Branża ITRynek

Atman pozyskał 1,35 mld zł na rozbudowę centrów danych

Kredyt przeznaczony jest na głównie na budowę nowego kampusu Atman w Duchnicach pod Warszawą, ale także na rozbudowę istniejących obiektów kolokacyjnych. Umowę opiewającą na kwotę na kwotę 1,35 miliarda złotych sygnowało 6 instytucji finansowych z Polski i Europy.

Atman pozyskał 1,35 mld zł na rozbudowę centrów danych

“Wsparcie udzielone Atmanowi przez 6 czołowych instytucji finansowych jest największym kredytem konsorcjalnym uzyskanym w Polsce na rozwój centrów danych. Doskonała kondycja spółki znalazła uznanie krajowych i zagranicznych instytucji finansujących w postaci udzielonych kredytów, które umożliwią dalszy dynamiczny rozwój Atmana jako pierwszoplanowego gracza data center w Polsce i regionie CEE” – mówi Wojciech Sadowski, Chief Financial Officer w firmie Atman. Co ważne, poza standardowymi wymaganiami finansowymi, umowa kredytowa uwzględnia także aspekty niefinansowe, związane m.in. z efektywnością energetyczną i zrównoważonym rozwojem.

Nowy kampus Atman – WAW-3 – ma docelowo dysponować powierzchnią kolokacyjną sięgającą blisko 19 tys. m.kw. Taka przestrzeń ma wystarczyć m.in. na kolokowanie 50 tys. serwerów. Budowa pierwszego centrum danych nowego kampusu ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Ośrodek ten ma dysponować łączną mocą zasilania na poziomie 14,4 MW. “Mocno wierzymy w sukces naszej pierwszej europejskiej inwestycji w centra danych, która da początek kolejnym projektom w tej części świata. Budowę kampusu WAW-3 traktujemy jako sztandarowe przedsięwzięcie naszej grupy kapitałowej w regionie Europy Środkowej” – zapewnia Doug Lane, Chief Financial Officer firmy Global Compute Infrastructure, głównego udziałowca Atmana.

Inwestycja w rozbudowę i modernizację infrastruktury centrów danych Atman ma stanowić m.in. odpowiedź na potrzeby klientów oraz prognozy wzrostów na rynku usług data center. “Według wielu analityków branżowych stoimy przed wielką falą wzrostu na rynku centrów danych. Atman inwestuje w budowę nowych obiektów, widząc dobre perspektywy komercjalizacji związane z rosnącym popytem na usługi centrum danych, generowanym przez rozwój chmury obliczeniowej oraz technologii AI” – uważa Sławomir Koszołko, dyrektor generalny firmy Atman. “W ostatnich latach Polska stała się zapleczem centrodanowym w Europie Środkowej i Wschodniej dla najważniejszych globalnych podmiotów branży IT” – dodaje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *