Branża ITRynek

Czy hybrydy będą realną konkurencją dla laptopów i tabletów?

Po okresie dynamicznych wzrostów zainteresowanie urządzeniami typu tablet nie jest już tak wysokie jak jeszcze rok temu. Duże nasycenie obserwowane jest też na rynku typowych komputerów przenośnych. Eksperci prognozują jednak wzrost popularności urządzeniami łączącymi cechy laptopa i tabletu.

Czy hybrydy będą realną konkurencją dla laptopów i tabletów?

Jeszcze na początku ubiegłego roku eksperci IDC prognozowali, że rynek urządzeń klasy tablet będzie rozwijał się w tempie nawet 12 proc. rocznie. Tymczasem już w połowie 2014 roku prognozę zmniejszono niemal o połowę. Początkowo zakładano, że użytkownicy będą skłonni wymieniać posiadane tablety co dwa lata. Praktyka pokazała jednak, że posiadane urządzenia dla wielu osób okazują się wystarczające przynajmniej przez 1-2 kolejne lata. Eksperci IDC prognozują, że pomimo spadku dynamiki rozwoju rynku urządzeń mobilnych, szczególnym zainteresowaniem użytkowników w najbliższych latach cieszyć będą się urządzenia łączące możliwości klasycznego komputera przenośnego i tabletu. Prognozy IDC zakładają też wzrost popularności urządzeń typu phablet stanowiących rozwiązania pośrednie między telefonem, a tabletem.

Takie zmiany potwierdzają analizy rynkowe. Z przeprowadzonych na rynku amerykańskim badań firmy Intel wynika, że użytkownicy urządzeń hybrydowych, stanowiących połączenie klasycznego komputera przenośnego i tabletu przez jedną trzecią czasu pracy z takim urządzeniem korzystają z możliwości niedostępnych dla typowego laptopa. W przypadku urządzeń hybrydowych tryb tabletu jest wykorzystywany nawet przez 31 proc. czasu pracy. Dodatkowe korzyści niesie też możliwość łatwego wykorzystania komputera hybrydowego na potrzeby prezentacji – w tzw. trybie namiotu.

„Rynek urządzeń mobilnych powoli osiąga dojrzałość. Notebook stał się standardowym urządzeniem do pracy i rozrywki, a smartfony i tablety straciły status gadżetów. Coraz częściej decyzje o zakupie urządzenia podejmujemy bardzo świadomie, analizując sposób, w jaki będziemy z niego korzystać” – mówi Stanisław Góralczyk z Intel Technology Polska. Według niego rosnąca świadomość w zakresie własnych potrzeb oraz możliwości poszczególnych klas urządzeń mobilnych powoduje wzrost zainteresowania urządzeniami hybrydowymi, łączącymi różne funkcje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *