BranżaRynekPolecane tematy

Comarch odbiera Asseco Poland obsługę KSI ZUS

Koszt utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS spadnie o ponad 50%. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wybrał właśnie nowego wykonawcę tej usługi. Czteroletnią opiekę nad KSI przejmuje konsorcjum Comarch – można przeczytać w oficjalnym komunikacie. Wartość 4-letniej umowy z konsorcjium Comarch to 242 mln zł brutto. Poprzedni kontrakt z Asseco Poland (na lata 2013-2017) opiewał na 595 mln zł brutto. 

Comarch odbiera Asseco Poland obsługę KSI ZUS
Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Przed dwoma miesiącami, po otwarciu ofert, złożonych w przetargu okazało się, że o zlecenie ubiegały się trzy firmy: Atos (zaproponował 430,607 mln zł); Asseco Poland (373,996 mln zł) oraz Comarch właśnie (242,03 mln zł). Jak podał wówczas ZUS, założony budżet na ten projekt to było 373,998 mln zł.

Po raz pierwszy w historii możemy mówić o realnej konkurencji w przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego. Wszystkie działania zarządu na polu IT były ukierunkowane na wypracowanie partnerskich relacji z rynkiem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucja zarządzająca jednym z największych w tej części Europy systemem IT, nie może podlegać w materii zamówień publicznych presji usługodawców. Dziś nasze działania przynoszą wymierne efekty, a są nimi oszczędności w największym przetargu segmentu IT w administracji publicznej” – podsumowuje działania poprzedzające wyłonienie wykonawcy utrzymania KSI ZUS, prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zarząd ZUS zatwierdził właśnie wybór dotyczący nowego wykonawcy procesu utrzymania Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI ZUS). Spośród trzech oferentów: konsorcjum Comarch, konsorcjum Atos oraz Asseco Poland, najwyższą liczbę punktów w końcowej ocenie uzyskał Comarch i to on ma być nowym wykonawcą czteroletniej umowy utrzymaniowej KSI ZUS. “O wyborze zdecydowała zarówno oferta cenowa, koncepcja przejęcia usług, jak i realizacja zadań testowych zleconych przez ZUS. Zgodnie z warunkami postawionymi w przetargu Comarch ma maksymalnie 12 miesięcy na pełne przejęcie utrzymania KSI ZUS” – informuje ZUS.

Przeczytaj również
Skandynawski Knowit łączy się z Cybercom Group i rozpoczyna działalność w Polsce

Jesteśmy przygotowani do procesu przejmowania opieki nad KSI ZUS przez nowego wykonawcę. Mamy opracowane możliwe warianty zdarzeń oraz mapę ryzyk, które mogą zaistnieć w tym procesie. Powołaliśmy specjalny zespół, który będzie nadzorował przejmowanie systemu przez nowego wykonawcę. Jesteśmy w trakcie zakupu zewnętrznych usług eksperckich w celu uzyskania wsparcia w tym procesie. Priorytet to bezpieczeństwo KSI” – mówi Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT.

ZUS podpisał również list intencyjny z Asseco Poland, w którym firma ta wyraziła gotowość do utrzymywania KSI w okresie przejściowym (czyli do końca 2018 roku). Firma zadeklarowała ponowne obniżenie obowiązujących cen o kolejne 10%. Wcześniej, w październiku 2016 r., Asseco podpisało aneks do umowy, w którym obniżyło również o 10%. większość cen jednostkowych.

Przetarg na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS został uruchomiony we wrześniu 2015 r. Zakończył się wczoraj (14 listopada).

Nieoficjalnie mówi się, że ZUS zachował sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji o przekazania opieki nad KSI ZUS firmie Comarch na koniec okresu przejściowego, czyli pod koniec roku 2018.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.