AplikacjeBranża

#FakeHunter – aplikacja do walki z fake newsami w internecie dostępna dla wszystkich

Polska Agencja Prasowa i GovTech Polska zdecydowały się na udostępnienie kodu źródłowego oprogramowania #FakeHunter służącego do walki z dezinformacją. Oprogramowanie będzie rozpowszechniane na zasadzie licencji otwartej umożliwiającej kopiowanie, rozwój oraz dalszą dystrybucję stworzonych w ten sposób rozwiązań.

#FakeHunter – aplikacja do walki z fake newsami w internecie dostępna dla wszystkich

#FakeHunter to nowatorskie narzędzie do walki z dezinformacją, którego ideą jest zaangażowanie zróżnicowanych grup społecznych do wspólnej walki z narastającym problemem rozprzestrzeniania się fałszywych informacji w internecie. Za pomocą tej aplikacji internauci mogą zgłaszać wszelkie wątpliwe treści do sprawdzenia. Po zweryfikowaniu ich przez społecznych weryfikatorów oraz ekspertów PAP otrzymują wiarygodną odpowiedź. Odpowiedzi te publikowane są w serwisie fakehunter.pap.pl

Trzon grupy projektowej, która stworzyła system, stanowili wolontariusze. Dzięki nim powstało rozwiązanie składające się z trzech elementów: wtyczki do zbierania zgłoszeń, panelu do ich weryfikacji oraz portalu z wynikami. Udostępnienie aplikacji na zasadzie licencji otwartej ma przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków rozprzestrzeniania się fałszywych lub niewiarygodnych treści.

„Wszystkie elementy projektu zostały przetestowane i sprawnie działają, nadszedł więc czas, by z narzędzia skorzystały też inne podmioty, które chcą zaangażować się w walkę ze zjawiskiem fake news. Dlatego udostępniamy oprogramowanie na zasadach otwartej licencji. Umożliwienie wykorzystania, kopiowania, rozwoju i dalszego rozpowszechniania tego narzędzia w tym trudnym czasie to element troski o zdrowie i bezpieczeństwo społeczne” – tłumaczy Wojciech Surmacz, prezes zarządu PAP.

Globalny problem

Przypomnijmy, że platformę #FakeHunter uruchomiono 8 kwietnia 2020 roku, w odpowiedzi na zalew fałszywych informacji związanych z pandemią Covid-19, a  stanowiących w tym czasie wyjątkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz zdrowia społeczeństwa. Przykładem takich fake newsów były choćby oferty fałszywych kuracji, czy też informacje negujące istnienie samego wirusa, a co za tym idzie, narażające odbiorców na ryzyko zarażenia. W ciągu miesiąca od uruchomienia aplikacji, spośród zgłoszonych przez internautów treści do sprawdzenia, ujawnionych zostało 75 fałszywych informacji na temat pandemii.

Przeczytaj również
Wdrożenie architektury multi-cloud priorytetem rozwoju infrastruktury IT, ale jeszcze nie teraz

„Problem rozprzestrzeniania się nieprawdziwych informacji ma charakter globalny. Na świecie powstają rozmaite inicjatywy integrujące międzynarodowe środowiska innowacyjne w celu poszukiwania rozwiązań do walki ze skalą tego zjawiska. W zorganizowanym niedawno europejskim hackathonie EUvsVirus 2020 w kategorii ‘Fake news’ wygrał zespół (w składzie którego był Polak), który stworzył koncepcję platformy do fact checkingu. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na wprowadzanie narzędzi, które pozwalają zmierzyć się z zalewem fałszywych wiadomości w internecie” – wyjaśnia Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Oprogramowanie do fact checkingu na zasadach otwartej licencji MIT dostępne jest pod adresem: https://github.com/govtech-polska Z działaniem narzędzia można się zapoznać (a także pobrać wtyczkę służącą zgłaszaniu wątpliwych informacji) na stronie: https://fakehunter.pap.pl Zarówno PAP jaki i GovTech Polska zachęcają nie tylko do korzystania z aplikacji, ale również jej rozbudowy.

Partnerami projektu #FakeHunter są: Demagog, DO OK, Objectivity oraz Amazon Web Services.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.