RynekPolecane tematy

Asseco chce kupić Infovide-Matrix

Asseco Poland zawarło z głównymi akcjonariuszami Infovide-Matrix porozumienie w zakresie nabycia większościowego pakietu akcji. Ogłoszono również wezwanie na pozostałe akcje spółki. Zakup Infovide-Matrix ma pozwolić na rozszerzenie oferty usług Asseco m.in. w zakresie rozwiązań globalnych dostawców technologii IT. To z kolei ma umożliwić wyróżnienie i wzmocnienie pozycji Grupy Asseco na rynku usług IT.

Asseco chce kupić Infovide-MatrixAdam Góral, prezes zarządu Asseco

Przejęcie Infovide-Matrix ma być ważnym etapem dla rozwoju Grupy Asseco. Plany kierownictwa Asseco Poland zakładają bowiem stworzenie silnej polskiej firmy informatycznej. Z oficjalnych informacji wynika, że obecnie ponad 80% obrotów Grupy Asseco pochodzi ze sprzedaży oprogramowania własnego i usług z nim związanych. Zakup Infovide-Matrix ma pozwolić m.in. na rozszerzenie oferty o rozwiązania światowych rozwiązań firm trzecich. “Infovide-Matrix, będąc partnerem wielu międzynarodowych dostawców IT, od lat specjalizuje się w tej działalności i wypracowało modele, z których Asseco będzie mogło korzystać w dalszym rozwoju swojej Grupy” – czytamy w oficjalnym komunikacie Asseco.

Finalizacja transakcji uwarunkowana jest zgodą UOKiK oraz przekroczeniem w wezwaniu zapisów, dających Asseco minimum 70,01% udziału w kapitale zakładowym Infovide-Matrix. Do momentu zamknięcia transakcji nie są planowane zmiany w zakresie działalności Infovide-Matrix.

Przedstawiciele zarządu Asseco podkreślają, że oferty oraz kompetencje obu spółek uzupełniają się, zaś ich połączenie pozwoli na zwiększenie konkurencyjności. “Wraz z rozwojem rynków oraz poszczególnych sektorów gospodarki, dynamicznie rośnie rola rozwiązań informatycznych, które przybliżają firmy do ich klientów. Do tego niezbędne stają się zaawansowane rozwiązania informatyczne oraz wyspecjalizowane usługi. Zespoły Asseco oraz Infovide-Matrix posiadają uzupełniające się kompetencje, dlatego obie strony dostrzegają duże korzyści płynące z perspektywy wspólnego działania. Przełoży się ono na bardziej kompleksową ofertę dla naszych klientów, która sprawi, że będziemy bardziej konkurencyjni na polskim rynku” – mówi Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland.

Przeczytaj również
Do 2025 roku wartość biznesowa AI przekroczy 4 biliony dolarów

Finalizacja transakcji uwarunkowana jest zgodą UOKiK oraz przekroczeniem w wezwaniu zapisów, dających Asseco minimum 70,01% udziału w kapitale zakładowym Infovide-Matrix. Do momentu zamknięcia transakcji nie są planowane zmiany w zakresie działalności Infovide-Matrix – wedle zapowiedzi spółka będzie tak, jak dotychczas realizować umowy i projekty dla dotychczasowych klientów. “Sprzedaż spółki inwestorowi strategicznemu to jeden z naturalnych etapów rozwoju firm. W ciągu ostatnich dwóch lat zdobyliśmy silną pozycję na rynkach takich jak finanse, energetyka czy sektor publiczny. Realizujemy więcej ciekawych projektów i działamy w większej skali niż kiedykolwiek wcześniej w historii firmy. Backlog na lata 2015 i 2016 pokazuje że nasza oferta spotyka się dziś z dobrym przyjęciem na rynku. Uznaliśmy, że wykorzystanie będących efektem tego sukcesu okazji – dużych projektów jakie pojawiają się dziś w naszym zasięgu – wymaga wzmocnienia kapitałowego” – podkreśla Borys Stokalski, prezes zarządu Infovide-Matrix.

Docelowo, po zamknięciu transakcji, zespoły obu firm mają ściśle współpracować m.in. w zakresie realizacji usług dla takich sektorów jak energetyka, bankowość, telekomunikacja oraz administracja publiczna. Obie spółki mają również kontynuować realizację dotychczasowych umów z klientami, którzy – jak czytamy w oficjalnym komunikacie – dzięki tej transakcji zyskają dostęp do pełnej oferty oraz know-how zarówno Infovide-Matrix, jak i całej Grupy Asseco. Klienci Infovide-Matrix zyskać mają też dużego i stabilnego partnera zdolnego do realizacji bardziej wymagających projektów. “Rozwój usług związanych z realizacją złożonych projektów w oparciu o technologię światowych dostawców jest częścią projektów realizowanych dla naszych klientów. Dołączenie zespołu Infovide-Matrix, jednego z czołowych polskich podmiotów w tym segmencie usług IT, do Grupy Asseco pozwoli nam istotnie przyspieszyć rozwój w tym obszarze rynku” – zapewnia Adam Góral. “Doceniając kompetencje i skuteczność zespołu Infovide-Matrix, wierzę że nasza Grupa stworzy dla niego szereg interesujących nowych możliwości rozwoju, wynikających z zaplecza kapitałowego, możliwości poszerzania kompetencji, relacji z klientami i obecności na wielu światowych rynkach” – dodaje.

Przeczytaj również
Asseco odnotowało 108 mln zł zysku netto za I kwartał 2023 roku
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Asseco chce kupić Infovide-Matrix”

  1. Czy na bazie Infovide powstanie Asseco Services – wewnętrzna spółka konsultingowa dla Grupy Asseco Poland? Jak się nieoficjalnie mówi, ideę tę promują założyciele i główni akcjonariusze Infovide…