SprzętRynek

Western Digital wprowadza nową architekturę i zapowiada dyski o pojemności 50 TB

Nowe podejście do architektury dysków twardych zakłada połączenie wybranych cech nośników talerzowych oraz pamięci flash, a także wykorzystanie zaawansowanych algorytmów m.in. do optymalizacji operacji zapisu i odczytu danych. Zaprezentowane właśnie rozwiązania Western Digital mają odpowiadać na potrzeby biznesowe wynikające z rosnącego popytu na przestrzeń dyskową. Za kilka lat dyski WD oparte na architekturze OptiNAND mają osiągnąć pojemność rzędu nawet 50TB.

Western Digital wprowadza nową architekturę i zapowiada dyski o pojemności 50 TB
Źródło: Western Digital

Przedstawiciele firmy Western Digital oficjalnie zaprezentowali nową architekturę dysków twardych, która – wedle zapowiedzi – łączy kluczowe zalety technologii HDD oraz flash, a także definiuje nowe możliwości w zakresie gęstości zapisu danych. Nowa architektura dysków Western Digital ma też wykorzystywać m.in. doświadczenia w zakresie rozwoju klasycznych nośników typu HDD i flash, a także innowacyjne rozwiązania sprzętowe i programowe. Jako taka, stanowi odpowiedź na potrzeby biznesowe rosnące m.in. wskutek konieczności przechowywania i sprawnego przetwarzania coraz większych ilości zróżnicowanych danych. “Nasza nowa architektura jest naturalnym rozszerzeniem atutów oraz możliwości Western Digital i wprowadza na rynek nową ewolucję rozwiązań storage” – podkreśla Billy Chen, szef działu Compute and Storage Product Line w firmie Western Digital.

Zaprezentowana właśnie architektura dysków Western Digtial ma wyróżniać się m.in. wykorzystaniem pamięci iNAND nie tyle jako pamięci podręcznej, ale – dzięki obsłudze metadanych na poziomie oprogramowania firmware – na potrzeby zoptymalizowania operacji zapisu oraz lepszego wykorzystania dostępnej powierzchni dyskowej. Architektura OptiNAND wykorzystuje też rozwiązania i technologie, takie jak: HelioSeal oraz TSA (Triple Stage Acutator) m.in. na potrzeby zapewnienia wysokiej wydajności. Innowacje dotyczące warstwy HDD pozwalają m.in. na dalsze ograniczenie opóźnień w operacjach zapisu i podniesienie niezawodności dysków. Co ważne, wprowadzone rozwiązania umożliwiają zachowanie znacznej ilości danych także w przypadku przerwania operacji zapisu w związku z utratą zasilania.

W efekcie, pierwsze nośniki wykorzystujące architekturę OptiNAND charakteryzują się gęstością zapisu na poziomie ponad 2 TB na każdy talerz dyskowy. Wedle zapowiedzi w ramach programu pilotażowego na rynek trafiły już pierwsze, oparte na nowych rozwiązaniach dyski o pojemności 20 TB. Tak wysoka gęstość zapisu danych ma przekładać się na nowe możliwości wykorzystania tego rodzaju nośników w zastosowaniach wymagających obsługi znaczących wolumenów danych – i to przy zapewnieniu wysokiego poziomu wydajności operacji zapisu i odczytu danych. Nowe dyski twarde Western Digital mają w szczególności spełniać wymagania dużych organizacji biznesowych oraz operatorów środowisk chmurowych i centrów danych.

Przedstawiciele Western Digital zapowiadają dalszy, dynamiczny rozwój nowej technologii. Za kilka lat dyski WD oparte na technologii OptiNAND mają osiągnąć pojemność rzędu nawet 50TB. “Możemy się pochwalić niesamowitą historią innowacji w dziedzinie HDD – zmieniliśmy wszystko prezentując w 2013 r. technologię HelioSeal w 2013 r.; w 2019 wprowadziliśmy pierwsze dyski EAMR HDD, teraz znów będziemy liderem innowacji prezentując technologię OptiNAND. Na tej architekturze przez wiele generacji bazować będą nasze produkty HDD – spodziewamy się, że w drugiej połowie dekady dyski ePMR HDD z OptiNAND osiągną pojemność 50TB” – zapowiada Siva Sivaram, prezes i szef działu Global Technology and Strategy w firmie Western Digital.

Architektura OptiNAND ma docelowo znaleźć zastosowanie w wielu produktach Western Digital związanych z przechowywaniem danych. Będzie także podstawą do dalszego rozwoju oferty – zapowiadany jest m.in. dalszy rozwój możliwości oprogramowania wbudowanego w rozwiązania WD. Pierwsze produkty oparte na nowej architekturze trafią na rynek jeszcze w tym roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *