AplikacjeCIORynekPolecane tematy

Kalendarium pożegnania podstawowego wsparcia technicznego Windows 7

Na początku 2020 roku Microsoft oficjalnie zakończy świadczenie podstawowego wsparcia technicznego dla systemu Windows 7 – od tego momentu wykorzystywanie tej wersji środowiska operacyjnego w firmach obarczone będzie wysokim (i z każdym dniem rosnącym) ryzykiem – producent przestanie bowiem udostępniać aktualizacje bezpieczeństwa. To naprawdę ostatni dzwonek, by zacząć planować pożegnanie z tą wersją Windows w firmie.

Kalendarium pożegnania podstawowego wsparcia technicznego Windows 7

Oficjalną datę zakończenia wsparcia dla systemu zaplanowano na 14 stycznia 2020 roku. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy wcześniej oczekiwać żadnych działań ze strony koncernu Microsoft. Działania te z pewnością nastąpią – i będą związane nie tylko z Windows 7, ale też z innymi odsłonami tego środowiska operacyjnego. Można spodziewać się m.in. działań mających zachęcić niezdecydowanych jeszcze użytkowników Windows 7 do przejścia na Windows 10. Redakcja amerykańskiego wydania Computerworld opracowała zestawienie tego typu wydarzeń, których możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach.

Greg Keizer, redaktor serwisu Computerworld.com twierdzi, że już w pierwszych tygodniach 2019 roku Microsoft może uruchomić skierowaną do małych i średnich firm ofertę promocyjną, w ramach której będzie można na atrakcyjnych warunkach nabyć licencje na Windows 10 Pro oraz Office 2019. Jest bowiem wysoce prawdopodobne, że Microsoft spróbuje powtórzyć akcję promocyjną, którą przeprowadzono na rok przed zakończeniem wsparcia technicznego dla Windows XP – wówczas klientom zaoferowano 15 proc. rabatu na zakup Windows 8 oraz Office 2013.

Co ważne – i potwierdzone wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli firmy Microsoft – już 9 kwietnia 2019 roku użytkownicy Windows 7, którzy nie skonfigurują systemu aktualizacji tak, by akceptował jedynie poprawki sygnowane algorytmem SHA-2, przestaną otrzymywać aktualizacje. Stosowne plany ogłoszono już w listopadzie 2018 roku.

Do 9 lipca 2019 roku firmy obsługę SHA-2 będą musiały wdrożyć firmy wykorzystujące do aktualizowania komputerów działających pod kontrolą systemu Windows 7 oprogramowanie Windows Server Update Services 3.0 SP2. W przeciwnym razie nie otrzymają aktualizacji oprogramowania. Co ważne, zmiana ta dotyczy nie tylko Windows 7, ale także wszystkich produktów Microsoftu.

Jest bardzo prawdopodobne, że w połowie grudnia – na miesiąc przed zakończeniem okresu wsparcia technicznego – użytkownicy Windows 7 zaczną oglądać powiadomienia systemowe, informujące ich o zbliżającym się dniu zakończenia wsparcia technicznego, podobnie jak miało to miejsce pod koniec wsparcia dla Windows XP.

Zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami dokładnie 14 stycznia 2020 roku Microsoft oficjalnie zakończy świadczenie darmowego wsparcia technicznego dla Windows 7. Mało prawdopodobne wydaje się, by firma była skłonna przesunąć ten termin – wielu użytkowników apelowało o to przy okazji końca wsparcia dla Windows XP, ale bez rezultatu. Po tej dacie aktualizacje dla Windows 7 będą udostępniane wyłącznie tym użytkownikom biznesowym, którzy wykupią rozszerzony program serwisowy – Windows 7 Extended Security Updates. Na razie nie wiadomo, jak długo będzie on oferowany.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *