RynekPolecane tematy

41 stanów USA pozwało firmę Meta za rzekome uzależnianie dzieci od Facebooka i Instagrama

Prokuratorzy generalni w 41 stanach i Dystrykcie Kolumbii pozwali firmę Meta po zakończeniu sondy rozpoczętej w 2021 roku, w ramach której koalicja stanowych organów ścigania badała, w jaki sposób funkcje Facebooka i Instagrama zaprojektowano tak, aby rzekomo uzależniać i krzywdzić dzieci. Złożony pozew podważa podstawowy model biznesowy Meta, który opiera się na przychodach z reklam opartych na ilości czasu i zaangażowaniu użytkowników.

41 stanów USA pozwało firmę Meta za rzekome uzależnianie dzieci od Facebooka i Instagrama

233-stronicowy pozew złożono w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii. Twierdzi on, że działania firmy Meta naruszają stanowe przepisy o ochronie konsumentów i federalną ustawę o ochronie prywatności dzieci w Internecie (COPPA).

W złożonym pozwie prokuratorzy stwierdzili m.in. że: “Meta zaprojektowała i wdrożyła szkodliwe i psychologicznie manipulujące funkcje produktu, aby skłonić młodych użytkowników do kompulsywnego i rozszerzonego korzystania z platformy, jednocześnie fałszywie zapewniając opinię publiczną, że jej funkcje są bezpieczne i odpowiednie dla młodych użytkowników”.

Konkretne zarzuty obejmują:

  • wprowadzanie opinii publicznej w błąd co do niebezpieczeństw związanych z platformami;
  • ukrywanie wysiłków mających na celu “wykorzystywanie i manipulowanie najbardziej wrażliwymi konsumentami: nastolatkami i dziećmi”;
  • ignorowanie szkód wyrządzonych młodzieży;
  • odmowę zaprzestania korzystania ze “znanych, szkodliwych funkcji”.

Odpowiadając e-mailowo na złożony pozew, rzecznik prasowy firmy Meta stwierdził: “Podzielamy zaangażowanie prokuratorów generalnych w zapewnienie nastolatkom bezpiecznych, pozytywnych doświadczeń online i wprowadziliśmy już ponad 30 narzędzi wspierających nastolatków i ich rodziny (…) Jesteśmy jednak rozczarowani, że zamiast produktywnie współpracować z firmami z całej branży w celu stworzenia jasnych, odpowiednich do wieku standardów dla wielu aplikacji, z których korzystają nastolatki, prokuratorzy generalni wybrali tę ścieżkę”.

Rzeczywiście od 2021 roku Meta wprowadziła pewne zmiany w odpowiedzi na informacje zwrotne, że jej platformy mogą być szkodliwe dla dzieci i nastolatków. Rodzice mają teraz narzędzia do monitorowania aktywności swoich dzieci, a młodzi użytkownicy są lepiej chronieni dzięki silniejszym domyślnym ustawieniom prywatności i alertom zachęcającym ich do zaprzestania przewijania. Jednak dla władz stanowych – które w dużej mierze zawiodły próbując uchwalić przepisy wymagające od platform mediów społecznościowych odpowiedzialnego projektowania produktów dla dzieci – wysiłki te nie były wystarczające.

W pozwie zwrócono się do sądu o “stały nakaz zaprzestania trwających naruszeń i zapobiegania przyszłym naruszeniom zasady COPPA przez Meta” oraz o odszkodowanie, zwrot kosztów i inne rekompensaty.

Poszczególne stany złożyły również dodatkowe wnioski o rozwiązanie tej kwestii. Przykładowo, prokurator stanu Waszyngton wnioskuje o kary cywilne i zaostrzone kary cywilne w wysokości do 12 500 USD za każde naruszenie prawa.

Źródła: ArsTechnica, GeekWire

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *