Artykuł z magazynu ITwizRynek

Zobacz o czym piszemy w wakacyjnym numerze Magazynu ITwiz

W najnowszym wydaniu Magazynu ITwiz zwracamy uwagę na wymierne ryzyko – zgodnego z obowiązującymi przepisami – wypowiedzenia umów licencyjnych na największe nawet systemy biznesowe, doświadczenia ING Banku Śląskiego z architekturą mikroserwisów, kwestię zarządzania danymi źródłowymi w in-memory na przykładzie AMS oraz Open Compute Project okiem CIO i Architekta. Wśród tematów, które omawiamy na łamach nowego numeru Magazynu ITwiz znalazły się też m.in. założenia programu “Od papierowej do cyfrowej Polski”, możliwości zastosowania koncepcji Kanbana w inżynierii oprogramowania, a także idea Object Storage. Opisujemy też case study o tym, jak PLL LOT zarządza miękkim HR dla 1300 pracowników.

Zobacz o czym piszemy w wakacyjnym numerze Magazynu ITwiz

Wstępniak

Nie jest przesadą stwierdzenie, że oprogramowanie jest dziś fundamentem funkcjonowania większości firm. Odpowiednio dobrany i wdrożony system decyduje o skuteczności działania organizacji, często stanowiąc źródło przewagi nad konkurencją. Wdrożenie takiego systemu to jednak zwykle spory wysiłek organizacyjny i finansowy. Szczęśliwie zakupione licencje pozwalają na używanie raz wdrożonego systemu latami, oczywiście pod warunkiem w wykorzystania oprogramowania zgodnie z warunkami umowy. Czy na pewno? O wymiernym ryzyku – zgodnego z obowiązującymi przepisami – wypowiedzenia umów licencyjnych piszemy na str. 26.

W czerwcu odbyła się oficjalna inauguracja programu mającego na celu kompleksową cyfryzację najważniejszych obszarów związanych z funkcjonowaniem państwa. Nowe technologie mają m.in. podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki, ułatwić dostęp do usług publicznych, a także przyspieszyć proces załatwiania spraw urzędowych. O założeniach i ramach czasowych programu “Od papierowej do cyfrowej Polski” piszemy na str. 20. Na str. 22 omawiamy natomiast nowelizację ustawy Prawo Zamówień Publicznych, która weszła w życie z końcem lipca.

Cyfrowa transformacja biznesu sprawia natomiast, że oczekiwania stawiane działom IT są nie tylko coraz bardziej złożone, ale też muszą być realizowane coraz szybciej. To z kolei oznacza, że deweloperzy muszą dostarczać nowe wersje oprogramowania, nowe funkcjonalności i poprawki w coraz krótszych cyklach. To z kolei wymaga nowych zasad prowadzenia projektów deweloperskich. Okazuje się, że do prac rozwojowych można z powodzeniem zaadoptować metody opracowane 6 dekad temu na potrzeby sterowania produkcją. O zastosowaniu Kanbana w inżynierii oprogramowania piszemy na str. 58. Jest to metoda szczególnie skuteczna wówczas, gdy trzeba ograniczać ilość pracy w toku. Z kolei na str. 38 opisujemy koncepcję Object Storage, czyli obiektowej pamięci masowej. Wykorzystanie tej idei pozwala uzyskać określone korzyści organizacyjne i biznesowe. Object Storage to tylko jeden z przykładów zmian dotyczących rozwiązań pamięci masowych. Rynek takich rozwiązań podlega też rewolucji technologicznej, wpływającej na wydajność, dostępność i skalowalność systemów storage, a także – na aspekty biznesowe. O wpływie technologii flash na budżety IT oraz modele działalności piszemy na str. 32.

Palącą, z perspektywy priorytetów osób odpowiedzialnych za IT, kwestią jest dziś również zabezpieczenie firmowych środowisk informatycznych przed nowymi zagrożeniami. O realnej wartości danych biznesowych, konieczności zmiany – sięgających założeniami XIX wieku – sposobów walki z cyberprzestępcami oraz przybierających na znaczeniu usługach Cybercrime-as-a-Service rozmawiamy z Rajem Samani, dyrektorem technicznym (CTO) na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w Intel Security. Zapis rozmowy na str. 40.

Mówiąc o nowych technologiach trudno pominąć kwestie związane z rozwojem architektury komputerów. Dziś na świecie znane są dwie główne implementacje komputerów kwantowych. Wiele wskazuje na to, że ich rozwój – w mniej lub bardziej odległej przyszłości – doprowadzi do stworzenia nowego rodzaju komputera, który będzie w stanie wykonywać dowolne zadania znacznie szybciej niż dzisiejsze maszyny. O zasadach działania, a także możliwościach i ograniczeniach komputerów kwantowych piszemy na str. 29.

Ciekawy jest też projekt drukarki 3D, która w swoich założeniach przeznaczona dla szerokiego grona mniej zaawansowanych technologicznie odbiorców. Rozwijana przez polsko-szwedzki zespół drukarka Skriware nie wymaga znajomości projektowania trójwymiarowego, czy korzystania z zaawansowanych programów graficznych. Użytkownicy Skriware do dyspozycji mają katalog produktów działający na zasadzie podobnej do sklepu z aplikacjami mobilnymi. Szczegóły projektu na str. 68.

Piotr Waszczuk,
zastępca redaktora naczelnego ITwiz

W numerze m.in.:

• Case study: zarządzanie miękkim HR dla 1300 pracowników PLL LOT
• Badanie: jak bardzo dojrzałe procesowo są polskie organizacje
• Case study: zarządzanie danymi w wielu źródeł w AMS
• Zainaugurowany został program “Od papierowej do cyfrowej Polski”
• Weszła w życie nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych – co zmienia?
• ING Bank Śląski testuje architekturę mikroserwisów
• Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych pozwala na wypowiedzenie umowy licencyjnej po 5 latach
• Oderwanie oprogramowania od konkretnego nośnika dzięki pamięciom All-flash
• Na co dziś pozwalają komputery kwantowe? Na jakich prawach fizyki bazują? Jakie będą ich możliwości?
• Okiem CIO: dla kogo Open Compute Project?
• Wprowadzenie do koncepcji Object Storage
• Wyniki redakcyjnego badania ITwiz dotyczącego bezpieczeństwa systemów IT
• Cybercrime-as-a-Service sprawia, że cyberbezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa
• Wartości Scruma, czyli to, na co stawiają jego twórcy w roku 2016
• Wdrożenie metody Kanban w inżynierii oprogramowania
• #ghostdata – czyli jak odzyskać stracony kod PL/SQL
• Dlaczego warto uczyć dzieci języków kodowania
• Cztery filary nowej strategii Hewlett Packard Enterprise

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *