Rynek

Brytyjski operator rezygnuje ze sprzętu Huawei

Firma BT Group (dawniej znana jako British Telecom) zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat usunąć ze swojej kluczowej infrastruktury 4G sprzęt chińskiej firmy Huawei Technologies – informuje Financial Times. Doniesienia te zbiegają się w czasie z niedawnymi informacjami o tym, że do zrezygnowanie z produktów Chińczyków od kilku tygodni namawiają swoich partnerów gospodarczych amerykańskie władze.

Brytyjski operator rezygnuje ze sprzętu Huawei

Z informacji opublikowanych przez Financial Times wynika, że w wedle oficjalnego stanowiska operatora, „zmiany w BT Group mają na celu dopasowanie ekosystemu sprzętowego firmy do jej nowych, wewnętrznych zasad wdrażania i użytkowania sprzętu”. Co istotne, nie oznacza to, że sprzęt Huawei całkowicie zniknie z jej systemów – ma on zostać usunięty przede wszystkim z tego, co BT Group definiuje jako „rdzeń infrastruktury 4G”. Chińskie urządzenia wciąż mają być wykorzystywane w innych zastosowaniach, głównie na obrzeżach infrastruktury (np. jako osprzęt stacji bazowych telefonii komórkowej).

Trudno nie odnieść wrażenia, że decyzja szefostwa BT Group jest ściśle powiązana z niedawnymi doniesieniami o działaniach amerykańskiego rządu, który po wprowadzeniu w rodzimy instytucjach administracji publicznych mniej lub bardziej formalnego zakazu używania sprzętu telekomunikacyjnego Huawei, ostatnimi czasy intensywnie namawiał do tego samego firmy i instytucje z krajów zaprzyjaźnionych. Władze USA miały się wręcz posunąć do oferowania firmom, które zastosują się do tej prośby, odpowiednich gratyfikacji finansowych.

Wszystko to ma związek z oskarżeniami, w myśl których sprzęt Huawei miałby być wykorzystywany przez chińskie agencje wywiadowcze do inwigilowania firm i instytucji USA oraz krajów Europy Zachodniej. Chiński producent oczywiście zdecydowanie odrzuca takie oskarżenia i zapowiada, że wkrótce uruchomi oficjalne centrum audytu kodu, w którym każdy zainteresowany będzie mógł przeanalizować kod jej produktów pod kątem ew. zagrożeń

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *