Praca

Startuje projekt społeczny ExcelDay

ExcelDay to idea społeczna, której celem jest transfer wiedzy pomiędzy doświadczonymi praktykami, a osobami rozpoczynającymi karierę zawodową. Wolontariusze prowadzą dla studentów bezpłatne warsztaty z wykorzystania oprogramowania Microsoft Excel w konkretnym zawodzie. Tegoroczna edycja odbędzie się 29 listopada w Poznaniu i Warszawie.

Startuje projekt społeczny ExcelDay

Z naszego badania przeprowadzonego w listopadzie 2017 roku na grupie ponad 1000 studentów wynika, że aż 78% młodych osób potrafi korzystać z arkusza kalkulacyjnego zaledwie w stopniu bardzo niskim, niskim lub średnim. Dodatkowo, grupa wiekowa 15-24 lata ma najwyższy wskaźnik bezrobocia w Europie według Labour Force Statistics 2017” – tłumaczy ideę projektu Anna Korzeniewska, pomysłodawczyni inicjatywy i założycielka Fundacji Rozwoju Talentów.

Microsoft Excel to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Znajomości arkusza kalkulacyjnego jest wymagana przez pracodawców na każdym etapie rozwoju zawodowego. Właśnie z tego względu postanowiliśmy pomóc młodym ludziom w nabyciu tych cennych umiejętności. Projekt wypełnia tym samym lukę kompetencyjną i uzupełnia formalny system edukacji” – dodaje.

Nauka przez praktykę

Eksperci-wolontariusze pokazują młodym ludziom jak, za pomocą programu Microsoft Excel, rozwiązywać business casy w konkretnej branży, na konkretnym stanowisku. Nauka odbywa się w małych, komfortowych grupach. Są one kompletowane w oparciu o startowy poziom wiedzy i plany zawodowe uczestników. Dzięki temu możliwa jest interakcja oraz integracja młodego człowieka z potencjalnym pracodawcą.

Jakość warsztatów jest gwarantowana przez doświadczenie naszych wykładowców, ale także samej Fundacji Rozwoju Talentów jako organizatora. Od ponad 10 lat realizujemy projekty społeczne, wspierające młode osoby w rozpoczęciu kariery zawodowej” – podkreśla Anna Korzeniewska. Na warsztat można zgłosić się na ExcelDay.pl. W poprzedniej edycji, Fundacja przyjęła aplikacje od prawie 1000 studentów. “Im więcej partnerów i wolontariuszy będzie z nami współpracowało, tym więcej młodych osób będziemy w stanie przeszkolić. Liczba zgłoszeń potwierdza, jak potrzebny jest tego typu projekt” – dodaje.

Wymiar międzynarodowy

ExcelDay realizuje trzy z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 (The Sustainable Development Goals) przyjętych przez wszystkie państwa członkowskie ONZ w 2015 roku:

  • Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich ludzi.
  • Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie.
  • Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Mamy ambicję, aby ExcelDay był ogólnopolską inicjatywą, obecną w wielu polskich miastach, a docelowo chcemy poszerzyć skalę działań również o kraje sąsiadujące z Polską” – zapowiada Anna Korzeniewska. Patronat nad ExcelDay objął polski oddział Microsoft. “Nowe technologie jak nigdy dotąd przenikają wszystkie sfery życia. Mają przy tym wyjątkową cechę, a mianowicie pomagają wyrównywać szanse” – mówi Piotr Marczuk, dyrektor polityki korporacyjnej w Microsoft. “ExcelDay to doskonały przykład popularyzowania technologii zarówno do realizacji codziennych zadań, jak i jako narzędzia pomocnego w przyszłej pracy” – dodaje.

Partnerami tegorocznej edycji są marki o międzynarodowym zasięgu: Atrem, DSM Nutrirional Products, Kompania Piwowarska, Leroy Merlin, Selgros Cash&Carry. “Dziękujemy wszystkim firmom, które zaangażowały się społecznie w działania edukacyjne we współpracy z nami w tym i zeszłym roku. To brandy dojrzałe oraz gotowe, aby prowadzić aktywny dialog z młodym pokoleniem” – tłumaczy Anna Korzeniewska. “Jednym z naszych podstawowych celów jest promocja dobrych praktyk w zakresie CSR oraz Employer Brandingu. Chcemy budować w polskich przedsiębiorstwach kulturę międzypokoleniowej współpracy, czego ExcelDay jest doskonałym przykładem” – dodaje.

Fundacja Rozwoju Talentów ma ambicje, żeby wiosną 2019 roku przeprowadzić jeszcze więcej warsztatów dla studentów w ramach ExcelDay. Fundusze na realizację projektu w zwiększonym zakresie zbierane będą od sponsorów, ale również w ramach akcji #GivingTuesday. To międzynarodowy ruch obecny w ponad 150 krajach i gromadzący internautów wokół idei dzielenia się. #GivingTuesday wspierają m.in. takie gwiazdy jak Reese Witherspoon czy Drew Barrymore. Fundacja Rozwoju Talentów jest pierwszą polską organizacją non-profit, na rzecz której prowadzone są zbiórki.

Lista warsztatów dostępna jest na stronie ExcelDay.

Każdy może wesprzeć ExcelDay poprzez zostanie wolontariuszem lub wpłacenie dowolnej kwoty w formie darowizny.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *