Branża ITRynek

Chmura Krajowa zmienia się w OChK i zapowiada międzynarodową ekspansję

Operator Chmury Krajowej zaprezentował dziś nowe logo i stronę internetową oraz poinformował, że w komunikacji stawia na używanie skrótu OChK. Odświeżenie wizerunku dostawcy rozwiązań chmurowych jest konsekwencją ewolucji modelu biznesowego, ugruntowanej obecności we wszystkich kluczowych segmentach rodzimego rynku oraz planów rozwoju na rynkach międzynarodowych. 

Chmura Krajowa zmienia się w OChK i zapowiada międzynarodową ekspansję

Nowe logo oraz hasło “We know the cloud” ma podkreślić kompetencje zespołu i wielowymiarowe doświadczenia zgromadzone w zrealizowanych już projektach chmurowych oraz wzmocnić pozycję OChK na rynkach komercyjnych, także za granicą. Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiciele OChK poinformowali, że będą to rynki dojrzałe (najprawdopodobniej brytyjski oraz rynki skandynawskie), na których poszukiwane są obecnie wysokie kompetencje chmurowe. To właśnie na tych rozwiniętych rynkach spółka zamierza realizować kompleksowe projekty – dotyczące zarówno dostawy samej infrastruktury chmurowej, jak i skoncentrowane wokół niej, jak choćby te związane z cybersecurity czy finansowe, polegające na optymalizacji wydatków ponoszonych na chmurę.

“W ciągu zaledwie czterech lat obecności na rynku zbudowaliśmy zwinną organizację o unikalnych kompetencjach, która realizuje projekty chmurowe w każdym segmencie rynku z firmami różnej wielkości, od korporacji po szybko rosnące startupy. Wiele z nich z sukcesem prowadzi działalność także poza Polską lub ma zagranicznych inwestorów, co stwarza nam okazję do wspólnego poszukiwania nowych szans biznesowych na innych rynkach” – powiedział Michał Potoczek, CEO OChK. “Nowe, proste logo będące skrótem naszej nazwy, wspiera spójną komunikację do obecnych i przyszłych klientów, niezależnie od tego gdzie prowadzą swoją działalność” – dodał.

Ewolucja modelu biznesowego OChK

Po niespełna czterech latach od rozpoczęcia działalności operacyjnej, OChK dostarcza obecnie usługi dla ponad 200 firm. Od podmiotów z szeroko rozumianego rynku publicznego jak m.in. Ministerstwo Finansów, Centrum e-Zdrowia czy Krajowa Izba Rozliczeniowa, poprzez firmy produkcyjne i usługowe (np. VOX, Animex czy Veolia), instytucje finansowe (ING Bank Śląski, SGB-Bank, Europa Ubezpieczenia czy Trigon), marki działające w sektorze e-commerce (Modivo, Morele czy eBilet), po szybko rosnące młode polskie firmy, dla których rynki zagraniczne są kluczowym obszarem działania, a nowoczesne technologie głównym czynnikiem budowania przewag konkurencyjnych, jak Synerise, Booksy, Brainly czy Spyrosoft.

Warto również dodać, że OChK otworzył się na współpracę z tzw. digital natives. Współpracuje więc z software house’ami i niezależnymi dostawcami oprogramowania (ISV) tworząc własny Solution Hub, a także rozwija program dla startupów i scaleupów “Let’s get (c)loud”. Już w pierwszym roku funkcjonowania zgromadził on społeczność ponad 100 firm nastawionych na rozwój swoich produktów i usług w środowisku chmurowym.

W ubiegłym roku przychody ze sprzedaży usług OChK przekroczyły 200 mln zł, podczas gdy w 2021 roku osiągnęły wartość 130 mln zł. W 2022 roku spółka odnotowała natomiast stratę netto sięgającą ok. 20 mln zł. “To jest pochodna naszej strategii – cały czas bowiem bardzo mocno inwestujemy w klientów” – stwierdził Michał Potoczek. “W tym roku celujemy natomiast w 300 mln zł obrotu, a zysk netto planujemy osiągnąć w roku 2024” – dodał.

Zespół OChK tworzy obecnie 150 ekspertów i ekspertek specjalizujących się m.in. w doradztwie transformacyjnym, projektowaniu architektury, migracji i modernizacji aplikacji, usługach zarządzania i bezpieczeństwa IT, chmurowym compliance oraz budowie i rozwoju natywnych aplikacji w chmurach publicznych. Firma ma również certyfikację ISO w zakresie kluczowych z punktu widzenia realizacji projektów chmurowych norm: ISO 27001, ISO 22301, ISO 27017, ISO 27018.

Cztery filary działalności

Przypomnijmy, że OChK rozpoczął działalność operacyjną wiosną 2019 roku. W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy funkcjonowania firma podpisała strategiczne partnerstwa z Google i Microsoft, dzięki czemu obaj globalni dostawcy podjęli decyzje o inwestycjach w polski rynek i otwarciu na terytorium RP tzw. regionów chmury publicznej, należących do ich ogólnoświatowej sieci. Region Google Cloud uruchomiono w 2021 roku, a otwarcie regionu Microsoft Azure planowane jest na 2023 rok.

OChK zapewnia zatem dostęp do usług globalnych partnerów, jak i do autorskiej Platformy OChK zbudowanej od podstaw przez własny zespół inżynierski firmy (więcej na temat platformy można przeczytać w wywiadzie opublikowanym na łamach serwisu ITwiz). Do tego dochodzi szeroki wachlarz usług konsultingowych. Jak zapewniają przedstawiciele OChK, te cztery filary działalności spółki dają swobodę wyboru między dostępnymi wariantami adopcji rozwiązań chmurowych od chmury prywatnej, przez hybrydową po środowiska multicloud.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Chmura Krajowa zmienia się w OChK i zapowiada międzynarodową ekspansję”

  1. Pingback: URL