Rynek

Brytyjski operator rezygnuje ze sprzętu Huawei

Firma BT Group (dawniej znana jako British Telecom) zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat usunąć ze swojej kluczowej infrastruktury 4G sprzęt chińskiej firmy Huawei Technologies – informuje Financial Times. Doniesienia te zbiegają się w czasie z niedawnymi informacjami o tym, że do zrezygnowanie z produktów Chińczyków od kilku tygodni namawiają swoich partnerów gospodarczych amerykańskie władze.

Brytyjski operator rezygnuje ze sprzętu Huawei

Z informacji opublikowanych przez Financial Times wynika, że w wedle oficjalnego stanowiska operatora, „zmiany w BT Group mają na celu dopasowanie ekosystemu sprzętowego firmy do jej nowych, wewnętrznych zasad wdrażania i użytkowania sprzętu”. Co istotne, nie oznacza to, że sprzęt Huawei całkowicie zniknie z jej systemów – ma on zostać usunięty przede wszystkim z tego, co BT Group definiuje jako „rdzeń infrastruktury 4G”. Chińskie urządzenia wciąż mają być wykorzystywane w innych zastosowaniach, głównie na obrzeżach infrastruktury (np. jako osprzęt stacji bazowych telefonii komórkowej).

Trudno nie odnieść wrażenia, że decyzja szefostwa BT Group jest ściśle powiązana z niedawnymi doniesieniami o działaniach amerykańskiego rządu, który po wprowadzeniu w rodzimy instytucjach administracji publicznych mniej lub bardziej formalnego zakazu używania sprzętu telekomunikacyjnego Huawei, ostatnimi czasy intensywnie namawiał do tego samego firmy i instytucje z krajów zaprzyjaźnionych. Władze USA miały się wręcz posunąć do oferowania firmom, które zastosują się do tej prośby, odpowiednich gratyfikacji finansowych.

Wszystko to ma związek z oskarżeniami, w myśl których sprzęt Huawei miałby być wykorzystywany przez chińskie agencje wywiadowcze do inwigilowania firm i instytucji USA oraz krajów Europy Zachodniej. Chiński producent oczywiście zdecydowanie odrzuca takie oskarżenia i zapowiada, że wkrótce uruchomi oficjalne centrum audytu kodu, w którym każdy zainteresowany będzie mógł przeanalizować kod jej produktów pod kątem ew. zagrożeń

Przeczytaj również
OVHcloud przejmuje OpenIO
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.