbezpieczeństwa

Oficjalną działalność rozpoczął klaster #CyberMadeInPoland. Zrzeszającą ponad 40 firm, instytucji oraz dostawców usług platformę współpracy i promocji polskiego przemysłu cyberbezpieczeństwa, zainicjował Instytut Kościuszki. Prezesem spółki Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa CyberMadeInPoland został Robert Siudak.

Startuje klaster promujący polską branżę cyberbezpieczeństwa

Głównym celem klastra jest kształtowanie i rozwój bezpiecznej cyberprzestrzeni w Polsce oraz promowanie polskich firm poza granicami kraju – informują jego przedstawiciele. Platforma ma również stymulować współpracę sektora z instytucjami naukowymi, podmiotami administracji publicznej, międzynarodowymi korporacjami oraz innymi partnerami.

„#CyberMadeInPoland to nie tylko szansa dla firm i ośrodków badawczych, ale także wyzwania przed jakimi stoi cała branża. O ile rynek produktów i usług cyberbezpieczeństwa w Polsce rozwija się dynamicznie, o tyle udział polskich firm nadal jest znikomy. Dość powiedzieć, że w czołowej dwudziestce rynku bezpieczeństwa IT w naszym kraju nie ma ani jednego polskiego dostawcy” – powiedział Robert Siudak. „Aby nie pozostać tylko biernym odbiorcą technologii z zagranicy, Polska musi tworzyć innowacyjne rozwiązania w obszarze cyberbezpieczeństwa.  A celem i zadaniem naszego klastra jest nie tylko tworzenie tych rozwiązań, ale także ich wdrażanie na polski rynek i eksport” – dodał.

Zadania do zrealizowania

Wśród głównych zadań do zrealizowania przez klaster jego władze wskazują także, działania z zakresu edukacji rynku, a więc budowanie rozpoznawalności i zaufania do polskich marek oraz kreowanie świadomości wyzwań cyberbezpieczeństwa u polskich odbiorców. Ponadto istotna ma być również certyfikacja i regulacja, budowa rozpoznawalności na rynkach zagranicznych, a także finansowanie, w tym między innymi dedykowany program wsparcia publicznego dla sektora ICT – uważają przedstawiciele #CyberMadeInPoland

Okazuje się, że idea klastra promującego polską branżę cyberbezpieczeństwa nabierała kształtów w Instytucie Kościuszki na przestrzeni ostatnich kilku lat. „Nasze słowa z 2016 roku o tym, iż Polska ma szansę stać się jednym z europejskich liderów tej gałęzi gospodarki, są nadal aktualne i stają się faktem. To, co motywowało mnie osobiście do wsparcia tego sektora, to dużo dłuższa, wspaniała historia polskiej kryptologii, matematyki oraz informatyki. Historia zobowiązuje, dlatego będziemy ją pielęgnować, ale też czerpać z doświadczeń Instytutu. Dziś, ogłaszając powstanie pierwszego polskiego klastra cyberbezpieczeństwa mamy nadzieję, że będzie on tym podmiotem, który pomoże w budowie bezpiecznej cyfrowej gospodarki Polski i Europy. To cel, który jest wciąż przed nami” – powiedziała Izabela Albrycht, prezes zarządu Instytutu Kościuszki.

Partnerem wspierającym klaster jest ZIPSEE Cyfrowa Polska, a członkami-założycielami 41 polskich firm: Arcabit, AVET INS, Axence, COIG, ComCERT, Cryptomage, Cyber Security Centre, CyberStudio, Cyberus Labs, CyCommSec, Cypherdog, DCD-SEMI, Defenselayers, Digital Fingerprints, Energy Logserver, Famoc, Findia, GBTI, ICsec, IDENTT, ISEC, IS-Wireless, Logicaltrust, Mediarecovery, mks-vir, NacView, Passus, PBSG, Proget, RED TEAM, Resilia, Securing, Securitum, SEQRED, SIGNIUS, Specfile, STM Solutions, TestArmy, Trusted Information Consulting, Tytani24 i Vector Synergy.

Więcej szczegółów na temat projektu oraz jego uczestników znajduje się na stronie cybermadeinpoland.pl

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *