AplikacjeRynek

W aplikacji mojeIKP można już złożyć wniosek o EKUZ

A także sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty. We wspomnianej aplikacji można też wystąpić o elektroniczny certyfikat zastępujący Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

W aplikacji mojeIKP można już złożyć wniosek o EKUZ

Możliwość uzyskania certyfikatu zastępującego EKUZ w aplikacji mojeIKP to znaczne ułatwienie dla osób przebywających za granicą, które nagle potrzebują leczenia, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty. Certyfikat daje prawo do leczenia za granicą na takich samych zasadach jak EKUZ. Działa też wstecz. Zapomniałeś o EKUZ lub ją zgubiłeś? Dzięki aplikacji mojeIKP możesz zawnioskować o certyfikat i otrzymać go na telefon, a potem przesłać placówce, która udzieliła pomocy medycznej.

„Zastąpiliśmy kolejny dokument papierowy, który musiał mieć podpis i pieczątkę pracownika NFZ, wygodną wersją cyfrową z elektronicznym podpisem. W efekcie, jeśli zapomnieliśmy o EKUZ, eCertyfikat otrzymamy znacznie szybciej, wprost na mojeIKP” – mówi Filip Nowak, prezes NFZ.

Drugą nowością w mojeIKP jest możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ i sprawdzenia, na jakim etapie realizowania jest karta i kiedy ją otrzymamy. Można też sprawdzić do kiedy ważna jest karta EKUZ.

Jak poinformowano, również na Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce „Moje konto”) można sprawdzić, na jakim etapie jest wydanie karty i kiedy ją otrzymamy. Ale to nie wszystkie zmiany na IKP. Obecnie pacjenci mają dostęp do szczegółowych informacji na temat realizacji e-zleceń na wyroby medyczne i ich naprawy. Wszystkie zlecenia, wraz z informacją o etapie realizacji, szczegółach dotyczących przepisanych wyrobów, ich zakupie oraz kosztach refundacji, znajdują się na IKP w zakładce „Apteczka”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *