Branża IT

50 rocznica lądowania astronautów Apollo 11 na księżycu

50 rocznica lądowania astronautów Apollo 11 na księżycu20 lipca mija 50 lat od kiedy rakieta Saturn V rozpoczęła misję kosmiczną Apollo 11, zmieniając na zawsze obraz świata jaki znamy. Wydarzenie to doprowadziło do pierwszych kroków człowieka na Księżycu. Aby je uczcić, we wtorek 16 lipca odbędzie się gala Apollo 50th, która będzie miała miejsce w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego, w historycznym Apollo / Saturn V Center. Cisco zaś pomaga ponownie zebrać zespół Apollo, a internauci mogą wziąć udział w spotkaniu dzięki rozwiązaniu do komunikacji Cisco Webex.

50 rocznica lądowania astronautów Apollo 11 na księżycu

Większość z nas kojarzy misję z Neilem Armstrongiem czy Buzzem Aldrinem. W rzeczywistości, sukces Apollo 11 wymagał działań ogromnego zespołu liczącego aż 400 000 osób. Podczas gali odbędzie się specjalna prezentacja, która zgromadzi pozostałych członków zespołu w celu odnowienia relacji, kontemplacji i wspominania ogromu wspólnej pracy, która doprowadziła człowieka na Księżyc. Jakość komunikacja podczas panelu będzie zmaksymalizowana dzięki technologii Cisco Webex.

Co więcej, dzięki aplikacji Webex każdy będzie miał szansę oglądać spotkanie na żywo. W tym celu wystarczy wejść na stronę Cisco.com o godzinie 2:45, 17 lipca. Wydarzenie będzie można śledzić także na profilach firmy w serwisach społecznościowych Facebook, Twitter, LinkedIn czy YouTube. Webex połączy astronautów, personel kontroli misji, osoby specjalizujące się w namierzaniu satelitów i ratowników.

W uroczystej gali weźmie udział ponad 500 gości, w tym legendy misji Apollo, które połączą się z uczestnikami z Australii przy pomocy Cisco Webex:

  • Mike Collins, astronauta Apollo 11. Jego drugi lot kosmiczny odbył się w charakterze pilota modułu dowodzenia Apollo 11. Podczas gdy on przebywał na orbicie wokół Księżyca, Neil Armstrong i Buzz Aldrin pozostali w module księżycowym Apollo, by dokonać pierwszego załogowego lądowania na jego powierzchni.
  • Charles Duke, astronauta Apollo 16. Jako pilot modułu księżycowego dla Apollo 16 w 1972 roku został dziesiątą i jednocześnie najmłodszą osobą, która chodziła po Księżycu. Duke odbył aż 4 147 godzin lotu, z czego 3 632 godziny w samolotach odrzutowych, 265 godzin w kosmosie oraz 20 godzin i 15 minut podczas spacerów kosmicznych. Obecnie jest prezesem zarządu Fundacji Stypendiów dla Astronautów.
  • Rusty Schweickart, astronauta Apollo 9. Schweickart był pilotem modułu księżycowego na misji Apollo 9 w 1969 roku – pierwszym testowym załogowym locie modułu księżycowego, podczas którego przeprowadził test przenośnego systemu podtrzymywania życia używanego przez astronautów Apollo w przestrzeni kosmicznej.
  • Gerry Griffin, dyrektor lotów Apollo. Griffin był dyrektorem lotów w centrum dowodzenia i służył w tej roli we wszystkich misjach obsadzonych przez Apollo. Był głównym dyrektorem lotu w trzech misjach lądowania na Księżycu: Apollo 12, 15 i 17. Podczas lotu Apollo 13, Griffin miał poprowadzić zespół lądowania na Księżycu w centrum dowodzenia. Kiedy lądowanie zostało odwołane po eksplozji zbiornika z tlenem, poprowadził jeden z zespołów kontrolerów lotu, który odpowiedzialny był za bezpieczny powrót astronautów.

Aby NASA mogła nadal komunikować się z załogą Apollo wraz z obracaniem się Ziemi, potrzebowała trzech teleskopów radiowych w różnych częściach świata. Jeden z nich znajdował się w Australii, gdzie 20 lipca 1969 r. najbardziej znany zespół przekazał światu pierwsze historyczne obrazy telewizyjne astronauty Neila Armstronga stawiającego stopę na Księżycu. Aby uzyskać ten sygnał i „uratować” dzień, zespół „trackerów” dołożył wszelkich starań, walcząc z niezwykle trudnymi lokalnymi burzami.

Członkowie australijskiej załogi z 1969 roku, którzy pojawią się na gali dzięki technologii Webex to:

  • John Saxon. John wspierał wszystkie misje Apollo przy głównej konsoli operacyjnej i zdobył wyjątkowe doświadczenie w rozmowach z astronautami Johnem Youngiem i Charlsem Duke’iem na powierzchni Księżyca podczas Apollo 16.
  • Mike Dinn. Jako zastępca dyrektora, Dinn był aktywnie zaangażowany w misje Apollo od 7 do 14.
  • Hamish Lindsay. Autor książki “Tracking Apollo to the Moon”. Lindsay specjalizował się w pomiarze czasu, komunikacji głosowej i badaniu zasięgu podczas misji Mercury, Gemini oraz Apollo.

Ratownicy znajdujący się na pokładzie okrętu USS Hornet w Zatoce San Francisco. Załoga USS Hornet wyłowiła uczestników misji Apollo 11 po tym jak wylądowali w Pacyfiku 24 lipca 1969 roku. Członkowie załogi ratunkowej USS Hornet, którzy pojawią się na gali za pośrednictwem Cisco Webex:

  • John McLachlan, członek podwodnej ekipy wyburzeniowej (UDT). McLachlan uczestniczył w misji odzyskiwania elementów z wypraw Apollo 8 i Apollo 11 jako członek zespołu pływackiego. Dla misji Apollo 11, helikopter McLachlana i zespół UDT były pierwszymi jednostkami przy statku kosmicznym, które znajdowały się w stabilnej pozycji 2 (do góry nogami). Jego zespół uważnie monitorował prawidłowy przebieg całej sytuacji, aby upewnić się, że wszystko poszło dobrze. Dodatkowo przygotowany był do skoku do wody w razie ewentualnych problemów. Grupa zapewniła mu także wsparcie zespołu ratowniczego.
  • Larry Silva, marynarz USS Hornet. Podczas rekonwalescencji Apollo 11, Silva został wybrany do służby specjalnej na pokładzie samolotu z załogą kamery ABC. Z tego punktu mógł obserwować przylot i odlot śmigłowca prezydenta Nixona, a także procedury odzyskiwania statków kosmicznych i astronautów.
  • Sierżant Joe Holt, marynarz USS Hornet. Sierżant Holt zapewnił bezpieczeństwo prezydentowi Richardowi Nixonowi, gdy ten znajdował się na pokładzie w trakcie wodowania. Obejmowało to m.in. zabezpieczenie pokładu dla przylotu i odlotu helikoptera prezydenta oraz jego otoczenia. Następnie Holt był częścią zespołu, który dbał o bezpieczeństwo statku kosmicznego Apollo 11 oraz astronautów podczas rejsu do portu Pearl.

Pięćdziesiąt lat temu, ten ogromny zespół działał wbrew przeciwnościom, by wspólnie zrealizować jedno z największych osiągnięć w historii ludzkości. Pamiętajmy, że nie było wtedy Internetu czy urządzeń mobilnych oraz jakichkolwiek komputerów osobistych. Dzięki niewiarygodnym narzędziom, które mamy dziś do dyspozycji – w tym Webex – nawet niebo nie stanowi ograniczenia” – powiedziała Aruna Ravichandran, wiceprezes ds. marketingu i współpracy w Cisco.

50 rocznica lądowania astronautów Apollo 11 na księżycu

Gala Apollo 50th odbędzie się 16 lipca, w dniu 50. rocznicy wystartowania Apollo 11 z przylądka Canaveral na Florydzie w 1969 roku. Podczas uroczystości, w której wezmą udział setki gości, odbędzie się dyskusja panelowa o Apollo z legendami kosmicznych wypraw, aukcje wyjątkowych „kosmicznych” pamiątek oraz nagrody dla osób, które są pionierami w dziedzinie przestrzeni kosmicznej i kształtują nową generację pracowników. Wszystkie wpływy z tego wydarzenia zostaną przekazane na rzecz Fundacji Rodziny Aldrin i Fundacji Stypendiów Astronautów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *