CIOPolecane tematy
Wdrażamy w praktyce koncepcję hybrydowego IT oraz budujemy rozwiązania na styku systemów OT i IoT
Executive Viewpoint
Z Michałem Zajączkowskim, dyrektorem generalnym Hewlett Packard Enterprise w Polsce, rozmawiamy o hybrid IT, roli tzw. sieci brzegowych, projektach związanych z budową rozwiązań internetu rzeczy oraz nowych, zaprezentowanych pod koniec 2017 roku, rozwiązaniach: HPE GreenLake, HPE OneSphere i HPE InfoSight.
Nasza strategia opiera się na trzech filarach: hybrydowym IT, sieciach brzegowych (IoT) oraz usługach. Wdrażamy hybrydowe IT i IoT w sposób prosty, na bazie najlepszych praktyk. Jednym z najważniejszych obszarów rozwoju naszego działu usługowego jest koncepcja Everything-as-a-Service. Po 16 latach pracy w Hewlett-Packard widzę powrót do korzeni, do koncentracji na rozwiązaniach klasy Enterprise. Mamy klarowne, dostosowane do tej koncepcji, portfolio produktów. Koncentrujemy się też na współpracy z partnerami globalnymi, takimi jak: Docker i Mesosphere, w zakresie rozwiązań opartych na kontenerach i do zarządzania centrum danych. Z kolei partnerstwa z ABB i Siemens dotyczą wykorzystania rozwiązań IoT, sterowników, systemów klasy OT.
W jakim kierunku będą rozwijane produkty HPE?
W dłuższej perspektywie czasowej jednym z głównych pomysłów, które staramy się wykorzystać w naszych rozwiązaniach, jest koncepcja Memory Driven Computing. Obecnie stosowane algorytmy przetwarzania skonstruowane są tak, aby bazować na mocy procesora. Muszą powstać nowe, by wykorzystywały możliwości ogromnych i bardzo szybkich obszarów pamięci. To całkowita zmiana sposobu funkcjonowania systemów i nowe możliwości ich zastosowania.
Koncepcję tę staramy się odzwierciedlić w projekcie The Machine. Ma on umożliwić zmianę modelu przetwarzania polegającą na usunięciu barier związanych z różnym sposobem dostępu do różnych rodzajów pamięci. Zniknie konieczność ciągłego przenoszenia danych pomiędzy różnymi rodzajami pamięci w celu ich przetworzenia. Projekt bazuje na wprowadzeniu połączenia optycznego między komponentami komputera, tzw. Photonics i Uniwersalnej Pamięci (Universal Memory) zbudowanej między innymi dzięki dostępności nowego modułu pamięci Memristor. Ma on „umiejętność zapamiętania” ostatniego stanu, w którym się znajdował. Jednocześnie, w odróżnieniu od rozwiązań in-memory, po wyłączeniu zasilania, zapisana w The Machine informacja nie zginie. System ten będzie miał dużo krótszy czas dostępu do danych. Poza tym nie będzie tak dużych różnic w szybkości dostępu do różnych rodzajów pamięci – pamięć podręczna procesora, pamięć RAM, pamięci nieulotne, tradycyjny dysk czy pamięć zewnętrzna. The Machine zmienia podejście do pamięci masowych. To urządzenie pozwoli na stworzenie systemów, których przetwarzanie częściowo odbywać się będzie już w momencie zbierania danych.
Obecnie opracowujemy kolejne elementy The Machine, a po ich przetestowaniu wprowadzamy stopniowo do naszej oferty. Rozwiązania pracujące na tej koncepcji stosuje nasz nowy superkomputer Superdome Flex. Jego możliwości w swoich badaniach nad wczesnymi etapami istnienia kosmosu wykorzystuje m.in. Stephen Hawking na Uniwersytecie Cambridge.
Poznaj nowe rozwiązania HPE – weź udział w konferencji Reimagine 2018
W świecie, w którym wszystko jest podłączone do sieci, każde urządzenie przetwarza dane. To świat, w którym technologia, aplikacje i dane napędzają cyfrową transformację. Konferencja Reimagine 2018 będzie okazją do poznania w jaki sposób najnowsze technologie firmy HPE wspierają możliwości wykorzystania tych trzech elementów z korzyścią dla biznesu. Zapraszamy do udziału.
Szczegółowa agenda, a także formularz rejestracyjny dla osób zainteresowanych udziałem w konferencji Reimagine 2018 są dostępne na stronie: http://h41382.www4.hpe.com/reimagine_2018/warsaw
W ciągu ostatnich dwóch lat HPE wydzieliło dział usług Enterprise Services, który po fuzji z CSC zmienił nazwę na DXC Technology; sprzedało dział oprogramowania firmie Micro Focus; a także uruchomiło dział usług technologicznych Pointnext. Jak wygląda dziś oferta firmy HPE?
Nasza strategia opiera się na trzech filarach: hybrydowym IT, sieciach brzegowych (IoT) oraz usługach. Wdrażamy hybrydowe IT i IoT w sposób prosty, na podstawie najlepszych praktyk. Jednym z kluczowych obszarów rozwoju naszego działu usługowego jest koncepcja Everything-as-a-Service. Po 16 latach pracy w Hewlett-Packard widzę powrót do korzeni, do koncentracji na rozwiązaniach klasy Enterprise. Mamy klarowne, dostosowane do tej koncepcji portfolio produktów. Sprzedaż części oprogramowania przejęła od HPE firma Micro Focus, DXC zaś budowę aplikacji i outsourcing rozwiązań IT. To otwiera nam drogę do współpracy z lokalnymi partnerami, którzy dotąd postrzegli nas jako konkurentów, bo np. sami tworzyliśmy właśnie aplikacje.
Koncentrujemy się też na współpracy z partnerami globalnymi, takimi jak: Docker i Mesosphere, w zakresie rozwiązań opartych na kontenerach i do zarządzania centrum danych. Z kolei partnerstwa z ABB i Siemens dotyczą wykorzystania rozwiązań IoT, sterowników, systemów klasy OT (Operational Technology). Duży potencjał rozwiązań z zakresu internetu rzeczy widzimy właśnie w systemach produkcyjnych. Związany jest z automatyzacją, kontrolą jakości produkowanych towarów i robotyzacją. Do tego typu zastosowań przeznaczona jest np. nasza linia serwerów: HPE Edgeline Systems. Dzięki nim generowane w dużych ilościach przez sterowniki i czujniki IoT informacje są wstępnie przetwarzane w miejscu ich powstawania. Dopiero w kolejnym zaś kroku, już po przetworzeniu, przesyłane są do systemów analitycznych.
Elementem wspomnianej wyżej strategii Everything-as-a-Service jest nowe rozwiązanie HPE GreenLake. Czego dotyczy ta oferta?
To wiele usług, w tym np. Backup-as-a-Service, Database Platform, SAP HANA. Rozwiązania tego typu – oferowane w modelu Pay- -Per-Use – obejmują jednak nie tylko pamięci masowe, lecz także serwery i rozwiązania sieciowe. Nasz sprzęt znajduje się u klienta, który płaci tylko za zasoby IT, któremu są aktualnie potrzebne. W standardzie infrastruktura ta jest jednak – bezkosztowo dla samego klienta – przewymiarowana. W miarę potrzeb klient może wykorzystać ten dodatkowy bufor i „dobrać” potrzebne mu zasoby. W tego typu kontrakty muszą być – poza IT – zaangażowane również działy finansowe, ponieważ zyski z tego typu modelu wymagają dokładnej oceny finansowej i uwzględnienia wartości pieniądza w czasie w ocenie rentowności inwestycji w IT.
W Polsce na razie trudno jest przekonać działy IT do modelu Pay-Per-Use. Dziś klient kupuje zazwyczaj macierz z zapasem na kolejne 3–5 lat, w czasie którego rozwiązanie to się amortyzuje. W efekcie jednak przepłaca za niewykorzystaną moc/pojemność rozwiązania. Nie wie także w jakim stopniu, być może w zbyt dużym w tak długiej perspektywie czasu, go nie przewymiarował.
Na konferencji w HPE Discover 2017 w Madrycie ogłoszono wiele nowości wspierających obecną strategię HPE, związanych m.in. z budową i zarządzaniem środowiskami hybrid IT…
Jedną z nich jest oprogramowanie HPE One-Sphere, które służy nie tylko do zarządzania środowiskami hybrydowymi, ale ułatwia też analizę kosztów. Dotyczy to zarówno zasobów oferowanych we własnym centrum danych, jak i tych wynajmowanych w chmurze. Koszty te bardzo łatwo policzyć w przypadku chmury publicznej, Amazon Web Services, Google Cloud Platform czy Microsoft Azure. W przypadku zasobów wewnętrznych trzeba je oczywiście odpowiednio sparametryzować. Aby to ułatwić, HPE OneSphere oferuje wiele gotowych szablonów. To bardzo elastyczne rozwiązanie, które umożliwia uproszczenie korzystania i zarządzania nie tylko środowiskiem hybrydowego IT, lecz także w jednolity sposób pozwala korzystać z wielu typów w publicznej chmurze obliczeniowej.
Wsparciem dla działów IT jest również inne rozwiązanie, które miało premierę w Madrycie – HPE InfoSight. Jest to system wykorzystujący rozwiązania sztucznej inteligencji do analityki predykcyjnej. Dane mogą być pozyskiwane z tysięcy, a nawet milionów czujników rozmieszczonych w infrastrukturze IT. Dzięki temu można przewidywać potencjalne awarie. Pozwala to ograniczyć poziom przestojów i zapewnić dostępność infrastruktury IT na poziomie 99,9999%. Daje to przerwy na poziomie 6 sekund w roku. Rozwiązanie to opieramy na produkcie, przejętej niedawno firmy Nimble. Narzędzie to wykorzystywane jest na razie do nadzorowania systemów HPE Nimble Storage. Wkrótce będzie też obejmować rozwiązania HPE 3PAR. W dalszej perspektywie InfoSight obejmie nadzorem również serwery.
Na czym polega koncepcja hybrydowego IT? Zwykle mówi się o chmurze hybrydowej jako łączącej firmowe zasoby IT i te wynajmowane w modelu cloud computing…
HPE nie oferuje usług chmury publicznej. Oferujemy jednak rozwiązania – w tym elementy infrastruktury IT – wspierające budowę środowiska hybrydowego. Nie wierzymy w całkowitą migrację do chmury. Klienci chyba na razie także nie, bo nie widać masowej migracji do zasobów oferowanych w modelu cloud computing. Zamiast tego decydują oni, że część aplikacji zostaje w starych zasobach i starej architekturze. Nowe aplikacje tworzone są już na bazie bardziej elastycznych zasobów chmury prywatnej. Jeśli zaś dane mogą być przekazywane na zewnątrz – i jest to opłacalne – to zasoby IT przenoszone są do chmury publicznej. Usługi te jednak, początkowo atrakcyjne finansowo, po przekroczeniu pewnych, założonych w umowach progów wykorzystania zasobów IT w chmurze, stają się często nieopłacalne. W ciągu ostatniego roku zwracali nam na to uwagę klienci. Dlatego uważamy, że przyszłość to hybrydowe IT.
Elementem oferty HPE są też rozwiązania z zakresu IoT…
Możemy zaoferować zarówno produkty, jak i sprawdzone pomysły na zastosowanie internetu rzeczy. Działające rozwiązania prezentujemy m.in. w naszym laboratorium w Genewie. Z jednym z partnerów opracowaliśmy koncepcję wykorzystania IoT w projekcie Smart City. Ilość potencjalnych pomysłów jest jednak nieograniczona. W tego typu projektach ważne jest zaangażowanie zarówno partnerów, jak i klientów.
Rozwiązania IoT wzbudzają duże zainteresowanie klientów, ale często nie wiadomo w jaki sposób je zastosować, aby przyniosły oszczędności lub wygenerowały nowe przychody. Wykorzystanie internetu rzeczy to także zwiększenie komfortu działania dla firm i użytkowników. Oszczędności przynieść może np. zastosowanie czujników na linii produkcyjnej lub w rafinerii, by przewidywać i zapobiegać ewentualnym awariom, a co za tym idzie – także przestojom w działaniu. Oferujemy również narzędzia związane z poprawą bezpieczeństwa rozwiązań IoT. Jest to np. nowo ogłoszony zestaw produktów Aruba 360 Security.
Innym przykładem zastosowania naszych produktów w obszarze IoT są Access Point Aruba, dzięki którym można np. lokalizować potencjalnych klientów. Rozwiązania te mogą znaleźć zastosowanie w sieciach handlowych, które – za ich pośrednictwem – będą np. wysyłać informacje marketingowe na urządzenia mobilne.