Branża ITPracaPolecane tematy

Co trzecia firma IT rezygnuje z zatrudniania nowych pracowników

Choć sytuacja pracowników z branży IT oceniana jest na stabilną to wpływ pandemii na działalność firm z tego sektora jest jednak niewątpliwy. Niemal co trzecia firma zupełnie zrezygnowała z prowadzenia nowych procesów rekrutacyjnych, a co czwarta zmniejszyła ich liczbę – wynika z badania „Puls rynku pracy specjalistów i menedżerów” przeprowadzonego przez firmę Antal. Czy to może oznaczać zmierzch złotej ery tej branży?

Co trzecia firma IT rezygnuje z zatrudniania nowych pracowników

Wyniki badania wskazują, że większość organizacji z branży IT nadal prowadzi rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla (40%), ale tylko 7% zamierza je zwiększyć, a aż 27% planuje zupełnie z nich zrezygnować. „Przed zespołami IT stawiane będą jeszcze wyższe oczekiwania w obszarze zapewnienia ciągłości biznesowej, a dostosowanie się do zmieniającej się gospodarki jest nieuniknione. Ponad 60% firm z sektora skupia się na ulepszeniu komunikacji online,  produktów oraz usług. Oceniamy, że po krótkim spowolnieniu dynamiki zatrudnienia, obecny stan rzeczy pozytywnie wpłynie na długofalowe zapotrzebowanie kadrowe” – prognozuje jednak Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services.

Szansa na pozyskanie trudno dostępnych kompetencji

W drugim i trzecim kwartale 2020 roku, konsultanci Antal zaobserwowali wzmożoną aktywność kandydatów z branży IT na rynku pracy, którzy częściej deklarowali poszukiwanie nowej pracy i odpowiadali na ogłoszenia. Okazuje się, że specjaliści i menedżerowie IT są jednak ostrożniejsi w wyborach i dokładniej weryfikują oferowane warunki – zwłaszcza w aspektach związanych z bezpieczeństwem zatrudnienia. Taka postawa to wynik wzrostu liczby zwolnień przy jednoczesnej niższej dostępności nowych wakatów, uważają autorzy badania. Twierdzą jednocześnie, że dla organizacji mających stabilną pozycję na rynku jest to szansa na pozyskanie dotychczas niezwykle trudno dostępnych kompetencji.

„Firmy planujące wykorzystać ten czas na pozyskanie talentów powinny mieć na uwadze, że dużo częściej, jako forma współpracy preferowana jest umowa o pracę. Kandydatom wydaje się być ona stabilniejsza od B2B. Również mniej chętnie akceptują oni konieczność relokacji. Absolutnym warunkiem rozważenia nowej pracy jest możliwość przynajmniej częściowego pełnienia obowiązków zdalnie. Taka opcja jest oceniana jako zarówno wygodna, jaki i bezpieczna” – komentuje Katarzyna Michaliszyn, Consultant, Antal IT Services.

Kandydaci z kolei, podczas udziału w procesach rekrutacyjnych, mogą spodziewać się zwłaszcza weryfikacji umiejętności miękkich, w szczególności pod kątem zarządzania i organizacji czasu pracy, uważają także twórcy badania. Obecnie na rynku poszukiwani są też pracownicy bardziej doświadczeni i nie wymagają dodatkowych szkoleń czy specjalnych procesów wdrożeniowych.

Wyzwania HR

Rozwijająca się pandemia ma ogromny wpływ nie tylko na całą gospodarkę – stanowi też wyzwanie dla kwestii HR. Z badania przeprowadzonego przez Antal wynika, że kluczowym aspektem HR dla działalności przedsiębiorstw IT jest obecnie zdalny onboarding pracowników (32%) oraz dostosowanie zakresu obowiązków pracowników do wymogów, jakie niesie za sobą praca zdalna (27%). Kolejnym zadaniem staje się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w czasie pandemii (26%). Z kolei na wyzwania związane z rekrutacją pracowników wskazało zaledwie 14% ankietowanych.

Badanie Antal przeprowadzono metodą CATI w okresie czerwiec-sierpień 2020 roku na próbie 203 firm z sektora nowych technologii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *