BranżaRynek

Amazon uruchomił usługi chmurowe dla ściśle tajnych danych

W ramach platformy chmurowej Amazon AWS uruchomiono właśnie usługę Secret Region – czyli dedykowaną infrastrukturę dla amerykańskich instytucji wywiadowczych oraz agencji przetwarzających dane opatrzone klauzulą „ściśle tajne”. Nowa usługa spełnia wymagania certyfikatów ochrony danych obowiązujących w instytucjach rządowych USA. Nowa usługa stanowi rozwinięcie dotychczasowej współpracy firmy Amazon m.in. z amerykańskimi instytucjami wywiadowczymi.

Oferta Secret Region jest rozwinięciem trwającej już od kilku lat współpracy Amazona z amerykańskimi instytucjami wywiadu i agencjami rządowymi – w 2014 w ramach owej współpracy uruchomiono usługę o nazwie Top Secret Region, od podstaw zaprojektowanych z myślą o potrzebach organizacji takich jak CIA. Wartość podpisanej wtedy umowy szacowano na ok. 600 mln USD.

Nowa usługa ma się charakteryzować jeszcze wyższym poziomem bezpieczeństwa, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako platforma do przechowywania aplikacji i danych objętych najwyższymi klauzulami tajności. Dostęp do niej mogą uzyskać wszystkie amerykańskie rządowe agencje, które obecnie mają aktywny kontrakt na obsługę chmurową z AWS i spełniają wymagania określonych amerykańskich certyfikatów. Przedstawiciele amerykańskiego rządu podkreślają, że choć inicjatorami i koordynatorami współpracy z Amazonem są instytucje wywiadowcze, to z Secret Region mogą korzystać wszelkie rządowe agencje, które z uwagi na przedmiot swoje działalności dysponują odpowiednimi certyfikatami i korzystają z danych objętych klauzulami tajności.

Współpraca z wymagającymi najwyższych standardów ochrony informacji instytucjami rządowymi wydaje się jednym z pomysłów Amazona na umacnianie swojej dominacji w segmencie chmurowym i klasyczną ucieczką do przodu. Przedstawiciele firmy podkreślają, że AWS jest pierwszą komercyjną usługą, która bez problemu spełnia zróżnicowane wymagania klientów rządowych w zakresie przechowywania, hostowania i ochrony danych oraz aplikacji, objętych najróżniejszymi poziomami tajności (od danych nieutajnionych, przez wrażliwe, aż po opatrzone klauzulami „tajne” i „ściśle tajne”). Dodajmy, iż historia tego przedsięwzięcia zaczęła się blisko 7 lat temu, kiedy to Amazon przejął firmę GovCloud – dostawcę usług chmurowych specjalizującego się w usługach dla sektora rządowego.

Działania w tym samym kierunku prowadzi też Microsoft, który kilka miesięcy temu informował, iż jego platforma Azure uzyskała najwyższy rządowy certyfikat FedRAMP (potwierdzający, iż spełnia ona wyśrubowane wymagania instytucji rządowych w zakresie ochrony danych i jakości usług). Certyfikat ów posiada również AWS.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *