Artykuł z magazynu ITwizRynek

Zobacz o czym piszemy w wakacyjnym numerze Magazynu ITwiz

W najnowszym wydaniu Magazynu ITwiz zwracamy uwagę na wymierne ryzyko – zgodnego z obowiązującymi przepisami – wypowiedzenia umów licencyjnych na największe nawet systemy biznesowe, doświadczenia ING Banku Śląskiego z architekturą mikroserwisów, kwestię zarządzania danymi źródłowymi w in-memory na przykładzie AMS oraz Open Compute Project okiem CIO i Architekta. Wśród tematów, które omawiamy na łamach nowego numeru Magazynu ITwiz znalazły się też m.in. założenia programu “Od papierowej do cyfrowej Polski”, możliwości zastosowania koncepcji Kanbana w inżynierii oprogramowania, a także idea Object Storage. Opisujemy też case study o tym, jak PLL LOT zarządza miękkim HR dla 1300 pracowników.

Zobacz o czym piszemy w wakacyjnym numerze Magazynu ITwiz

Wstępniak

Nie jest przesadą stwierdzenie, że oprogramowanie jest dziś fundamentem funkcjonowania większości firm. Odpowiednio dobrany i wdrożony system decyduje o skuteczności działania organizacji, często stanowiąc źródło przewagi nad konkurencją. Wdrożenie takiego systemu to jednak zwykle spory wysiłek organizacyjny i finansowy. Szczęśliwie zakupione licencje pozwalają na używanie raz wdrożonego systemu latami, oczywiście pod warunkiem w wykorzystania oprogramowania zgodnie z warunkami umowy. Czy na pewno? O wymiernym ryzyku – zgodnego z obowiązującymi przepisami – wypowiedzenia umów licencyjnych piszemy na str. 26.

W czerwcu odbyła się oficjalna inauguracja programu mającego na celu kompleksową cyfryzację najważniejszych obszarów związanych z funkcjonowaniem państwa. Nowe technologie mają m.in. podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki, ułatwić dostęp do usług publicznych, a także przyspieszyć proces załatwiania spraw urzędowych. O założeniach i ramach czasowych programu “Od papierowej do cyfrowej Polski” piszemy na str. 20. Na str. 22 omawiamy natomiast nowelizację ustawy Prawo Zamówień Publicznych, która weszła w życie z końcem lipca.

Przeczytaj również
Firmy Kylos i Aruba Cloud wspólnie wesprą przedsiębiorców przy migracji do chmury

Cyfrowa transformacja biznesu sprawia natomiast, że oczekiwania stawiane działom IT są nie tylko coraz bardziej złożone, ale też muszą być realizowane coraz szybciej. To z kolei oznacza, że deweloperzy muszą dostarczać nowe wersje oprogramowania, nowe funkcjonalności i poprawki w coraz krótszych cyklach. To z kolei wymaga nowych zasad prowadzenia projektów deweloperskich. Okazuje się, że do prac rozwojowych można z powodzeniem zaadoptować metody opracowane 6 dekad temu na potrzeby sterowania produkcją. O zastosowaniu Kanbana w inżynierii oprogramowania piszemy na str. 58. Jest to metoda szczególnie skuteczna wówczas, gdy trzeba ograniczać ilość pracy w toku. Z kolei na str. 38 opisujemy koncepcję Object Storage, czyli obiektowej pamięci masowej. Wykorzystanie tej idei pozwala uzyskać określone korzyści organizacyjne i biznesowe. Object Storage to tylko jeden z przykładów zmian dotyczących rozwiązań pamięci masowych. Rynek takich rozwiązań podlega też rewolucji technologicznej, wpływającej na wydajność, dostępność i skalowalność systemów storage, a także – na aspekty biznesowe. O wpływie technologii flash na budżety IT oraz modele działalności piszemy na str. 32.

Palącą, z perspektywy priorytetów osób odpowiedzialnych za IT, kwestią jest dziś również zabezpieczenie firmowych środowisk informatycznych przed nowymi zagrożeniami. O realnej wartości danych biznesowych, konieczności zmiany – sięgających założeniami XIX wieku – sposobów walki z cyberprzestępcami oraz przybierających na znaczeniu usługach Cybercrime-as-a-Service rozmawiamy z Rajem Samani, dyrektorem technicznym (CTO) na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w Intel Security. Zapis rozmowy na str. 40.

Przeczytaj również
Facebook także stawia na pracę zdalną - i to długoterminowo

Mówiąc o nowych technologiach trudno pominąć kwestie związane z rozwojem architektury komputerów. Dziś na świecie znane są dwie główne implementacje komputerów kwantowych. Wiele wskazuje na to, że ich rozwój – w mniej lub bardziej odległej przyszłości – doprowadzi do stworzenia nowego rodzaju komputera, który będzie w stanie wykonywać dowolne zadania znacznie szybciej niż dzisiejsze maszyny. O zasadach działania, a także możliwościach i ograniczeniach komputerów kwantowych piszemy na str. 29.

Ciekawy jest też projekt drukarki 3D, która w swoich założeniach przeznaczona dla szerokiego grona mniej zaawansowanych technologicznie odbiorców. Rozwijana przez polsko-szwedzki zespół drukarka Skriware nie wymaga znajomości projektowania trójwymiarowego, czy korzystania z zaawansowanych programów graficznych. Użytkownicy Skriware do dyspozycji mają katalog produktów działający na zasadzie podobnej do sklepu z aplikacjami mobilnymi. Szczegóły projektu na str. 68.

Piotr Waszczuk,
zastępca redaktora naczelnego ITwiz

W numerze m.in.:

• Case study: zarządzanie miękkim HR dla 1300 pracowników PLL LOT
• Badanie: jak bardzo dojrzałe procesowo są polskie organizacje
• Case study: zarządzanie danymi w wielu źródeł w AMS
• Zainaugurowany został program “Od papierowej do cyfrowej Polski”
• Weszła w życie nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych – co zmienia?
• ING Bank Śląski testuje architekturę mikroserwisów
• Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych pozwala na wypowiedzenie umowy licencyjnej po 5 latach
• Oderwanie oprogramowania od konkretnego nośnika dzięki pamięciom All-flash
• Na co dziś pozwalają komputery kwantowe? Na jakich prawach fizyki bazują? Jakie będą ich możliwości?
• Okiem CIO: dla kogo Open Compute Project?
• Wprowadzenie do koncepcji Object Storage
• Wyniki redakcyjnego badania ITwiz dotyczącego bezpieczeństwa systemów IT
• Cybercrime-as-a-Service sprawia, że cyberbezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa
• Wartości Scruma, czyli to, na co stawiają jego twórcy w roku 2016
• Wdrożenie metody Kanban w inżynierii oprogramowania
• #ghostdata – czyli jak odzyskać stracony kod PL/SQL
• Dlaczego warto uczyć dzieci języków kodowania
• Cztery filary nowej strategii Hewlett Packard Enterprise

Przeczytaj również
InsERT uruchamia platformę e-commerce dla sektora rolniczego

Zamów magazyn ITwiz 6-7/2016

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *