BranżaPracaRynek

Co czwarty członek zarządu w polskiej spółce IT zarabia ponad milion złotych rocznie

Z przeprowadzonej przez specjalistów firmy Sedlak & Sedlak analizy wynika, że mediana zarobków członków zarządu notowanych na GPW spółek z branży IT wyniosła w 2015 roku niecałe 490 tys. zł. Jest to wartość najwyższa od lat. Na podobnym poziomie wynagrodzenia menedżerów polskich firm IT kształtowały się w 2006 roku.

Co czwarty członek zarządu w polskiej spółce IT zarabia ponad milion złotych rocznie

Przeciętna wartość rocznego wynagrodzenia prezesów notowanych na GPW spółek z branży IT wyniosła w ubiegłym roku ok. 570 tys. zł. Jest to wartość o 11 proc. wyższa od mediany wynagrodzeń wiceprezesów oraz o 44 proc. wyższa od wartości środkowej płac członków zarządu giełdowych spółek IT. Z analiz wynika również, że w ubiegłym roku 25 proc. osób zasiadających w zarządach działających w branży IT spółek giełdowych zarobiło mniej niż 286 tys. zł rocznie. Podobny odsetek menedżerów otrzymał wynagrodzenie brutto przekraczające 1,04 mln zł.

Najlepiej zarabiającym menedżerem był w 2015 roku prof. Janusz Filipiak, prezes firmy Comarch. Jego roczne wynagrodzenie brutto przekroczyło 15,4 mln zł. “Generalnie można zauważyć, że od wielu lat prof. Filipiak jest jednym z najlepiej opłacanych menedżerów spółek notowanych na GPW. Przez ostatnie 10 lat jego wynagrodzenie nigdy nie było niższe niż 4 760 930 PLN i co roku zajmuje on pierwsze miejsce w rankingu wynagrodzeń członków zarządów spółek IT” – czytamy w podsumowaniu analizy Sedlak & Sedlak.

Autorzy analizy podkreślają też, że wśród 25 spółek IT notowanych na GPW można zauważyć znaczne różnice między najwyżej i najniżej wynagradzanymi zarządami. Okazuje się, że średnie wynagrodzenie członka zarządu zatrudnionego w jednej z pięciu najlepiej płacących spółek wynosi 1,9 mln zł i jest dziewięciokrotnie wyższe od średniego wynagrodzenia członków zarządu z pięciu najmniej płacących spółek. Mogą oni bowiem liczyć na roczne płace w wysokości 210 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że średnia wynagrodzeń dla pięciu spółek, które najlepiej wynagradzają swoje zarządy, uwzględnia wysokie zarobki prezesa – i wiceprezesów – firmy Comarch. W przypadku krakowskiej spółki średnie wynagrodzenie członków zarządu w 2016 roku wyniosło 4,4 mln zł. Z kolei w drugiej, pod względem wysokości zarobków członków zarządu, firmie Asseco Poland roczne płace członków zarządu sięgnęły 1,3 mln zł. W pierwszej piątce zestawienia znalazły się też odpowiednio firmy: Medicalgorithmics (średnie wynagrodzenie członka zarządu to 1,28 mln zł), Comp SA (1,27 mln zł) oraz Asseco Business Solutions (1,22 mln zł).

Przeczytaj również
Na jakim stanowisku specjaliści IT mogli liczyć na 43% wzrost wynagrodzenia?

Badanie oparto na informacjach dostępnych w wydawanych przez firmę Sedlak & Sedlak raportach dotyczących wynagrodzeń członków zarządów spółek notowanych na GPW. Analiza uwzględnia tylko osoby, które w poszczególnych firmach pracowały przez cały 2015 rok.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.