MENU

Czym jest koncepcja Chaos Monkey opracowana przez Netflix

30 listopada 2015Architekci IT, Artykuł z magazynu ITwiz, Polecane tematy

Funkcjonalność Chaos Monkey jest sposobem na ciągłe testowanie systemu IT Onet.pl na awarie pojedynczych elementów jego infrastruktury. To ciągłe niszczenie i tworzenie maszyn wirtualnych.

chaos_monkey

W chmurze OnetCloud – świadczącej usługi IaaS i PaaS dla aplikacji portalu Onet i innych przedsiębiorstw – funkcjonalność Chaos Monkey zaimplementowaliśmy bezpośrednio w systemie naszej automatyzacji. Jej działanie polega na wyłączaniu i niszczeniu maszyn wirtualnych, których czas życia przekroczył 2 godziny.

Największą zaletą Chaos Monkey jest integracja zespołu IT w kierunku budowania infrastruktury IT, jako większego ekosystemu usług zamiast ciągłego i mozolnego utrzymania pojedynczych zasobów serwerowych zarówno fizycznych, jak i wirtualnych.

Taki zasób jest niszczony bezpowrotnie i – aby zdarzenie to nie wpływało na działanie aplikacji – musi być ona w odpowiedni sposób zaprojektowana i zabezpieczona. Na miejsce zniszczonego serwera powoływana jest jego nowa instancja, o ile wymagana jest do poprawnej pracy platformy. W sytuacji jednak, kiedy system posiada jeszcze wolne zasoby nowa instancja nie musi być natychmiast uruchamiana.

Zalety Chaos Monkey

Korzyści z zastosowania tej funkcjonalności jest jednak znacznie więcej. Dotyczą one zarówno developmentu, jak i utrzymania systemów informatycznych i są to m.in.:

  • · budowa architektury aplikacji pozbawionych pojedynczych punktów awarii,
  • · uniemożliwianie lokalnego przechowywanie danych, przez co wymuszane jest przechowywanie danych w systemach bazodanowych relacyjnych lub no_sql,
  • · budowa centralnego systemu logów systemów operacyjnych i aplikacji, jakże cennego dla późniejszego monitoringu i przetwarzania danych Big Data,
  • · automatyczne odświeżanie zasobów serwerów wirtualnych,
  • · brak konieczności zarządzania pojedynczymi hostami, zespół IT zarządza obrazami systemów operacyjnych, a nie samymi hostami,
  • · automatyczne skalowanie infrastruktury i oszczędności energii, zabijana maszyna wirtualna w sytuacji niskiego obciążenia całego systemu nie wymaga provisioningu nowej na jej miejsce.

Niezbędne zmiany w zarządzaniu IT

Oczywiści korzystanie z Chaos Monkey wymaga dodatkowych funkcjonalności  w systemie automatyzacji, który w każdym momencie musi był przygotowany na wyłącznie części zasobów serwerów wirtualnych zapewniając jednocześnie bezpieczne działania aplikacji w warstwie PaaS, czy SaaS.

Największą jednak zaletą stosowania takiego rozwiązania jest integracja zespołu IT – zarówno developerów jak i administratorów – w kierunku automatyzacji dynamicznej infrastruktury i budowania infrastruktury, jako większego ekosystemu usług zamiast ciągłego i mozolnego utrzymania pojedynczych zasobów serwerowych bez względu na to czy są fizyczne, czy wirtualne.

Wojciech Ehrenfeld jest dyrektorem Pionu IT Operations w Grupie Onet.pl.

Tekst pochodzi z numeru ITwiz 3/2014. Więcej o koncepcji Chaos Monkey opracowanej przez Netflix. Wdrożenie koncepcji Chaos Monkey w kilku podstawowych krokach.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »