BranżaCIORynek

Aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update gotowa do wdrożeń w firmach

Zakończyły się rozszerzone testy jesiennej aktualizacji dla środowiska Windows 10. Przedstawiciele firmy Microsoft twierdzą, że w ramach rozszerzonych testów aktualizacja Fall Creators Update (1709) dla Windows 10 została sprawdzona na tyle kompleksowo, że nawet duże organizacje mogą rozpocząć jej wdrażania bez obaw o stabilność i kompatybilność swoich systemów.

Aktualizacja Windows 10 Fall Creators Update gotowa do wdrożeń w firmach

Choć informacja o zakończeniu testów aktualizacji udostępnionej w październiku 2017 roku może wydawać się zaskakująca, to jednak jest absolutnie zgodna z dotychczasową praktyką firmy Microsoft. Koncern prowadzi bowiem testy swoich produktów wieloetapowo – pierwszą fazą są testy wewnętrzne, kolejną – testy wersji beta prowadzone przy wsparciu zainteresowanych tym klientów, zaś ostatnią: szeroko zakrojone testy (głównie pod kątem kompatybilności ze sprzętem i oprogramowaniem) prowadzone po formalnym udostępnieniu stosownego oprogramowania lub aktualizacji użytkownikom indywidualnym. Użytkownikom biznesowym zdecydowanie zaleca się, by wstrzymali się w z wdrażaniem oprogramowania w swoich systemach do czasu, gdy wszystkie te testy zostaną formalnie ukończone.

Jeszcze kilka lat temu oznaczało to de facto, że korporacja i inne duże organizacje powinny wstrzymać się z wdrażaniem kolejnych wersji środowiska Windows czy pakietu Office do czasu udostępnienia pierwszego zestawu aktualizacji Service Pack dla danego oprogramowania (czyli pierwszego, zbiorczego pakietu poprawek, usuwających wszystkie błędy wykryte od momentu udostępnienia danego produktu). Microsoft zmienił jednak model rozwijania swojego oprogramowania, stawiając teraz na stałe rozwijanie oprogramowania i dodawanie nowych funkcji stopniowo, z wykorzystaniem aktualizacji takich jak właśnie Fall Creators Update. Dlatego też firma od jakiegoś czasu wydaje oficjalne komunikaty, w których oficjalnie informuje o zakończeniu kolejnych faz testów oraz o tym, że dana wersja jest gotowa do wdrażania w organizacjach.

Przeczytaj również
Rekrutacje napędzane sztuczną inteligencją

W najnowszym komunikacie czytamy, że klienci korporacyjni mogą już rozpocząć wdrażania tej aktualizacji – pod warunkiem uprzedniej weryfikacji wykorzystywanych aplikacji, urządzeń i infrastruktury pod kątem kompatybilności z nową wersją Windows. Microsoft oferuje też narzędzie Windows Analytics, które ułatwia zaplanowanie, przetestowanie i wdrożenie Windows 10 w środowiskach korporacyjnych.

Warto dodać, że systemy Windows 10 Pro oraz Windows 10 Enterprise (te wydania są najpopularniejsze w dużych organizacjach) od dziś zaczną domyślnie pobierać Fall Creators Update – o ile administrator danej organizacji aktywował w nich funkcję automatycznego instalowania wszystkich aplikacji. Microsoft przypomina też, że klienci korporacyjni powinni rozpocząć już przynajmniej przygotowania do wdrożenia tej aktualizacji – ponieważ we wrześniu 2018 roku formalnie zakończy się okres świadczenia wsparcia dla poprzedniej „dużej” aktualizacji dla Windows 10, oznaczonej numerem 1703.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *