InfrastrukturaRynek

Polcom przeznaczył 20 mln zł na rozwój infrastruktury

Firma Polcom zakończyła właśnie pierwszy etap prac związanych z rozbudową infrastruktury data center. W kolejnym etapie planowana jest rozbudowa zasobów Polcom Cloud. Decyzja o inwestycjach rozwojowych o łącznej wartości 20 mln zł podyktowana została ponad 30% wzrostem sprzedaży usług chmury obliczeniowej (rok do roku) – poinformowali przedstawiciele spółki.

Polcom przeznaczył 20 mln zł na rozwój infrastruktury

Okazuje się, że przyczynił się do niej także dynamiczny rozwój firmy na rynkach globalnych, między innymi w Australii oraz Ameryce Północnej i Południowej. „Dostrzegamy coraz większą świadomość klientów biznesowych związaną z bezpieczeństwem danych zarówno na poziomie technicznym, jak i proceduralnym. Firmy chętniej korzystają z profesjonalnych usług centrum danych, które muszą zapewniać najwyższe normy bezpieczeństwa. Regularny przyrost klientów sprawia więc, że musimy stale rozwijać naszą infrastrukturę, by móc nieprzerwanie zapewniać najwyższą jakość usług” – skomentował Marcin Gwóźdź, prezes zarządu Polcom.

Rozwój infrastruktury i współpraca z AGH

Plany rozwojowe Polcom to również odpowiedź na prognozy rynku energii elektrycznej w najbliższych latach. W efekcie firma przeprowadziła przebudowę i rozbudowę infrastruktury związanej z utrzymaniem data center. Prace te miały na celu podniesienie bezpieczeństwa usług poprzez zwiększenie mocy chłodniczej oraz energetycznej. I tak, polski dostawca chmury obliczeniowej wybudował farmę fotowoltaiczną oraz rozbudował infrastrukturę systemu chłodzenia – moc chłodnicza została zwiększona o dodatkowe 2,85 MW. Rozbudowano także system zasilania i zainstalowano agregaty prądotwórcze o łącznej mocy 3 MW, informują przedstawiciele spółki. W drugim etapie prac firma będzie rozbudowywać platformę chmury obliczeniowej (Polcom Cloud), na bazie której świadczy usługi dla ponad 300 klientów w Polsce i na świecie. Szczegóły tych działań poznać mamy z końcem tego roku.

W ramach planu rozwoju infrastruktury powstał także nowy zespół R&D, zajmujący się wyłącznie podnoszeniem efektywności energetycznej ośrodków przetwarzania danych. Ponadto, otwarto pierwszy doktorat wdrożeniowy prowadzony z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie na temat optymalizacji zużycia energii elektrycznej przez systemy chłodzenia serwerowni w klimacie przejściowym z wykorzystaniem układów sterowania i analizy danych.

„Celem współpracy z AGH jest opracowanie własnego, efektywnego pod względem energetycznym i niezawodnego pod kątem funkcjonalnym, zautomatyzowanego systemu chłodzenia Polcom Data Center. Taki system jest ewenementem na skalę międzynarodową, ponieważ zazwyczaj ośrodki przetwarzania danych korzystają z komercyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. Już niebawem, planujemy kolejne inwestycje związane z infrastrukturą naszych ośrodków, dlatego skupiamy się także na tym, by budować coraz silniejsze kompetencje naszego zespołu” – podsumował Marcin Gwóźdź.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *