Rynek

AMD prezentuje nowe rozwiązania dla graczy

Nowe mobilne karty graficzne AMD Radeon serii RX 6000M, laptopy zgodne z architekturą AMD Advantage oraz technologia skalowania obrazu AMD FidelityFX Super Resolution (FSR), to zaprezentowane na niedawnych targach Computex 2021 premierowe rozwiązania firmy AMD, które – jak wskazują jej przedstawiciele – mają przenieść rozgrywkę na zupełnie nowy poziom.

AMD prezentuje nowe rozwiązania dla graczy

Poza zapowiedzianą podczas wspomnianych targów przełomową technologią produkcji układów scalonych, łączącą architekturę chipletów 3D z ich pionowym składaniem, o której pisaliśmy już szerzej, a także powiększoną rodziną procesorów Ryzen dla komputerów stacjonarnych, firma AMD wprowadziła również kilka nowych, innowacyjnych rozwiązań zaadresowanych głównie dla graczy mobilnych.

„W dziedzinie gier pojawiły się w ostatnich kilku latach niewiarygodne osiągnięcia, w tym technologie, które pozwoliły komputerom stacjonarnym zapewnić emocjonujące i pięknie złożone, wciągające światy, nie widziane nigdy wcześniej” – powiedział Scott Herkelman, korporacyjny wiceprezes i główny menedżer w dziale graficznym AMD. “Jesteśmy podekscytowani mogąc wprowadzić wydajną i energooszczędną architekturę AMD RDNA 2 do następnej generacji laptopów, ażeby uwolnić ten sam poziom wydajności, możliwości i realistyczną grafikę dla graczy mobilnych. Dzięki AMD Advantage gracze mogą mieć pewność, że następnej generacji laptopy zostały zaprojektowane, zoptymalizowane i stworzone dla najlepszych doznań w grach, jakie są tylko możliwe” – dodał.

Mobilne karty graficzne AMD Radeon RX 6000M

Mobilne karty graficzne AMD Radeon RX 6000M zostały stworzone właśnie w oparciu o wspomnianą architekturę AMD RDNA 2, która, jak informują specjaliści producenta, zapewnia nawet 1,5-krotnie wyższą wydajność i nawet o 43% niższy pobór energii przy tym samym poziomie wydajności w porównaniu do architektury AMD RDNA. Ponadto karty te wprowadzają zaawansowane technologie, jak AMD Infinity Cache, DirectX Raytracing (DXR) do następnej generacji laptopów.

I tak, AMD Radeon RX 6800M to potężna karta graficzna, która oferuje światowej klasy wydajność do gry w rozdzielczości 1440p przy 120 kl./s w połączeniu z realistyczną grafiką, dzięki mocnej mieszance raytracingu oraz obliczeniowych i tradycyjnych efektów, wskazują przedstawiciele producenta. Z kolei AMD Radeon RX 6700M zapewnia graczom rozdzielczości 1440p przy 100 kl./s, a AMD Radeon RX 6600M została zaprojektowana tak, żeby lekkie laptopy mogły zapewnić płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1080p i 100 kl./s.

Ponadto wszystkie karty graficzne AMD Radeon serii RX 6000M zapewniają mobilnym graczom szereg przełomowych rozwiązań, w tym:

  • AMD Infinity Cache – nawet 96 MB pamięci podręcznej ostatniego poziomu, która zintegrowana z rdzeniem graficznym ogranicza opóźnienia i zużycie energii, dzięki czemu oferuje wyższą wydajność w grach niż tradycyjna architektura.
  • AMD Smart Access Memory – zapewnia jeszcze wyższą wydajność wybranym laptopom napędzanym przez procesory AMD Ryzen z pełnym dostępem do pamięci graficznej GDDR6 kart AMD Radeon.
  • AMD SmartShift – to technika dynamicznego przenoszenia mocy pomiędzy mobilnym procesorem AMD Ryzen i układem graficznym AMD Radeon, która dodatkowo zwiększa wydajność.
  • AMD Radeon Chill – to funkcja, która pomaga oszczędzać baterię poprzez regulowanie liczby klatek na sekundę na bazie ruchu gracza w grze.
  • AMD FidelityFX – to otwarty zestaw efektów ulepszających grafikę, który dostępny w ramach inicjatywy AMD GPUOpen wykorzystywany jest już w ponad 45 grach. To potężna kolekcja technik oświetlenia, cieniowania i odbić, a także nowe AMD FidelityFX Super Resolution, które mogą być zintegrowane z najnowszymi grami przy minimalnym wpływie na wydajność.

Architektura systemów AMD Advantage

Laptopy zaprojektowane zgodnie z AMD Advantage łączą mobilne karty graficzne AMD Radeon serii RX 6000M, oprogramowanie AMD Radeon Software, mobilne procesory AMD Ryzen serii 5000 i inteligentne technologie, jakie oferuje wyłącznie AMD, z ekranami certyfikowanymi jako AMD FreeSync Premium, szybkimi nośnikami NVME, optymalnymi układami chłodzenia oraz innymi zaawansowanymi elementami charakterystyki systemów – wymieniają przedstawiciele AMD.

Jak zapewniają, laptopy AMD Advantage zaprojektowano tak, aby zagwarantować najlepsze w swojej klasie możliwości poprzez jeszcze lepszą wydajność i responsywność. Rozwiązania takie jak AMD SmartShift i AMD Smart Access Memory zwiększają dodatkowo wydajność w grach tych systemów. Ponadto wspomniane laptopy zostały zoptymalizowane do rozgrywki z ponad 100 kl./s we współcześnie najbardziej wymagających grach, całodniowego działania na baterii przy odtwarzaniu wideo (tj. ponad 10-godzinnego), korzystają z jasnych (300+ nitów) ekranów o wysokiej częstotliwości odświeżania (144+ Hz) i specjalnie zaprojektowanych układów chłodzenia, a to wszystko w jednym, smukłym urządzeniu.

Kilka laptopów AMD Advantage powinno się pojawić w sprzedaży już niebawem. ASUS ROG Strix G15/G17 AMD Advantage Edition z kartą graficzną AMD Radeon RX 6800M i procesorem AMD Ryzen 9 5900HX oraz inteligentnymi technologiami AMD ma być dostępny w ofercie Best Buy i innych wiodących sprzedawców na początku czerwca. HP OMEN 16 z kartą graficzną AMD Radeon RX 6600M i procesorem AMD Ryzen 9 5900HX oraz inteligentnymi technologiami AMD również powinien pojawić się wkrótce w ofercie JD.com. Nieco później dostępne będą z kolei laptopy AMD Advantage firm Lenovo i MSI.

AMD FidelityFX Super Resolution

Technologia AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) obsługiwane jest przez ponad 100 procesorów i układów graficznych AMD, a także konkurencyjne karty graficzne. FSR oferuje cztery ustawienia jakości, pozwalając graczom dostosować balans pomiędzy jakością obrazu, a wydajnością zgodnie z własnymi preferencjami, co zapewnia im z kolei wysoką wydajność i te funkcje wizualne, które są najbardziej wymagające, jak raytracing – informują specjaliści producenta. I dodają, że w trybie „performance” technika ta zapewnia nawet 2,5-krotnie wyższą wydajność niż w natywnej rozdzielczości w wybranych grach.

„AMD było silnym partnerem przy tworzeniu gry Godfall i zapewniło graczom oszałamiającą grafikę i światowej klasy wydajność pierwszej w swoim rodzaju gry RPG typu looter-slasher” – powiedział Keith Lee, dyrektor generalny Counterplay Games. “Obecnie, dzięki FidelityFX Super Resolution, AMD dostarczyło kolejną niewiarygodną i agnostyczną sprzętowo funkcję, która jest łatwa do zaimplementowania i zapewnia społeczności Godfall wyższą wydajność w wyższej rozdzielczości z włączonym wszystkimi najlepszymi opcjami, w tym z raytracingiem.”

FSR to otwarte rozwiązanie bazujące na standardach branżowych, co czyni je łatwe dla deweloperów do zintegrowania z nowymi i istniejącymi grami, zapewniają przedstawiciele AMD. Więcej informacji na temat FSR i obsługujących grach ogłoszonych zostanie 22 czerwca.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *