Infrastruktura

Co to jest wirtualizacja?

Wirtualizacja jest obecnie podstawową technologią wykorzystywaną w IT. To rozwiązanie, które ma na celu ograniczenie wykorzystywania fizycznej przestrzeni – oznacza to, że nie musimy uruchamiać nowego serwera fizycznego, aby móc postawić kolejne maszyny wirtualne.

Co to jest wirtualizacja?

Środowisko komputerowe jest tutaj symulowane – wirtualnie generowane są systemy operacyjne, oprogramowanie. Dzięki temu wystarczy nam tylko jeden serwer, aby gromadzić rozbudowane zasoby. Jest to duża oszczędność nie tylko ze względu na wspomnianą już fizyczną przestrzeń do dyspozycji, ale także na ograniczenie ilości zużywanej energii, kosztów infrastruktury oraz kosztów przewidywanych prac konserwacyjnych. Istnieje kilka rodzajów wirtualizacji. Po pierwsze – wirtualizacja pulpitu. Oznacza to, że jeden centralny serwer może obsługiwać kilka indywidualnych pulpitów.

Wirtualizacja to rozwiązanie idealne dla firm, w których wielu pracowników wykonuje swoje zadania zdalnie. Nie muszą być oni na miejscu, przy swoim biurku, aby mieć dostęp do plików na służbowym komputerze. Poza tym często możemy spotkać się także z wirtualizacją sieci, czyli technologią VLAN, wirtualizacją oprogramowania, która pozwala oddzielić aplikacje od systemu operacyjnego, a także z wirtualizacją magazynu sieciowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *