AplikacjeBranża IT

#FakeHunter – aplikacja do walki z fake newsami w internecie dostępna dla wszystkich

Polska Agencja Prasowa i GovTech Polska zdecydowały się na udostępnienie kodu źródłowego oprogramowania #FakeHunter służącego do walki z dezinformacją. Oprogramowanie będzie rozpowszechniane na zasadzie licencji otwartej umożliwiającej kopiowanie, rozwój oraz dalszą dystrybucję stworzonych w ten sposób rozwiązań.

#FakeHunter – aplikacja do walki z fake newsami w internecie dostępna dla wszystkich

#FakeHunter to nowatorskie narzędzie do walki z dezinformacją, którego ideą jest zaangażowanie zróżnicowanych grup społecznych do wspólnej walki z narastającym problemem rozprzestrzeniania się fałszywych informacji w internecie. Za pomocą tej aplikacji internauci mogą zgłaszać wszelkie wątpliwe treści do sprawdzenia. Po zweryfikowaniu ich przez społecznych weryfikatorów oraz ekspertów PAP otrzymują wiarygodną odpowiedź. Odpowiedzi te publikowane są w serwisie fakehunter.pap.pl

Trzon grupy projektowej, która stworzyła system, stanowili wolontariusze. Dzięki nim powstało rozwiązanie składające się z trzech elementów: wtyczki do zbierania zgłoszeń, panelu do ich weryfikacji oraz portalu z wynikami. Udostępnienie aplikacji na zasadzie licencji otwartej ma przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków rozprzestrzeniania się fałszywych lub niewiarygodnych treści.

„Wszystkie elementy projektu zostały przetestowane i sprawnie działają, nadszedł więc czas, by z narzędzia skorzystały też inne podmioty, które chcą zaangażować się w walkę ze zjawiskiem fake news. Dlatego udostępniamy oprogramowanie na zasadach otwartej licencji. Umożliwienie wykorzystania, kopiowania, rozwoju i dalszego rozpowszechniania tego narzędzia w tym trudnym czasie to element troski o zdrowie i bezpieczeństwo społeczne” – tłumaczy Wojciech Surmacz, prezes zarządu PAP.

Globalny problem

Przypomnijmy, że platformę #FakeHunter uruchomiono 8 kwietnia 2020 roku, w odpowiedzi na zalew fałszywych informacji związanych z pandemią Covid-19, a  stanowiących w tym czasie wyjątkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz zdrowia społeczeństwa. Przykładem takich fake newsów były choćby oferty fałszywych kuracji, czy też informacje negujące istnienie samego wirusa, a co za tym idzie, narażające odbiorców na ryzyko zarażenia. W ciągu miesiąca od uruchomienia aplikacji, spośród zgłoszonych przez internautów treści do sprawdzenia, ujawnionych zostało 75 fałszywych informacji na temat pandemii.

„Problem rozprzestrzeniania się nieprawdziwych informacji ma charakter globalny. Na świecie powstają rozmaite inicjatywy integrujące międzynarodowe środowiska innowacyjne w celu poszukiwania rozwiązań do walki ze skalą tego zjawiska. W zorganizowanym niedawno europejskim hackathonie EUvsVirus 2020 w kategorii ‘Fake news’ wygrał zespół (w składzie którego był Polak), który stworzył koncepcję platformy do fact checkingu. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na wprowadzanie narzędzi, które pozwalają zmierzyć się z zalewem fałszywych wiadomości w internecie” – wyjaśnia Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Oprogramowanie do fact checkingu na zasadach otwartej licencji MIT dostępne jest pod adresem: https://github.com/govtech-polska Z działaniem narzędzia można się zapoznać (a także pobrać wtyczkę służącą zgłaszaniu wątpliwych informacji) na stronie: https://fakehunter.pap.pl Zarówno PAP jaki i GovTech Polska zachęcają nie tylko do korzystania z aplikacji, ale również jej rozbudowy.

Partnerami projektu #FakeHunter są: Demagog, DO OK, Objectivity oraz Amazon Web Services.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *