RynekPolecane tematy

Święta 2.0, czyli jak wykorzystujemy technologie w święta Bożego Narodzenia

Polacy chętnie korzystają z technologii przy wigilijnym stole i w kolejne świąteczne dni. Microsoft przeprowadził sondaż dotyczący postrzegania przez Europejczyków roli technologii podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Ponad połowa z nas będzie przeszukiwać popularne blogi i serwisy kulinarne w poszukiwaniu przepisów świątecznych, a blisko 43% pobierze z sieci kolędy.

Święta 2.0, czyli jak wykorzystujemy technologie w święta Bożego Narodzenia

W obu przypadkach europejskimi liderami są Polacy. Aż 61% z nas zdecydowanie się zgadza, a 36,2% raczej się zgadza, że technologia podczas świąt jest dopuszczalna tak długo jak służy spędzaniu wspólnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Sondaż przeprowadzono w Polsce i 12 innych krajach europejskich, na grupie ponad 13 tys. ankietowanych. Okazuje się, że Polacy często mają inne przyzwyczajenia bożonarodzeniowe, niż pozostali mieszkańcy Europy.

Tak dla selfie, nie dla SMS

Większość osób akceptuje technologię w okresie świątecznym pod warunkiem, że jest używana do komunikacji z rodziną i przyjaciółmi. Zaczynając od pobierania przepisów na wigilijne potrawy, a kończąc na robieniu świątecznych zdjęć i przesyłaniu ich do serwisów społecznościowych, uważamy, że technologia daje każdemu niezliczone okazje, aby święta były bardziej udane.

Polacy zapytani o to, jak będą używać technologii podczas świąt, na kilku listach zajęli pierwsze miejsce wśród europejskich krajów:

  • ·       Co drugi Polak (52%) pobierze z Sieci przepis na wigilijną potrawę, w porównaniu z zaledwie 27 proc. Skandynawów;
  • ·       43% z nas pobierze z Sieci kolędy, które umilą czas spędzony przy świątecznym stole;
  • ·       82% wyśle co najmniej jedną wiadomość SMS z życzeniami świątecznymi;
  • ·       74,3% uważa, że dopuszczalne jest robienie selfie z rodziną przy wigilijnym stole;
  • ·       33% zajrzy podczas świąt na media społecznościowe, zaktualizuje swoje statusy lub opublikuje nowe posty;
  • ·       33,6% wykorzystuje połączenia wideo, aby porozmawiać ze swoimi bliskimi podczas świąt;
  • ·       20% akceptuje wysyłanie w tym momencie wiadomości tekstowych;
  • ·       Co dziesiąty z nas (blisko 11% badanych) zamierza pobrać z Internetu rozmaite aplikacje (np. quizzy), które chce wykorzystać do wspólnej zabawy z rodziną.

Życzenia na odległość

Choć 85 proc. respondentów uważa, że połączenia wideo są dobrym sposobem na podtrzymanie kontaktów z nieobecnym członkiem rodziny lub przyjacielem, to 23 proc. aktywnie prowadzi rozmowy wideo ze znajomymi w okresie świątecznym. Oczywiście najchętniej łączymy się z naszymi bliskimi i ukochanymi – w tym przypadku rozmowy wideo prowadzi ponad 33,6% Polaków.

Wiemy, że tradycja ma wielką siłę. W cyfrowych czasach powinniśmy jednak nauczyć się również wykorzystywać nowe technologie do podtrzymywania kontaktu z bliskimi, którzy są daleko od nas, zwłaszcza w okresie świątecznym. Dlatego warto wypróbować nowoczesne i osobiste sposoby umożliwiające nam pozostawanie w kontakcie z tymi, z którymi chcemy podzielić się świąteczną radością. Dzięki takim narzędziom, jak np. komunikator Skype, dostępny na wielu urządzeniach, nie ominie nas bezcenna mina obdarowanego, kiedy będzie otwierał prezent od nas! A dzięki chmurze OneDrive możemy szybko i łatwo podzielić się z bliskimi nagraniami video czy zdjęciami ze świąt” – mówi Sebastian Pawłowski, Dyrektor Grupy Produktowej Windows w polskim oddziale Microsoft.

Zapomnieć o pracy

W czasie Świąt Bożego Narodzenia warto więc zapomnieć o pracy i skupić się na najbliższych. Sprawdzanie firmowej poczty w święta deklaruje tylko 22,2% Polaków.

Badania przeprowadzono w dniach 10.11.2015 – 19.11.2015 wśród 13 053 konsumentów z Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *