BranżaRynek

Asseco i Chmura Krajowa tworzą spółkę Chmura dla zdrowia, która ma wspierać cyfryzację służby zdrowia

Przedstawiciele Asseco Poland i Operatora Chmury Krajowej poinformowali o powołaniu spółki Krajowy Operator Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia). Jej celem będzie cyfryzacja służby zdrowia oraz umożliwienie jednostkom medycznym świadczenie e-Usług z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa m.in. przy wykorzystaniu rozwiązań technologicznych Google Cloud. Nowa spółka ma specjalizować się we wdrożeniach elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w chmurze. Według zapowiedzi, jej celem będzie również dbałość o sprawne dostosowanie do regulacji prawnych oraz przyczynienie się do standaryzacji usług informatycznych w sektorze opieki zdrowotnej.

Asseco i Chmura Krajowa tworzą spółkę Chmura dla zdrowia, która ma wspierać cyfryzację służby zdrowia

Jak już wspomniano, w pierwszej kolejności Chmura dla zdrowia będzie oferować EDM w chmurze. Rozwiązanie to ma umożliwić tworzenie, autoryzowanie, a także gromadzenie dokumentacji indywidualnej i zbiorczej z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Zagwarantuje także ich dostępność oraz przetwarzanie w trybie 24/7 – zapewniają przedstawiciele Asseco i Chmury Krajowej. Obecnie jest to bowiem jedno z ważniejszych technologicznych wyzwań w sektorze ochrony zdrowia, a przy okazji wymóg regulacyjny.

“Ważne jest, aby proces ten pod kątem przetwarzania danych pacjentów odbywał się w sposób wysoce bezpieczny i by możliwa była integracja pomiędzy świadczeniodawcami a systemami centralnymi, zarządzanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Utrzymanie i rozwój własnej infrastruktury przez jednostki medyczne jest czasochłonne i drogie. Odpowiedzią na te wyzwania są rozwiązania cloud computing, które będziemy oferować w ramach nowo powołanej spółki” – powiedział Krzysztof Groyecki, wiceprezes zarządu, Asseco Poland. “EDM w chmurze zwiększy dostępność i wydajność systemu ochrony zdrowia oraz pozwoli na optymalizację kosztów. Połączenie doświadczenia Asseco, które od lat dostarcza zaawansowane rozwiązania informatyczne sektorowi ochrony zdrowia z dostępem do infrastruktury chmurowej, którym dysponuje Chmura Krajowa pozwolą nam wspólnie zmieniać służbę zdrowia w obszarze technologicznym i wynieść ją na wyższy poziom” – dodał.

Przeczytaj również
Uptime Development kupuje krakowską firmę programistyczną Vimanet

Jak wskazali przedstawiciele nowej spółki, kluczową kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych medycznych. Należą one bowiem do jednej z najbardziej wrażliwych kategorii.

“Asseco Poland i Chmura Krajowa mają zespoły ekspertów od cyberbezpieczeństwa oraz korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych, które zapewnia chmura publiczna, taka jak platforma Google Cloud. Suma kompetencji i dobrze dobrana technologia zapewniają najwyższy poziom ochrony danych pacjentów, a zarazem pełną zgodność regulacyjną w tym rezydencję danych na terytorium RP. Dzięki temu jednostki będą mogły skoncentrować się na swoich zadaniach” – zapewnił Dariusz Śliwowski, wiceprezes Chmury Krajowej.

Nowa spółka oferowała będzie trzy pakiety usług – dla laboratoriów, przychodni i praktyk lekarskich oraz szpitali. Będą one dostępne odpowiednio: jeszcze w kwietniu, maju oraz w czerwcu tego roku. Pełne wdrożenie Chmury dla zdrowia do końca czerwca nie jest przypadkowe – od 1 lipca 2021 roku wszystkie podmioty lecznicze będą miały bowiem ustawowy obowiązek udostępniania, a także wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej między jednostkami ochrony zdrowia.

Według inicjatorów powołania nowej spółki, cyfryzacja służby zdrowia pozwoli nie tylko na uproszczenie i przyspieszenie funkcjonujących procesów, ale otworzy także możliwości budowy nowych, innowacyjnych usług.

“Dzięki zastosowaniu rozwiązań dostępnych w chmurze w nieodległej przyszłości możliwe będzie także szybsze diagnozowanie pacjentów, np. dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy badań obrazowych i szybszego wykrywania różnego typu schorzeń czy anomalii” – podsumował Dariusz Śliwowski.

Przeczytaj również
Wdrażanie sieci 5G na świecie nabiera tempa
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *