BranżaRynek

Allegro podbija Czechy. Kupuje Mall Group i WE|DO

Przedstawiciele firmy Allegro poinformowali o podpisaniu umowy przejęcia 100 proc. udziałów Mall Group i WE|DO. Umowa obejmuje przejęcie aktywów e-commerce Grupy Mall oraz aktywów logistycznych WE|DO w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji i Polsce. Transakcja wzmocni pozycję Allegro na rynku usług handlu online w regionie.

Allegro podbija Czechy. Kupuje Mall Group i WE|DO

Planowane połączenie z Mall Group i WE|DO ma wzmocnić pozycję Allegro na rynku e-commerce. Warto dodać, że do Mall Group należy też košík.cz, który uzupełni ofertę Allegro w obszarze usług typu e-grocery z łańcuchem chłodniczym. “135 tys. sprzedawców z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, korzystających z usług nowo powstałej grupy, skorzysta z możliwości wystawienia oferty na jednej platformie i sprzedawania w całym regionie. Jednocześnie sprzedający uzyskają szerszy dostęp do rynku detalicznego (TAM) o wartości 1,14 bln zł, liczącego 70 mln konsumentów” – podają przedstawiciele Allegro.

Po pozytywnym sfinalizowaniu transakcji liczba pracowników Allegro ma wzrosnąć do około 7,2 tys. osób, a samo połączenie ma być ważnym krokiem w realizacji strategii ekspansji międzynarodowej i zwiększyć tempo rozwoju na Starym Kontynencie. Zapowiadane jest m.in. wykorzystanie efektu synergii, który przyniesie korzyści dla klientów Mall Group, WE|DO oraz Allegro. „Przez dwie dekady Allegro stało się dla konsumentów w Polsce ulubionym miejscem robienia zakupów online. Wspólnie z Grupą Mall będziemy mogli nie tylko podnieść jakość codziennego życia 18 mln klientów, których już obsługujemy, ale także dotrzeć z naszą ofertą do innych części Europy. Kupujący będą mogli liczyć na lepszy wybór, atrakcyjne ceny i większą wygodę, a wspólna baza około 135 tys. sprzedawców pozwoli wystawić ofertę na platformie i sprzedawać w całym regionie” – mówi François Nuyts, prezes zarządu firmy Allegro.

Przeczytaj również
Samsung SDS Europe rozwija SAP Commerce Cloud, we współpracy z firmą e-point

Rekordy

Allegro to najbardziej popularna platforma e-commerce w Polsce. W sierpniu bieżącego roku zanotowała 17,74 mln użytkowników (wg. badania Mediapanel). W drugim kwartale 2021 roku przychody Allegro wyniosły 1,308 mld zł, co oznacza wzrost o 28,4 proc. rok do roku.

Transakcja zakupu Mall Group i WE|DO przez Allegro wymaga m.in. uzyskania niezbędnych zgód od lokalnych organów nadzoru i instytucji antymonopolowych, a jej zakończenie planowane jest na pierwsze półrocze 2022 roku. Wartość operacji to 881 mln euro. Wiele wskazuje zatem, że Allegro przebije InPost, jeśli chodzi o wartość transakcji przejęcia konkurenta z rynku zagranicznego. Operator paczkomatów InPost w połowie roku sfinalizował bowiem przejęcie francuskiej firmy Mondial Relay. Wartość tej transakcji sięgnęła 513 mln euro.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.