Rynek

AMD prezentuje nowe rozwiązania dla graczy

Nowe mobilne karty graficzne AMD Radeon serii RX 6000M, laptopy zgodne z architekturą AMD Advantage oraz technologia skalowania obrazu AMD FidelityFX Super Resolution (FSR), to zaprezentowane na niedawnych targach Computex 2021 premierowe rozwiązania firmy AMD, które – jak wskazują jej przedstawiciele – mają przenieść rozgrywkę na zupełnie nowy poziom.

AMD prezentuje nowe rozwiązania dla graczy

Poza zapowiedzianą podczas wspomnianych targów przełomową technologią produkcji układów scalonych, łączącą architekturę chipletów 3D z ich pionowym składaniem, o której pisaliśmy już szerzej, a także powiększoną rodziną procesorów Ryzen dla komputerów stacjonarnych, firma AMD wprowadziła również kilka nowych, innowacyjnych rozwiązań zaadresowanych głównie dla graczy mobilnych.

„W dziedzinie gier pojawiły się w ostatnich kilku latach niewiarygodne osiągnięcia, w tym technologie, które pozwoliły komputerom stacjonarnym zapewnić emocjonujące i pięknie złożone, wciągające światy, nie widziane nigdy wcześniej” – powiedział Scott Herkelman, korporacyjny wiceprezes i główny menedżer w dziale graficznym AMD. “Jesteśmy podekscytowani mogąc wprowadzić wydajną i energooszczędną architekturę AMD RDNA 2 do następnej generacji laptopów, ażeby uwolnić ten sam poziom wydajności, możliwości i realistyczną grafikę dla graczy mobilnych. Dzięki AMD Advantage gracze mogą mieć pewność, że następnej generacji laptopy zostały zaprojektowane, zoptymalizowane i stworzone dla najlepszych doznań w grach, jakie są tylko możliwe” – dodał.

Mobilne karty graficzne AMD Radeon RX 6000M

Mobilne karty graficzne AMD Radeon RX 6000M zostały stworzone właśnie w oparciu o wspomnianą architekturę AMD RDNA 2, która, jak informują specjaliści producenta, zapewnia nawet 1,5-krotnie wyższą wydajność i nawet o 43% niższy pobór energii przy tym samym poziomie wydajności w porównaniu do architektury AMD RDNA. Ponadto karty te wprowadzają zaawansowane technologie, jak AMD Infinity Cache, DirectX Raytracing (DXR) do następnej generacji laptopów.

Przeczytaj również
Naszym celem jest zbudowanie europejskiej alternatywy dla dostawców usług cloud computing z USA i Chin

I tak, AMD Radeon RX 6800M to potężna karta graficzna, która oferuje światowej klasy wydajność do gry w rozdzielczości 1440p przy 120 kl./s w połączeniu z realistyczną grafiką, dzięki mocnej mieszance raytracingu oraz obliczeniowych i tradycyjnych efektów, wskazują przedstawiciele producenta. Z kolei AMD Radeon RX 6700M zapewnia graczom rozdzielczości 1440p przy 100 kl./s, a AMD Radeon RX 6600M została zaprojektowana tak, żeby lekkie laptopy mogły zapewnić płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1080p i 100 kl./s.

Ponadto wszystkie karty graficzne AMD Radeon serii RX 6000M zapewniają mobilnym graczom szereg przełomowych rozwiązań, w tym:

  • AMD Infinity Cache – nawet 96 MB pamięci podręcznej ostatniego poziomu, która zintegrowana z rdzeniem graficznym ogranicza opóźnienia i zużycie energii, dzięki czemu oferuje wyższą wydajność w grach niż tradycyjna architektura.
  • AMD Smart Access Memory – zapewnia jeszcze wyższą wydajność wybranym laptopom napędzanym przez procesory AMD Ryzen z pełnym dostępem do pamięci graficznej GDDR6 kart AMD Radeon.
  • AMD SmartShift – to technika dynamicznego przenoszenia mocy pomiędzy mobilnym procesorem AMD Ryzen i układem graficznym AMD Radeon, która dodatkowo zwiększa wydajność.
  • AMD Radeon Chill – to funkcja, która pomaga oszczędzać baterię poprzez regulowanie liczby klatek na sekundę na bazie ruchu gracza w grze.
  • AMD FidelityFX – to otwarty zestaw efektów ulepszających grafikę, który dostępny w ramach inicjatywy AMD GPUOpen wykorzystywany jest już w ponad 45 grach. To potężna kolekcja technik oświetlenia, cieniowania i odbić, a także nowe AMD FidelityFX Super Resolution, które mogą być zintegrowane z najnowszymi grami przy minimalnym wpływie na wydajność.
Przeczytaj również
Grupa Polsat kupuje od Bauer Media Group Interię

Architektura systemów AMD Advantage

Laptopy zaprojektowane zgodnie z AMD Advantage łączą mobilne karty graficzne AMD Radeon serii RX 6000M, oprogramowanie AMD Radeon Software, mobilne procesory AMD Ryzen serii 5000 i inteligentne technologie, jakie oferuje wyłącznie AMD, z ekranami certyfikowanymi jako AMD FreeSync Premium, szybkimi nośnikami NVME, optymalnymi układami chłodzenia oraz innymi zaawansowanymi elementami charakterystyki systemów – wymieniają przedstawiciele AMD.

Jak zapewniają, laptopy AMD Advantage zaprojektowano tak, aby zagwarantować najlepsze w swojej klasie możliwości poprzez jeszcze lepszą wydajność i responsywność. Rozwiązania takie jak AMD SmartShift i AMD Smart Access Memory zwiększają dodatkowo wydajność w grach tych systemów. Ponadto wspomniane laptopy zostały zoptymalizowane do rozgrywki z ponad 100 kl./s we współcześnie najbardziej wymagających grach, całodniowego działania na baterii przy odtwarzaniu wideo (tj. ponad 10-godzinnego), korzystają z jasnych (300+ nitów) ekranów o wysokiej częstotliwości odświeżania (144+ Hz) i specjalnie zaprojektowanych układów chłodzenia, a to wszystko w jednym, smukłym urządzeniu.

Kilka laptopów AMD Advantage powinno się pojawić w sprzedaży już niebawem. ASUS ROG Strix G15/G17 AMD Advantage Edition z kartą graficzną AMD Radeon RX 6800M i procesorem AMD Ryzen 9 5900HX oraz inteligentnymi technologiami AMD ma być dostępny w ofercie Best Buy i innych wiodących sprzedawców na początku czerwca. HP OMEN 16 z kartą graficzną AMD Radeon RX 6600M i procesorem AMD Ryzen 9 5900HX oraz inteligentnymi technologiami AMD również powinien pojawić się wkrótce w ofercie JD.com. Nieco później dostępne będą z kolei laptopy AMD Advantage firm Lenovo i MSI.

Przeczytaj również
Suwerenny Internet Rosji, czyli o kagańcu w sieci?

AMD FidelityFX Super Resolution

Technologia AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) obsługiwane jest przez ponad 100 procesorów i układów graficznych AMD, a także konkurencyjne karty graficzne. FSR oferuje cztery ustawienia jakości, pozwalając graczom dostosować balans pomiędzy jakością obrazu, a wydajnością zgodnie z własnymi preferencjami, co zapewnia im z kolei wysoką wydajność i te funkcje wizualne, które są najbardziej wymagające, jak raytracing – informują specjaliści producenta. I dodają, że w trybie „performance” technika ta zapewnia nawet 2,5-krotnie wyższą wydajność niż w natywnej rozdzielczości w wybranych grach.

„AMD było silnym partnerem przy tworzeniu gry Godfall i zapewniło graczom oszałamiającą grafikę i światowej klasy wydajność pierwszej w swoim rodzaju gry RPG typu looter-slasher” – powiedział Keith Lee, dyrektor generalny Counterplay Games. “Obecnie, dzięki FidelityFX Super Resolution, AMD dostarczyło kolejną niewiarygodną i agnostyczną sprzętowo funkcję, która jest łatwa do zaimplementowania i zapewnia społeczności Godfall wyższą wydajność w wyższej rozdzielczości z włączonym wszystkimi najlepszymi opcjami, w tym z raytracingiem.”

FSR to otwarte rozwiązanie bazujące na standardach branżowych, co czyni je łatwe dla deweloperów do zintegrowania z nowymi i istniejącymi grami, zapewniają przedstawiciele AMD. Więcej informacji na temat FSR i obsługujących grach ogłoszonych zostanie 22 czerwca.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *