Branża ITRynek

Zmiany na szczycie w SAP – Bill McDermott ustąpił ze stanowiska CEO

Dotychczasowy dyrektor generalny SAP, Bill McDermott ustąpił ze stanowiska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem tej decyzji były względy osobiste. Obowiązki dyrektora generalnego SAP – ze skutkiem natychmiastowym – przejmuje dwójka menedżerów: Jennifer Morgan oraz Christian Klein. Będą oni pełnić równoległe funkcje wicedyrektorów generalnych. Analogiczną funkcje przed laty pełnili Bill McDermott i Jim Hagemann-Snabe.

Zmiany na szczycie w SAP – Bill McDermott ustąpił ze stanowiska CEOŹródło: SAP

Oficjalnie powodów ustąpienia McDermotta nie podano. Media spekulują jednak, że chodzić może o względy osobiste. Dotychczasowy dyrektor generalny raczej nie opuszcza stanowiska z powodu kondycji zarządzanej przez niego firmy – pod trwającymi blisko dekadę rządami Billa McDermotta koncern SAP kwitł, intensywnie zwiększając sprzedaż swoich produktów, pozyskując nowych klientów (z niespełna 100 tys. w 2009 r. do blisko 450 tys. obecnie) i z sukcesami rozwijając ofertę usług chmurowych. Ten trend ma być zresztą kontynuowany – z komunikatu wydanego przez zarząd firmy dowiadujemy się, że przed nowymi co-CEO postawiono przede wszystkim zadanie dalszego rozbudowywania oferty chmurowej.

„SAP nie będzie tą samą firmą bez Billa McDermotta”– napisał w oficjalnym komunikacie Hasso Plattner, który przed wraz z czterema innymi byłymi pracownika IBM stworzył w 1972 r firmę Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung (w skrócie SAP), a dziś przewodniczy jej radzie nadzorczej. „Pracowało mi się tu świetnie, to była ekscytująca jazda. Dotarłem jednak do miejsca, w którym uznałem, że zrobiłem to, co obyło do zrobienia” – skomentował z kolei Bill McDermott. Zapytany o plany na przyszłość oświadczył tajemniczo, że „dopiero się rozgrzewa”. Na razie wiadomo, że do końca roku będzie formalnie doradzał parze nowych dyrektorów generalnych – tak, by proces przekazywania władzy w firmie był maksymalnie płynny i efektywny.

Nowi głównodowodzący SAP – Jennifer Morgan oraz Christian Klein – są związani z firma SAP od lat. Jennifer Morgan jest doświadczoną specjalistką od sprzedaży, która rozpoczęła pracę w firmie przed 15 laty, a do tej pory przewodziła zespołowi SAP Cloud Business Group i była odpowiedzialna m.in. za rozwijanie rozwiązań chmurowych SAP, w tym produktów SAP Ariba, SAP Concur, SAP Fieldglass, SAP SuccessFactors, SAP C4/HANA, SAP Customer Experience oraz Qualtrics. Z kolei Christian Klein zaczynał pracę w SAP jeszcze wcześniej – w 1999 roku, kiedy to dołączył do firmy jeszcze jako student. Do niedawna kierował działem SAP Intelligent Enterprise Group, gdzie odpowiadał m.in. za rozwój aplikacji biznesowych SAP. Był również dyrektorem finansowym oraz dyrektorem działu kontrolingu SAP.

Warto dodać, że w SAP istnieje długa tradycja „tandemowego CEO” – firmą wielokrotnie dowodziła para dyrektorów operacyjnych, odpowiedzialnych za różne obszary jej działalności. Na początku jej istnienia w takim modelu pracowali m.in. Hasso Plattner – najpierw z Dietmarem Hoppem, a później Henningiem Kagermannem (czyli współzałożycielami firmy). Również Bill McDermott przez dłuższy czas miał partnera – jego co-CEO był Jim Hagemann-Snabe (obecnie kierujący firmą Siemens).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *