Branża ITRynekPolecane tematy

Tibco zmienia właściciela

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia na temat planu sprzedaży firmy Tibco Software przez dotychczasowych właścicieli. Ostatecznie jednak, znana z rozwiązań integracyjnych i narzędzi middleware firma najprawdopodobniej nie stanie się własnością jednego z największych dostawców technologii IT.

Tibco zmienia właściciela

Według wcześniejszych doniesień zakupem Tibco Software zainteresowane miały być firmy takie jak: Oracle, HP, czy IBM. W połowie wakacji mówiło się też, że wartość transakcji może sięgnąć nawet 5 mld USD. Ostatecznie jednak, na mocy umowy opierającej na kwotę 4,3 mld USD, spółka zostanie stanie się włanością funduszu inwestycyjnego Vista Equity Partners.

Z nieoficjalnych wiadomości wynika, że o sprzedaży spółki przesądziły działania części z dotychczasowych udziałowców Tibco Software. Naciski względem zarządu pojawiły się m.in. na skutek sięgającego niemal 25% spadku wartości akcji Tibco zanotowanego w ciągu minionych 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów malejąca cena akcji może być efektem słabnącej pozycji rynkowej rozwiązań linii Tibco Spotfire. Oprogramowanie analityczne wywodzące się z narzędzi przejętej przez Tibsco w 2007 roku spółki ma tracić przewagę konkurencyjną m.in. wskutek dynamicznego rozwoju alternatywnych platform danych – zwłaszcza tych, opartych na mechanizmach in-memory.

Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku. Gdyby jednak do tego czasu zarząd Tibco przystał na inną ofertę zakupu – będzie musiał opłacić karę umowną w wysokości niemal 120 mln USD. Wedle zapowiedzi Vivek Ranadivé, założyciel i obecny dyrektor generalny firmy Tibco Software pozostanie na stanowisku przynajmniej do czasu zamknięcia transakcji. Ze stanowiska prezesa rady nadzorczej ustąpił już – mianowany w czerwcu br. – Todd Bradley.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *