Rynek

Dell i Ericsson całkowicie opuszczają Rosję

Przedstawiciele obu firm poinformowali o planach całkowitego zakończenia działalności biznesowej w Rosji. Wedle zapowiedzi Ericsson zakończy działalność w Rosji w ciągu najbliższych miesięcy. Z kolei Dell zamknął swoje lokalne biura w połowie sierpnia br.

Dell i Ericsson całkowicie opuszczają Rosję

Przypomnijmy, że Ericsson w kwietniu zawiesił działalność na czas nieokreślony. Firma zatrudniała w Rosji około 600 pracowników. Zostali oni oddelegowani na płatny urlop. Przedstawiciele Ericssona poinformowali także o zarejestrowaniu w pierwszym kwartale 900 milionów koron (95 milionów dolarów) w postaci rezerwy na utratę wartości aktywów i inne wyjątkowe koszty związane z przeprowadzką. Teraz postanowili całkowicie wycofać się z rynku. Zakończenie działalności ma potrwać około kilku miesięcy, bowiem przedsiębiorstwo będzie wypełniało do końca swoje zobowiązania wobec klientów.

Co ciekawe, rosyjski dziennik „Kommiersant” po raz pierwszy poinformował o odejściu Ericssona i powiedział, że część jego personelu pomocniczego przeniesie się do nowej firmy, która zostanie założona przez czołowych menedżerów w Rosji. Przedstawiciele Ericssona nie odnieśli się do tych wypowiedzi.

Dell zaprzestał wszelkiej działalności w Rosji

Przedstawiciele kierownictwa firmy Dell poinformowali, że w połowie sierpnia br. zamknięte zostały biura koncernu na terenie Federacji Rosyjskiej, a obecnie prowadzone są działania mające na celu zaprzestanie wszelkiej działalności w tym kraju. Przypomnijmy, że Dell zawiesił sprzedaż na Ukrainie i w Rosji już w lutym, mówiąc, że będzie monitorował sytuację w celu ustalenia dalszych kroków. „W połowie sierpnia zamknęliśmy nasze biura i zaprzestaliśmy wszelkich operacji w Rosji” – powiedział agencji Reuters Mike Siemieńas, rzecznik firmy. „W lutym podjęliśmy decyzję, aby nie sprzedawać, serwisować ani wspierać produktów w Rosji, Białorusi oraz w regionach Doniecka i Ługańska na Ukrainie, oprócz już objętego embargiem Krymu” – dodał.

Podobnie jak w przypadku szwedzkiej firmy, po doniesieniach medialnych, że firma całkowicie wycofała się z rynku, rosyjskie ministerstwo przemysłu poinformowało, że wielu badaczom i inżynierom pracującym dla Della w Rosji zaproponowano już nowe miejsca pracy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *