BranżaRynek

Facebook Libra: szef Rezerwy Federalnej USA chce wstrzymania projektu

Jerome Powell, szef Federal Reserve System stwierdził, że serwis społecznościowy Facebook powinien wstrzymać prace nad cyfrową walutą Libra – donosi Reuters. Jerome Powell chce, by przed dalszym procedowaniem twórcy Libry – nie tylko sam Facebook, ale również całe konsorcjum współpracujących z nim firm – przedstawili propozycje rozwiązania kilku kluczowych zastrzeżeń do projektu, zgłaszanych przez regulatorów.

Facebook Libra: szef Rezerwy Federalnej USA chce wstrzymania projektu

Pierwsze plotki o tym, że firma Marka Zuckerberga planuje stworzeni własnej kryptowaluty pojawiły się w marcu 2019 roku, zaś miesiąc temu Facebook oficjalnie zapowiedział projekt Libra. Operator największego serwisu społecznościowego świata pozyskał do projektu 28 partnerów i chce, aby Libra stała się w jego ekosystemie standardowym środkiem płatniczym. Firma zapowiedziała też, iż liczy na to, że w momencie formalnego udostępnienia waluty – co planowane jest na I połowę 2020 roku – organizacja ta będzie liczyła nawet setkę członków.

W oficjalnych materiałach promocyjnych nowej waluty napisano m.in., że Libra ma być szansą na skorzystanie z nowoczesnych usług finansowych dla klientów z całego świata, którzy z różnych powodów nie mają obecnie dostępu do oferty e-banków. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w tekście „Facebook pracuje nad krytpowalutą i własnymi usługami płatniczymi”.

Krytyczne głosy pojawiły się zaraz po zaanonsowaniu planów Facebooka – jednak najpoważniejszy cios aspiracjom Marka Zuckerberga zadał właśnie szef największego banku centralnego na świecie FED (Federal Reserve System). „Libra budzi poważne zastrzeżenia dotyczące kwestii związanych z ochroną prywatności, bezpieczeństwem konsumentów, stabilnością finansową czy praniem brudnych pieniędzy. Nie sądzę, by projekt [w tym kształcie – red.] mógł być obecnie realizowany” – oświadczył Jerome Powell podczas wystąpienia przed Komisją Usług Finansowych amerykańskiej Izby Reprezentantów.

Przeczytaj również
Euroclear jako Facebook rynków kapitałowych

Warto podkreślić, że Jerome Powell nie przekreśla jednoznacznie projektu. Wyjaśnił jednak, że zanim Facebook ruszy dalej z pracami, serwis powinien wyjaśnić i dopracować kwestie budzące wątpliwości regulatora. Szef FED przyznał też, że znaczną częścią problem jest fakt, że amerykańskie prawo w dziedzinie finansów nie nadąża za innowacjami technologicznymi, co sprawia, że przedsięwzięcia takie jak Libra mają problemy z wpisaniem się w ramy systemu prawnego w USA.

Przedstawiciele Facebooka przyjęli oświadczenie Powella ze spokojem. Elka Looks, rzeczniczka serwisu, stwierdziła, że firmy zaangażowane w projekt Libra bardzo liczą na współpracę i konstruktywną krytykę ze strony instytucji rządowych. „To właśnie dlatego zapowiedzieliśmy nasze przedsięwzięcie tak wcześnie – by już na tym etapie zaangażować się w dyskusję na temat projektu i pozyskać opinie i sugestie odpowiednich instytucji” – wyjaśniła.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *