RozwiązaniaRynek

Exadel Poland rozwija technologię rozpoznawania twarzy

Programiści z Exadel Poland – pracujący nad platformą CompreFace, odpowiadającą za rozpoznawanie twarzy – opublikowali niedawno aktualizację 1.1 tego rozwiązania. Narzędzie to, cechujące się łatwą integracją z dowolnymi systemami, udostępniono bezpłatnie na zasadach open source.

Exadel Poland rozwija technologię rozpoznawania twarzy

Wspomniana platforma daje możliwość identyfikacji i weryfikacji twarzy, określania wieku i płci badanej osoby.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa jej użytkowania, twórcy zaimplementowali system wykrywania charakterystycznych punktów danego wizerunku. W październikowej aktualizacji Exadel Poland wprowadził do CompreFace usprawnienie pozwalające na określanie, czy dana osoba patrzy prosto w kamerę, co zwiększa dokładność rozpoznawania. Kolejną nowością jest funkcja sprawdzania, czy mamy do czynienia z realną osobą. Narzędzie może poprosić o obrócenie głowy w określony sposób, następnie za pośrednictwem wtyczki pose upewni się, czy rzeczywiście polecenie zostało wykonane. Jednak największą innowacją jest opcja kontrolowania na jaki punkt na ekranie patrzy dana osoba.

Obecnie na rynku dostępne są uniwersalne narzędzia do rozpoznawania twarzy opracowane przez takich gigantów jak Microsoft (Azure Cognitive Services Face API), czy Amazon (Amazon Rekognition), które zapewniają podobną funkcjonalność, co platforma Exadel Poland. Jednak oferują one usługi płatne (koszt 1 dolara za 1000 skanów twarzy). CompreFace 1.1 jest natomiast dostępne na zasadach open source, co daje możliwość rozwijania technologii przez użytkowników na całym świecie. Zarówno pomysły jej zastosowania, jak i kierunków rozwoju, determinuje właśnie jej dostępność dla branży programowania.

“W Exadel Poland wierzymy, że dzięki technologii świat staje się lepszy. Udostępniając naszą CompreFace 1.1 na zasadach open source zapraszamy do współpracy wszystkich, którym zależy na jej rozwijaniu. Oczekujemy efektu kuli śnieżnej – my daliśmy początek i wciąż rozwijamy narzędzie, jednak wsłuchujemy się w pomysły społeczności deweloperów, dzięki czemu CompreFace 1.1 cały czas się rozwija” – mówi Janusz Fajkowski, prezes Exadel Poland.

Rynek face comparingu

Według danych zawartych w raporcie Grand View Research, obejmującym prognozą lata 2021-28, wartość rynku systemów rozpoznawania twarzy wyceniana jest na ponad 4 mld dolarów. Już teraz biometria jest wdrażana np. na lotniskach w celu zwiększenia bezpieczeństwa przy kontrolach tożsamości pasażerów wchodzących na pokład samolotów. Testy takiego systemu prowadzone są w Gatwick w Wielkiej Brytanii. Oferuje on automatyczną, natychmiastową i bezdotykową weryfikację tożsamości pasażerów. Wygodę i potrzebę wdrożenia takiego systemu możemy ocenić w kontekście wydarzeń pandemicznych ostatnich dwóch lat.

Jak wskazują eksperci, w niedalekiej przyszłości rozbudowana technologia face comparing pozwoli na budowanie bezpiecznych i komplementarnych systemów, do których kluczem będzie nasza twarz. Takim przykładem jest japońska Osaka, w której wdrożono systemy rozpoznawania twarzy na czterech dworcach kolejowych. Pasażerowie mijają bramki dostępu poprzez samo zeskanowanie twarzy, bez użycia biletu czy dowodu osobistego. Testy systemu mają zakończyć się wprowadzeniem go w mieście w 2024 roku, przed światową wystawą Expo 2025.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *