PracaPolecane tematy

20 zawodów najbardziej zagrożonych przez rozwój robotyzacji i sztucznej inteligencji

Czy robot zabierze mi pracę? To pytanie stawiają sobie pracownicy, którzy w rozwoju robotyzacji i sztucznej inteligencji widzą dla siebie zagrożenie. Najprawdopodobniej technologie te spowodują, że niektóre zawody znikną całkowicie, a inne ulegną przekształceniu. Zmniejszy się też liczba miejsc pracy w sektorach o rutynowych i powtarzalnych czynnościach. Eksperci Personnel Service pokusili się więc o wskazanie 20 najbardziej zagrożonych zawodów.

20 zawodów najbardziej zagrożonych przez rozwój robotyzacji i sztucznej inteligencji

Rozwój sztucznej inteligencji i postępująca automatyzacja przyniosą wiele zmian na rynku pracy – przyspieszenie innowacji, wzrost wydajności, zmianę wymaganych umiejętności i kompetencji, a co najistotniejsze dla pracowników, zmiana struktury zatrudnienia. Idące za tym konsekwencje będą w niektórych zawodach dotkliwe. Pracownicy już teraz to dostrzegają. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że 12% osób przyznaje, że zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku w wyniku automatyzacji wdrożonej w firmie stracił pracę. Które zawody najszybciej poddadzą się automatyzacji?

Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie 20 najbardziej zagrożonych przez robotyzację i sztuczną inteligencję zawodów w podziale na poszczególne sektory rynku.

Sektor handlowy. Zmiany w tej branży są widoczne już od wielu lat. Kasy samoobsługowe są coraz powszechniejsze, a zapotrzebowanie na pracowników w związku z tym maleje. Kasjerzy i sprzedawcy w sklepach detalicznych (1) w przyszłości nie będą tak potrzebni, jak obecnie, a jeżeli już, będą to raczej doradcy klientów, których rola nie będzie ograniczała się wyłącznie do skanowania produktów.

Sektor usługowy. Sztuczna inteligencja i robotyzacja namiesza też w usługach, bo w kolejnych latach spadnie zapotrzebowanie na pracowników obsługi klienta i telemarketerów (2), a także operatorów telefonów i central telefonicznych (3). Tych specjalistów zastąpią w dużej mierze roboty, a zostaną ci, którzy będą posiadali umiejętności rozwiązywania złożonych problemów, z którymi sztuczna inteligencja nie będzie w stanie sobie poradzić. Patrząc też na rozwój motoryzacji, w kolejnych latach spadnie zapotrzebowanie na taksówkarzy i kierowców samochodów dostawczych (4), choć tu należy poczekać na rewolucję związaną z pojazdami autonomicznymi. A jeżeli jesteśmy przy sposobach przemieszczania się to w przyszłości spadnie też zapotrzebowanie na kontrolerów ruchu lotniczego (5).

Sektor produkcyjny. Pracownicy produkcji i montażu (6), zwłaszcza ci, którzy wykonują powtarzalne, rutynowe czynności, powinni rozejrzeć się za sposobami na rozwój własnych umiejętności i kompetencji, bo prawdopodobieństwo ich zastąpienia przez robota w kolejnych latach jest wysokie. Podobnie w przypadku magazynierów i pracowników logistycznych (7) oraz operatorów maszyn logistycznych (8). Na rynku pracy zostaną ci, którzy będą z maszynami współpracować, nadzorować ich pracę i przejmą bardziej kreatywne zadania, z którymi robot sobie nie poradzi, uważają eksperci.

20 zawodów najbardziej zagrożonych przez rozwój robotyzacji i sztucznej inteligencji

Sektor finansowy. Informacje o ograniczeniu zatrudnienia w sektorze finansowym pojawiają się już od jakiegoś czasu. W kolejnych latach ten trend przybierze na sile. Postępująca cyfryzacja w tej branży powoduje, że spada zapotrzebowanie na agentów ubezpieczeniowych i pośredników kredytowych (9), coraz mniej jest pracowników banków (10), a w przyszłości spadnie też zapotrzebowanie na księgowych i audytorów (11).

Sektor administracyjno-biurowy. Zmiany na rynku pracy związane z rozwojem sztucznej inteligencji i robotyzacji dotkną też pracowników, którzy wykonują typową pracę biurową. Chodzi m.in. o sekretarki oraz asystentów biurowych (12). Zmian mogą spodziewać się również asystenci prawni (13), uważają specjaliści.

Sektor budowlany i rolniczy. Pogłębiające się problemy z zatrudnieniem pracowników po wybuchu wojny w Ukrainie w sektorze budowlanym i rolniczym spowodowały, że firmy, które do tej pory tego nie rozważały, zaczęły przyglądać się rozwiązaniom związanym z automatyzacją i robotyzacją pracy. To spowoduje, że w przyszłości robotnicy budowlani i remontowi (14), a także rolnicy i pracownicy rolnictwa (15) nie będą tak potrzebni.

Sektor ochrony i bezpieczeństwa. Coraz bardziej zaawansowane systemy monitorujące powodują, że w przyszłości spadnie zapotrzebowanie na pracowników ochrony i monitoringu (16), którzy mogą całkowicie lub w dużej mierze zostać zastąpieni przez roboty i sztuczną inteligencję.

Inne. W przyszłości rozwój sztucznej inteligencji spowoduje, że nie będą potrzebni na taką skalę operatorzy maszyn do przetwarzania danych (17) czy analitycy danych i statystycy (18). I choć jeszcze jakiś czas temu mówiono o tym, że analitycy danych mogą liczyć na spokojną przyszłość i wysokie zarobki, dzisiaj widać, że ich kompetencje mogą przejąć roboty. Pracy będzie mniej również dla bibliotekarzy i archiwistów (19), a także drukarzy i pracowników poligrafii (20), podsumowują przedstawiciele Personnel Service.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *