BiznesSztuczna inteligencjaRynek

70% europejskich firm produkcyjnych wciąż nie inwestuje w Generative AI

Co ciekawe, blisko 20% organizacji przyznaje, że przeprowadza wstępne testy modeli AI i weryfikuje koncepcje, nie mając jeszcze opracowanego planu wydatków – tak wynika z badania IDC GenAI ARC Survey 2023. Istotną rolę w przyszłych wdrożeniach rozwiązań bazujących na technologii sztucznej inteligencji odgrywają natomiast usługi chmurowe – w tym infrastruktura Edge-to-Cloud. Na koniec 2025 roku ma z niej korzystać 9 na 10 przedsiębiorstw przemysłowych.

70% europejskich firm produkcyjnych wciąż nie inwestuje w Generative AI

Sztuczna inteligencja wpłynie na niemal każdy obszar życia osobistego, społecznego i biznesowego. To „gamechanger”, który w znaczny sposób może wpłynąć na efektywność firm – taką narrację słyszymy od ponad roku. Firmy produkcyjne zdają się jednak podchodzić do tych rewelacji z dużą dozą ostrożności. Z najnowszych danych firmy doradczej IDC wynika niezbicie: zdecydowana większość przedsiębiorstw produkcyjnych jeszcze nie zainwestowała znaczących środków w generatywną sztuczną inteligencję. Tymczasem, według tegorocznych prognoz, w 2026 roku połowa firm z grupy G2000 (największe na świecie spółki giełdowe) zintegruje swoje rozwiązania i usługi z GenAI. Dzięki temu będą mogły szybciej pozyskiwać jakościowe dane, identyfikować problemy i dostarczać informacje w czasie rzeczywistym, poprawiając wydajność o 5%

Jak zastosować GenAI w sektorze przemysłowym?

GenAI może być osadzona w rozwiązaniach korporacyjnych, takich jak systemy wspierające zarządzanie firmą (ERP), zarządzanie cyklem życia produktu (PLM) czy systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM). “Mogą one występować jako „kopiloty” lub system sztucznej inteligencji zaprojektowany w celu wspomagania i wspierania użytkowników w generowaniu lub tworzeniu treści przy użyciu technik GenAI. Większość dostawców technologii wdraża już technologię GenAI w swoich rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, umożliwiając organizacjom czerpanie z niej korzyści w obszarach, takich jak zarządzanie usługami, planowanie łańcucha dostaw i rozwój produktów” – mówi Jarosław Smulski, Senior Research Manager z IDC Polska.

Zastosowań GenAI jest w produkcji więcej. Deweloperzy mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia aplikacji. Zdaniem analityków IDC, GenAI może wnieść prawdziwą wartość do wielu różnych obszarów biznesowych, przy założeniu, że będzie przeszkolona w zakresie analizy odpowiednich danych. Oznacza to, że będziemy świadkami tworzenia rozwiązań specyficznych dla danych obszarów wiedzy specjalistycznej, np. projektowanie produktów, produkcja, usługi i wsparcie. Dotyczy to poszczególnych branż, takich jak np. motoryzacja, produkcja urządzeń medycznych, produktów konsumenckich czy przetwarzanie substancji chemicznych.

Wartość projektów sztucznej inteligencji w sektorze produkcyjnym była wyceniana w 2023 roku na całym świecie na około 3,2 miliarda dolarów. Do 2028 roku ma wzrosnąć do 20,8 mld dol. Firmy muszą skupiać się na zapewnieniu jak najlepszych doświadczeń klienta, optymalizacji łańcucha dostaw, zwiększaniu wydajności, dbając jednocześnie o efektywność i ograniczanie zużycia energii.

Rozwiązania chmurowe podstawą inwestycji

Jak wynika z danych IDC, ponad 70% obecnych inwestycji w systemy zarządzania operacjami i realizacji produkcji opiera się na chmurze. Firmy z sektora przemysłowego planują inwestycje w inne aplikacje produkcyjne bazujące na wykorzystaniu chmury. Dotyczą one takich aspektów, jak zarządzanie aktywami, planowanie sprzedaży czy działań z zakresu ESG. Usługi chmurowe ułatwiają korzystanie zarówno z dużych modeli językowych (LLM), generatywnej sztucznej inteligencji, jak również z aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Poprawa jakości i doświadczenia jest jednym z powodów, dla których 58% producentów korzysta obecnie z rozwiązań typu Edge-to-Cloud. Kolejne 30% planuje ich wdrożenie w ciągu najbliższego 1,5 roku. Oznacza to, że prawdopodobnie do końca 2025 roku blisko 9 na 10 przedstawicieli sektora przemysłowego będzie wykorzystywało tę nową koncepcję cloud computing.

“Infrastruktura Edge-to-Cloud daje firmom elastyczność, sprawiając, że dane przedsiębiorstwa nie są przechowywane jedynie w centrach danych. Architektura ta zapewnia niemal zerowe opóźnienia w aplikacjach chmurowych, co oznacza, że ​​informacje mogą być płynnie przekazywane między urządzeniami brzegowymi, aplikacjami w chmurze, centrami danych a użytkownikami, znajdującymi się w różnych lokalizacjach i pracującymi w różnych środowiskach. Dzięki infrastrukturze Edge-to-Cloud aplikacje działają szybko, są responsywne i stabilne. W rezultacie poziom doświadczeń zarówno klientów, partnerów, jak również pracowników jest optymalny” – wyjaśnia Jarosław Smulski.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury chmurowej producenci mogą zrealizować cele inteligentnych fabryk. Wykorzystując w pełni automatyzację, monitorowanie, cyberbezpieczeństwo i analitykę, mogą sprawić, że operacje będą szybsze, wydajniejsze, bezpieczniejsze, bardziej dostosowane do potrzeb oraz mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Zdaniem IDC, rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji również tutaj znajdują swoje zastosowanie. Inteligentne systemy AI uczą się bowiem i dostosowują na podstawie bieżących działań, usprawniając w ten sposób podejmowanie decyzji i wykrywanie anomalii. Czerpiąc dane z infrastruktury IoT i innych źródeł działających na brzegu, narzędzia AI mogą sprawić, że aktywności będą bardziej zrównoważone. Pozwolą na przewidywanie zapotrzebowania na energię, wodę czy konieczność usuwania odpadów, pozostając w zgodzie z zasadami ESG, podsumowują eksperci IDC.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *