Branża ITRynek

Edge-IoT Alliance ustanowi standardy systemu operacyjnego dla inteligentnych urządzeń brzegowych

Phoenix Systems, Netia, Atende oraz Atende Industries powołują międzynarodowe stowarzyszenie Edge-IoT Alliance. Celem jest ułatwienie tworzenia i uruchamiania aplikacji bezpośrednio na urządzeniach brzegowych poprzez zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla Edge-IoT.

Edge-IoT Alliance ustanowi standardy systemu operacyjnego dla inteligentnych urządzeń brzegowych

Stowarzyszenie będzie zrzeszało przede wszystkim europejskie firmy przemysłowe zainteresowane ustandaryzowaniem środowiska urządzeń brzegowych Edge-IoT kluczowych dla dalszego rozwoju rynku IIoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy). Konsorcjum planuje ustandaryzować system operacyjny dla Edge-IoT po to by, analogicznie jak w środowisku urządzeń mobilnych, umożliwiać tworzenie i płynne migrowanie aplikacji użytkownika pomiędzy urządzeniami i ułatwić ich integrację z chmurą, zapewniając tzw. Cloud-Edge-IoT Continuum.

Czym jest Edge-IoT?

Inaczej krawędź Internetu Rzeczy, czyli idea, która zakłada, że czujniki i urządzenia gromadzą, analizują i przekazują do chmury dane w czasie rzeczywistym. Pozwala to na rozwiązanie problemów związanych z opóźnieniem w przesyle danych, zapewnia płynniejszą obsługę użytkownika końcowego i zwiększa bezpieczeństwo. Przykładem wykorzystania standardów Edge-IoT do przetwarzania dużych ilości danych niemal natychmiast mogą być sieci o wysokiej przepustowości, jak 5G. Otwiera to nowe możliwości dotychczasowym urządzeniom, które dzięki odpowiednim i ustandaryzowanym systemom operacyjnym będą mogły działać jak komputer i staną się platformą dla aplikacji użytkowników, jak np. smartfony.

Wdrożenie na brzegu sieci

Według raportu IDC „FutureScape: Worldwide IT Industry 2020 Predictions”, do 2023 r. ponad 50% nowej infrastruktury informatycznej przedsiębiorstw będzie wdrożonych na brzegu sieci, a nie w korporacyjnych centrach danych (obecnie mniej niż 10%). Do 2024 roku, liczba aplikacji na brzegu wzrośnie o 800%.

„W ramach porozumienia Edge-IoT Alliance wychodzimy naprzeciw zmianom rynku poprzez zdefiniowanie otwartego standardu interfejsu systemu operacyjnego dla urządzeń brzegowych o ograniczonych zasobach. Chodzi o to, aby aplikacje były pisane na urządzenia brzegowe w taki sam sposób, jaki znamy ze świata komputerów osobistych i telefonów i aby mogły być łatwo przenoszone pomiędzy różnymi urządzeniami. Obrazowo mówiąc, chodzi o to, aby program napisany dla urządzenia brzegowego mógł działać na liczniku wody, gazu, energii, zadziałał w pralce, dronie i nowym samochodzie autonomicznym” – mówi Paweł Pisarczyk, pomysłodawca oraz jeden z założycieli Edge-IoT Alliance, a jednocześnie prezes spółek Atende Industries oraz Phoenix Systems z Grupy Atende.

Takie rozwiązanie ma ogromny potencjał także według przedstawicieli firmy Netia. „Grupa Netia ma bardzo duże doświadczenie w komercjalizacji i skutecznym wdrażaniu rozwiązań Cloud oraz Security. W poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju w segmencie B2B chętnie otwieramy się na współpracę z twórcami innowacyjnych rozwiązań. Zestandaryzowany system operacyjny dla Edge-IoT ma w naszej ocenie ogromny potencjał i szansę zaistnienia na światowym rynku IoT. Jestem przekonany, że nasze wspólne kompetencje w zakresie projektowania i budowy rozwiązań chmurowych pozwolą nam sprawnie opracować centralną platformę gromadzenia, przetwarzania i analizy danych pochodzących z urządzeń Edge-IoT, uwalniając pełen potencjał innowacyjny nasz i naszego partnera” – mówi Andrzej Abramczuk, prezes zarządu, dyrektor generalny Netia S.A. “Rozwiązanie, od którego zaczynamy naszą wspólną przygodę, czyli Smart Grid i wspieranie przyjaznej środowisku energetyki jest też jednym z priorytetów rynkowych, szczególnie ważnych z punktu widzenia efektywnego zmniejszania emisji. Warto wspomnieć, że już od pewnego czasu wszystkie obiekty Data Center Netii, a wraz z nimi również nasze usługi chmurowe z linii NetiaNext, zasilane są w 100 proc. zieloną energię” – dodaje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *