MENU

W 2020 roku telefon będzie ważniejszy niż laptop

1 grudnia 2014Biznes

Po 2020 roku smartfony mają też szansę zastąpić klasyczne komputery jako podstawowe narzędzia pracy większości pracowników. Już dziś nowoczesny telefon ma być urządzeniem pozwalającym w najbardziej efektywny sposób realizować wiele odrębnych zadań jednocześnie. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Cisco.

laptop-340721_1280

Z badania ankietowego wynika, że większość pracowników do wykonywania swoich obowiązków służbowych wykorzystuje dziś statystycznie dwa lub trzy urządzenia. Co więcej, aż 60% ankietowanych do zastosowań służbowych i prywatnych wybrałoby urządzenie inne niż klasyczny komputer przenośny. Pozostała grupa (40%) preferuje komputery typu notebook. Wśród pracowników z Polski proporcje są odwrotne. Jako urządzenia pozwalające na efektywną realizację wielu zadań jednocześnie najczęściej wskazywane są smartfony. Nowoczesny telefon komórkowy ma być też podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w kontaktach prywatnych dla większości przedstawicieli obu grup pracowników.

Tylko 25% ankietowanych twierdzi, że ich pracodawcy zezwalają na wykonywanie zadań służbowych w modelu pracy zdalnej

Z raportu Cisco Connected World Technology Report wynika również, że pracownicy spodziewają się systematycznego spadku znaczenia witryn internetowych oraz intranetowych w codziennej pracy. Ich miejsce zajmować mają dedykowane, wyspecjalizowane aplikacje. Co więcej, 25% ankietowanych przyznaje, że już dziś w ciągu tygodnia pracy zdarzają się dni, kiedy nie odwiedzają żadnych witryn internetowych i wykonują swoje obowiązki wyłącznie za pośrednictwem aplikacji – także mobilnych.

44% przedstawicieli młodszego pokolenia pracowników deklaruje, że ich zdaniem najwydajniej pracuje się w biurze

Wnioski z analizy przygotowanej na zlecenie firmy Cisco pozwalają sądzić, że zmienia się także typowy czas pracy wielu osób. Pracownicy coraz częściej preferują elastyczny czas pracy i są gotowi pracować w czasie dotąd uznawanym za prywatny. Jednocześnie tylko 25% ankietowanych twierdzi, że ich pracodawcy zezwalają na wykonywanie zadań służbowych w modelu pracy zdalnej. W podsumowaniu analizy czytamy również, że “osoby z Pokolenia Y, które mogą pracować zdalnie, częściej są skłonne do pracy w firmowym biurze niż pracownicy z Pokolenia X”. Dodatkowo, 44% przedstawicieli młodszego pokolenia pracowników deklaruje, że ich zdaniem najwydajniej pracuje się w biurze.

Badanie Cisco Connected World Technology Report zostało przeprowadzone przez firmę analityczną InsightExpress na grupie ponad 3,7 tys. osób z 15 krajów. Ankietę przeprowadzono wśród pracowników w wieku od 18 do 50 lat. W analizie uczestniczyli również pracownicy z Polski.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »