Rynek

3 najważniejsze trendy w druku 3D na 2022 rok

Druk 3D może pomóc rozwiązać sytuację przerwanych łańcuchów dostaw, które były ogromnym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorstw. Ponadto druk 3D staje się jednym z ważnych narzędzi pomagających zadbać o minimalizację zużycia zasobów naturalnych i obniżenie emisji CO2 w czasach coraz większej troski o środowisko.

3 najważniejsze trendy w druku 3D na 2022 rok

Druk 3D odpowiedzią na problemy w łańcuchach dostaw

Eksperci HP Inc. spodziewają się, że zaawansowane rozwiązania druku 3D pomogą przedsiębiorstwom w opracowywaniu nowych strategii łańcucha dostaw, aby zabezpieczyć się przed jego przyszłymi przerwaniami, w tym zmiennymi cyklami globalnego handlu gospodarczego wynikającymi z sytuacji pandemicznej. Organizacje będą zwracać uwagę na druk 3D, aby udoskonalić tradycyjne łańcuchy dostaw oraz uczynić je bardziej wydajnymi i elastycznymi. Ze względu na to, że firmy będą starały się dostarczać większą wartość klientom końcowym, pojawią się zupełnie nowe ekosystemy i partnerstwa. Trend ten można zaobserwować już w branży konsumenckiej, przemysłowej, opieki zdrowotnej oraz motoryzacji.

Wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju

Druk 3D pozwala na stosowanie bardziej zrównoważonych metod produkcji, począwszy od zrównoważonego projektowania, które eliminuje zbędną wagę i odpady, a skończywszy na produkcji lokalnej prowadzącej do zmniejszenia śladu węglowego. Obecnie przedsiębiorstwa oraz konsumenci coraz częściej domagają się bardziej zrównoważonych produktów i opakowań, co ma wpływ na strategie związane z łańcuchem dostaw. Z badania przeprowadzonego przez firmę HP pod koniec 2020 roku wśród decydentów zajmujących się globalną produkcją cyfrową i drukiem 3D wynika, że zdecydowana większość (89%) ankietowanych stwierdziła, iż zmienia swoje modele biznesowe, a co najmniej 9 na 10 badało nowe, bardziej zrównoważone modele łańcucha dostaw.

Przeczytaj również
Technologie zmieniają nasze życie na wielu poziomach

Masowa personalizacja

Produkcja cyfrowa zrewolucjonizuje szereg dużych gałęzi przemysłu. Będzie napędzać innowacje i stworzy nową wartość, szczególnie w branżach takich jak zdrowie i well-being, które obecnie czekają na rewolucję i w których widać największy potencjał dużego wzrostu. Ludzie dążą i nadal będą dążyć do uzyskania lepszych efektów zdrowotnych w oparciu o indywidualne potrzeby. Optymistycznie wyglądają perspektywy także w przypadku zastosowania technologii addytywnych w masowej produkcji z metalu. Technologie te są najszybciej rozwijającym się segment tradycyjnego rynku druku 3D. Technologia HP Metal Jet umożliwia produkcję unikalnych, pełnowartościowych części, zastępując produkcję masową. Producenci samochodów, tacy jak Volkswagen i producenci sprzętu sportowego, jak na przykład Cobra Golf, coraz częściej wykorzystują technologie 3DP, takie jak metal binder jetting do produkcji elementów konstrukcyjnych i spersonalizowanych części.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *