Branża ITRynek

Facebook Libra: szef Rezerwy Federalnej USA chce wstrzymania projektu

Jerome Powell, szef Federal Reserve System stwierdził, że serwis społecznościowy Facebook powinien wstrzymać prace nad cyfrową walutą Libra – donosi Reuters. Jerome Powell chce, by przed dalszym procedowaniem twórcy Libry – nie tylko sam Facebook, ale również całe konsorcjum współpracujących z nim firm – przedstawili propozycje rozwiązania kilku kluczowych zastrzeżeń do projektu, zgłaszanych przez regulatorów.

Facebook Libra: szef Rezerwy Federalnej USA chce wstrzymania projektu

Pierwsze plotki o tym, że firma Marka Zuckerberga planuje stworzeni własnej kryptowaluty pojawiły się w marcu 2019 roku, zaś miesiąc temu Facebook oficjalnie zapowiedział projekt Libra. Operator największego serwisu społecznościowego świata pozyskał do projektu 28 partnerów i chce, aby Libra stała się w jego ekosystemie standardowym środkiem płatniczym. Firma zapowiedziała też, iż liczy na to, że w momencie formalnego udostępnienia waluty – co planowane jest na I połowę 2020 roku – organizacja ta będzie liczyła nawet setkę członków.

W oficjalnych materiałach promocyjnych nowej waluty napisano m.in., że Libra ma być szansą na skorzystanie z nowoczesnych usług finansowych dla klientów z całego świata, którzy z różnych powodów nie mają obecnie dostępu do oferty e-banków. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście „Facebook pracuje nad krytpowalutą i własnymi usługami płatniczymi”.

Krytyczne głosy pojawiły się zaraz po zaanonsowaniu planów Facebooka – jednak najpoważniejszy cios aspiracjom Marka Zuckerberga zadał właśnie szef największego banku centralnego na świecie FED (Federal Reserve System). „Libra budzi poważne zastrzeżenia dotyczące kwestii związanych z ochroną prywatności, bezpieczeństwem konsumentów, stabilnością finansową czy praniem brudnych pieniędzy. Nie sądzę, by projekt [w tym kształcie – red.] mógł być obecnie realizowany” – oświadczył Jerome Powell podczas wystąpienia przed Komisją Usług Finansowych amerykańskiej Izby Reprezentantów.

Warto podkreślić, że Jerome Powell nie przekreśla jednoznacznie projektu. Wyjaśnił jednak, że zanim Facebook ruszy dalej z pracami, serwis powinien wyjaśnić i dopracować kwestie budzące wątpliwości regulatora. Szef FED przyznał też, że znaczną częścią problem jest fakt, że amerykańskie prawo w dziedzinie finansów nie nadąża za innowacjami technologicznymi, co sprawia, że przedsięwzięcia takie jak Libra mają problemy z wpisaniem się w ramy systemu prawnego w USA.

Przedstawiciele Facebooka przyjęli oświadczenie Powella ze spokojem. Elka Looks, rzeczniczka serwisu, stwierdziła, że firmy zaangażowane w projekt Libra bardzo liczą na współpracę i konstruktywną krytykę ze strony instytucji rządowych. „To właśnie dlatego zapowiedzieliśmy nasze przedsięwzięcie tak wcześnie – by już na tym etapie zaangażować się w dyskusję na temat projektu i pozyskać opinie i sugestie odpowiednich instytucji” – wyjaśniła.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *