BranżaPracaRynek

Co czwarty członek zarządu w polskiej spółce IT zarabia ponad milion złotych rocznie

Z przeprowadzonej przez specjalistów firmy Sedlak & Sedlak analizy wynika, że mediana zarobków członków zarządu notowanych na GPW spółek z branży IT wyniosła w 2015 roku niecałe 490 tys. zł. Jest to wartość najwyższa od lat. Na podobnym poziomie wynagrodzenia menedżerów polskich firm IT kształtowały się w 2006 roku.

Co czwarty członek zarządu w polskiej spółce IT zarabia ponad milion złotych rocznie

Przeciętna wartość rocznego wynagrodzenia prezesów notowanych na GPW spółek z branży IT wyniosła w ubiegłym roku ok. 570 tys. zł. Jest to wartość o 11 proc. wyższa od mediany wynagrodzeń wiceprezesów oraz o 44 proc. wyższa od wartości środkowej płac członków zarządu giełdowych spółek IT. Z analiz wynika również, że w ubiegłym roku 25 proc. osób zasiadających w zarządach działających w branży IT spółek giełdowych zarobiło mniej niż 286 tys. zł rocznie. Podobny odsetek menedżerów otrzymał wynagrodzenie brutto przekraczające 1,04 mln zł.

Najlepiej zarabiającym menedżerem był w 2015 roku prof. Janusz Filipiak, prezes firmy Comarch. Jego roczne wynagrodzenie brutto przekroczyło 15,4 mln zł. “Generalnie można zauważyć, że od wielu lat prof. Filipiak jest jednym z najlepiej opłacanych menedżerów spółek notowanych na GPW. Przez ostatnie 10 lat jego wynagrodzenie nigdy nie było niższe niż 4 760 930 PLN i co roku zajmuje on pierwsze miejsce w rankingu wynagrodzeń członków zarządów spółek IT” – czytamy w podsumowaniu analizy Sedlak & Sedlak.

Autorzy analizy podkreślają też, że wśród 25 spółek IT notowanych na GPW można zauważyć znaczne różnice między najwyżej i najniżej wynagradzanymi zarządami. Okazuje się, że średnie wynagrodzenie członka zarządu zatrudnionego w jednej z pięciu najlepiej płacących spółek wynosi 1,9 mln zł i jest dziewięciokrotnie wyższe od średniego wynagrodzenia członków zarządu z pięciu najmniej płacących spółek. Mogą oni bowiem liczyć na roczne płace w wysokości 210 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że średnia wynagrodzeń dla pięciu spółek, które najlepiej wynagradzają swoje zarządy, uwzględnia wysokie zarobki prezesa – i wiceprezesów – firmy Comarch. W przypadku krakowskiej spółki średnie wynagrodzenie członków zarządu w 2016 roku wyniosło 4,4 mln zł. Z kolei w drugiej, pod względem wysokości zarobków członków zarządu, firmie Asseco Poland roczne płace członków zarządu sięgnęły 1,3 mln zł. W pierwszej piątce zestawienia znalazły się też odpowiednio firmy: Medicalgorithmics (średnie wynagrodzenie członka zarządu to 1,28 mln zł), Comp SA (1,27 mln zł) oraz Asseco Business Solutions (1,22 mln zł).

Przeczytaj również
Nawet 70% aplikacji dla biznesu opiera się na modelu SaaS

Badanie oparto na informacjach dostępnych w wydawanych przez firmę Sedlak & Sedlak raportach dotyczących wynagrodzeń członków zarządów spółek notowanych na GPW. Analiza uwzględnia tylko osoby, które w poszczególnych firmach pracowały przez cały 2015 rok.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *