Biznes

W 2020 roku telefon będzie ważniejszy niż laptop

Po 2020 roku smartfony mają też szansę zastąpić klasyczne komputery jako podstawowe narzędzia pracy większości pracowników. Już dziś nowoczesny telefon ma być urządzeniem pozwalającym w najbardziej efektywny sposób realizować wiele odrębnych zadań jednocześnie. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Cisco.

W 2020 roku telefon będzie ważniejszy niż laptop

Z badania ankietowego wynika, że większość pracowników do wykonywania swoich obowiązków służbowych wykorzystuje dziś statystycznie dwa lub trzy urządzenia. Co więcej, aż 60% ankietowanych do zastosowań służbowych i prywatnych wybrałoby urządzenie inne niż klasyczny komputer przenośny. Pozostała grupa (40%) preferuje komputery typu notebook. Wśród pracowników z Polski proporcje są odwrotne. Jako urządzenia pozwalające na efektywną realizację wielu zadań jednocześnie najczęściej wskazywane są smartfony. Nowoczesny telefon komórkowy ma być też podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w kontaktach prywatnych dla większości przedstawicieli obu grup pracowników.

Tylko 25% ankietowanych twierdzi, że ich pracodawcy zezwalają na wykonywanie zadań służbowych w modelu pracy zdalnej

Z raportu Cisco Connected World Technology Report wynika również, że pracownicy spodziewają się systematycznego spadku znaczenia witryn internetowych oraz intranetowych w codziennej pracy. Ich miejsce zajmować mają dedykowane, wyspecjalizowane aplikacje. Co więcej, 25% ankietowanych przyznaje, że już dziś w ciągu tygodnia pracy zdarzają się dni, kiedy nie odwiedzają żadnych witryn internetowych i wykonują swoje obowiązki wyłącznie za pośrednictwem aplikacji – także mobilnych.

44% przedstawicieli młodszego pokolenia pracowników deklaruje, że ich zdaniem najwydajniej pracuje się w biurze

Wnioski z analizy przygotowanej na zlecenie firmy Cisco pozwalają sądzić, że zmienia się także typowy czas pracy wielu osób. Pracownicy coraz częściej preferują elastyczny czas pracy i są gotowi pracować w czasie dotąd uznawanym za prywatny. Jednocześnie tylko 25% ankietowanych twierdzi, że ich pracodawcy zezwalają na wykonywanie zadań służbowych w modelu pracy zdalnej. W podsumowaniu analizy czytamy również, że “osoby z Pokolenia Y, które mogą pracować zdalnie, częściej są skłonne do pracy w firmowym biurze niż pracownicy z Pokolenia X”. Dodatkowo, 44% przedstawicieli młodszego pokolenia pracowników deklaruje, że ich zdaniem najwydajniej pracuje się w biurze.

Badanie Cisco Connected World Technology Report zostało przeprowadzone przez firmę analityczną InsightExpress na grupie ponad 3,7 tys. osób z 15 krajów. Ankietę przeprowadzono wśród pracowników w wieku od 18 do 50 lat. W analizie uczestniczyli również pracownicy z Polski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *