Artykuł z magazynu ITwizPolecane tematy

Dowiedz się o czym piszemy w najnowszym numerze ITwiz

Najnowszy numer magazynu ITwiz już do nabycia. W numerze piszemy m.in. o cyfrowej transformacji rozpoczynającej się od innowacji zmieniającej dotychczasowy porządek biznesu. Opisujemy nowe trendy w zarządzaniu usługami IT; prawne warunki umów kompatybilne z metodologiami Agile, Prince2 i ITIL v3; historię transformacji Allegro – od manufaktury do DevOps, a także specyfikę platformy Hadoop z perspektywy programisty. Prezentujemy również bezpłatne narzędzia do analizy malware i opisujemy who is who w polskiej e-administracji. Zapraszamy do lektury!

Dowiedz się o czym piszemy w najnowszym numerze ITwiz

Wstępniak

Cyfrowa transformacja, cyfrowe przedsiębiorstwa, ekosystemy współpracujących ze sobą firm, We Economy, a wszystko, aby odpowiadać na rosnące zagrożenia związane z tzw. digital disruption. Peter Weill, Senior Research Scientist i przewodniczącym Center for Information Systems Research w MIT Sloan School of Management wspomina w rozmowie z nami, że aż 32% członków zarządów największych firm notowanych na międzynarodowych giełdach uważa, że ich przychody w ciągu kolejnych 5 lat zostaną zagrożone przez tzw. digital disruption.

Czym jest digital disruption? Jak mówią specjaliści, innowacją, która zmienia dotychczasowy, ustalony porządek, rozwiązuje obecny lub przyszły problem i zapewnia konsumentom nowe korzyści. Najpopularniejszym dziś przykładem takiej innowacji jest – od niedawna działający także w Polsce – Uber, który nie tylko zmienia dotychczasowy porządek na rynku usług taksówkowych, lecz także zapewnia użytkownikom korzyści – niższe koszty podróży. W Kalifornii przychody tradycyjnych firm oferujących tego typu usługi spadły o 24%! To pierwszy spadek ich obrotów w historii. Spowodował to Uber i wiele podobnych firm kojarzących kierowców z pasażerami.

Przeczytaj również
Nowy dział tematyczny, a także chmura hybrydowa i Big Data w nowym numerze ITwiz

Jedną z metod obrony przed digital disruption jest przejście od łańcucha wartości do modelu ekosystemu współdziałających przedsiębiorstw. W efekcie nastąpi koncentracja, zmniejszenie liczby silnych, międzynarodowych marek. I takiej transformacji dokonuje właśnie Orange Polska, o czym opowiada Piotr Muszyński, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych tego operatora.

Accenture takie podejście określa mianem We Economy. W praktyce oznacza to m.in. współdzielenie zdigitalizowanych informacji w ramach łańcucha dostaw czy wykorzystanie platform handlu elektronicznego. Firmy będą też musiały się nauczyć efektywnego zarządzania zespołami złożonymi z ludzi i inteligentnych maszyn – przekonują autorzy raportu Accenture Technology Vision 2015. Z kolei z badania przeprowadzonego przez Russel Reynolds Associates wynika, że – ponieważ za cyfrowe zmiany odpowiadają przedstawiciele różnych działów – potrzebne są nowe talenty i umiejętności, zmienia się więc radykalnie rola działów HR.

Cyfrowe „zakłócenie” to temat przewodni tego numeru, ale nie jedyny. Polecamy także drugą część cyklu tekstów o zarządzaniu kodem źródłowym w organizacji; bardzo ciekawy tekst o bi-modalnej informatyce dwóch prędkości; artykuł o tym, czym jest, a czym nie jest Hadoop; przewodnik po narzędziach do analizy malware; czy case study z wprowadzania Lean IT w Grupie Allegro.

Adam Jadczak,
redaktor naczelny ITwiz

W numerze m.in.:

• Peter Weill o cyfrowej transformacji, digital disruption, zmianie strategii skoncentrowanej dotąd na produktach wokół rozwiązań problemów klientów i budowie ekosystemów przedsiębiorstw
• Orange Polska: czy cyfrowy ekosystem jest odpowiedzią na digital disruption?
• Accenture Technology Vision 2015: wchodzimy w epokę tzw. We Economy
• Nowe zasady gry w cyfrowym przedsiębiorstwie
• Jak ochronić prawo do swojej domeny internetowej
• Who is who w polskiej e-administracji
• Bi-modalna informatyka: nowe trendy w zarządzaniu usługami IT
• Produktywność profesjonalisty: czym jest i czy warto ją rozwijać?
• Dyskusja: dlaczego należy zbudować duży, wewnętrzny dział IT
• Przewodnik: analiza malware dla każdego, bezpłatne narzędzia
• Hadoop, czyli przetwarzanie rozproszone w open source
• Historia transformacji Allegro – od manufaktury do DevOps
• Wywiad: dlaczego Polska ma strategiczne znaczenie dla Fujitsu
• Cisco Intercloud, czyli koncepcja zintegrowanej chmury.

Przeczytaj również
Chmura obliczeniowa wspiera dzisiejszą wiosnę AI i nowoczesne cyberbezpieczeństwo

Zamów magazyn ITwiz 3/2015

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *