PracaProgramowanie

Dlaczego warto zatrudniać juniorów w IT?

Rynek pracy IT cechuje rotacja pracowników, która odciska swoje piętno nawet na najlepiej zorganizowanym zespole programistów. Obecnie coraz mocniej odczuwalne są także skutki luki rosnącej pomiędzy wzmożonym popytem na midów i seniorów, a jednocześnie ich niewystarczającą liczbą na rynku. Na to wszystko nakłada się jeszcze obawa pracodawców przed zatrudnieniem juniorów, których na rynku wciąż przybywa. Jak przekonują eksperci, inwestycja w tych ostatnich jest opłacalna co najmniej z kilku powodów.

Dlaczego warto zatrudniać juniorów w IT?

Z “Raportu z badania społeczności IT 2021” sporządzonego przez Bulldogjob wynika, że 30% programistów zmienia pracę co około 2 lata. Zmianę firmy rzadziej niż co 5 lat deklaruje 26% badanych, a prawie co piąty żegna się ze swoim dotychczasowym pracodawcą co ok. 3 lata. Częstsza rotacja to jednak niejedyny problem rynku pracy programistów. Wiąże się z nim również okresowa nadwyżka juniorów, którzy miewają problem z szybkim znalezieniem zatrudnienia.

Przeszkodą przy zatrudnianiu juniorów najczęściej bywają managerowie techniczni, którzy obawiają się, że przyjęcie niedoświadczonego pracownika może wymagać długiego wdrożenia i obniżać efektywność pracy zespołu, wskazują eksperci. Z drugiej strony, nadmiar juniorów na rynku stawia pracodawcę w silniejszej pozycji negocjacyjnej, a mnogość aplikujących kandydatów ułatwia wyłowienie tych najbardziej wartościowych. “Warto pamiętać też, że mniej doświadczony pracownik, któremu zaufał pracodawca odpłaci się zwiększonym zaangażowaniem w pracy i lojalnością wobec firmy” – tłumaczy Mikołaj Demko, Chief Innovation Officer w szkole programowania Coders Lab.

Inwestycja w juniora jest opłacalna

Zagadnieniem równie istotnym, jak wysoka rotacja jest rosnący popyt na specjalistów poziomu mid lub regular, który sprawia, że poziom ich wynagrodzenia gwałtownie wzrasta. Pozyskanie pracownika z zewnątrz wiąże się więc dla pracodawcy z coraz wyższym kosztem. Dobrą alternatywą w tej sytuacji jest inwestowanie we własne kadry. Zaniechanie zewnętrznej rekrutacji pozwala oszczędzić czas i środki, które można przeznaczyć na rozwój pracowników wewnątrz firmy. Szukając doświadczonego specjalisty z zewnątrz trzeba stanąć do konkurencji z innymi firmami, co często winduje koszt jego pozyskania. Nawet najdokładniejsza rekrutacja nie da nam gwarancji, że nowa osoba odnajdzie się w zespole i sprawdzi w pracy. Jak wskazują eksperci, lepszym rozwiązaniem może być inwestycja w rozwój juniorów i promowanie ich na wyższe stanowiska w firmie.

Przeczytaj również
Portal No Fluff Jobs rozszerza swą działalność o Ukrainę i Białoruś - czy polskie firmy sięgną po tamtejszych specjalistów IT?

Istnieje kilka sposobów, aby zwiększyć kompetencje członków zespołu. “Przede wszystkim warto wprowadzić przemyślaną strategię podnoszenia kwalifikacji pracowników np. poprzez programy stażowe i wewnętrzny mentoring. Istotna jest też tzw. kultura knowledge sharing wewnątrz organizacji. Chodzi m.in. o dysponowanie zadań pomiędzy grupami, tak aby młodsi stażem pracownicy mogli płynnie zdobywać doświadczenie pod okiem starszych kolegów” – twierdzi Mikołaj Demko. “Jednym z efektywniejszych sposobów na podwyższanie kompetencji pracowników są też kursy organizowane przez szkoły programowania” – dodaje.

Ważne także staże i zawodowe kursy

Rzeczywiście program mentoringowy, staże i kursy zawodowe zdecydowanie podnoszą atrakcyjność firmy w oczach pracowników i kandydatów. Wyniki wspomnianego badania Bulldogjob wskazują, że szkolenia oraz kursy zawodowe są drugim, po prywatnej opiece zdrowotnej, najbardziej pożądanym benefitem w pracy IT. Tak uważa aż 56% badanych. Tym samym wyprzedziły one takie korzyści jak samochód do użytku prywatnego (37) i kursy językowe (33%). Co więcej, dla 43% badanych specjalistów IT możliwość rozwoju technicznego była powodem skłaniającym do rozważenia zmiany pracy. Wyprzedziła ją jedynie wyższa płaca (88%).

Umożliwienie rozwoju pracownikom pomaga zmniejszyć rotację kadrową w firmie i w konsekwencji umożliwia zbudowanie stałego zespołu doświadczonych programistów. Warto zwrócić też uwagę na korzystny wpływ jaki inwestycja w podnoszenie kwalifikacji pracowników wywiera na cały rynek pracy w branży IT. Promowani na wyższe stanowiska juniorzy zwalniają miejsce, które mogą zając kolejni, zmniejszający tym samym występującą okresowo nadpodaż.

Przeczytaj również
Już niebawem jubileuszowa, 5. edycja konferencji Byte My Code powered by UBS
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *