AplikacjeRynek

Platforma SAP ułatwia zarządzanie lokalnym procesem szczepień przeciwko COVID-19

Powszechne szczepienia przeciwko COVID-19 to z jednej strony, szansa na powrót do normalnego funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, a z drugiej, nowe i trudne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej w wielu krajach. Firma SAP opracowała dedykowane rozwiązania, które pozwalają usprawnić proces szczepień i są już z sukcesem wykorzystywane, m. in. w niemieckiej Saksonii.

Platforma SAP ułatwia zarządzanie lokalnym procesem szczepień przeciwko COVID-19

Ampułki wypełnione surowicą, suchy lód, lodówki, samoloty transportowe, ciężarówki, samochody dostawcze, personel medyczny i serwisowy, terminy rezerwacji oraz listy oczekujących na szczepienie – program szczepień wymaga koordynacji wielu różnych procesów. Na zlecenie niemieckiego landu, Saksonii, firma SAP – we współpracy ze spółką T-Systems (Deutsche Telekom) – stworzyła system SAP Vaccine Collaboration Hub, który służy do zarządzania tym rekordowo dużym i skomplikowanym łańcuchem dostaw.

I tak, platforma SAP umożliwia śledzenie dostępności zapasów i zasobów oraz tempo realizacji działań, dzięki czemu cały proces logistyki i dystrybucji można zaplanować czy modyfikować w czasie rzeczywistym, co przyspiesza proces szczepień. “Logistyka humanitarna jest głównym wyzwaniem w walce z epidemią. Rozwiązania SAP pozwalają nam na cyfryzację planowania szczepionek, zaopatrzenia, zarządzania zapasami i dostawami” – powiedział Lars Werthmann z Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Saksonii.

Jak wskazują przedstawiciele producenta, SAP Vaccine Collaboration Hub oferuje rozwiązania przyspieszające procesy w wielu obszarach, w tym oparte na Qualtrics Vaccine Management i Citizen Experience. Jednym z nich jest pierwsza linia opieki zdrowotnej, gdzie oprócz zarządzania personelem i wyposażeniem ośrodków, systemy oraz aplikacje SAP mogą również wspierać efektywny przepływ informacji, optymalizować kolejki pacjentów czy zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji.

Za pomocą zintegrowanych systemów SAP producenci szczepionek są w stanie zarządzać całym procesem produkcyjnym, od pozyskiwania surowców, przez kontrolę produkcji, po licencjonowanie i śledzenie dostaw, co może być skutecznym sposobem wykrywania podróbek. Mogą również udostępniać informacje organizacjom opieki zdrowotnej, które zamawiają szczepionki.

Zarządzanie procesem szczepień to nie wszystko

Dzięki systemom SAP rządy mogą zamawiać i monitorować liczbę szczepionek w przejrzysty i bezproblemowy sposób, stale monitorując wąskie gardła oraz przewidując związane z nimi ryzyko, tak aby przez cały czas zapewnić odpowiednie warunki transportu i dostawy. Ponadto, są w stanie śledzić w czasie rzeczywistym czy podczas dostawy szczepionek zapewniono niezbędne wymagania transportowe, takie jak łańcuch chłodniczy, podkreślają specjaliści firmy.

Oprócz zarządzania procesem szczepień, rządy potrzebują również pomocy w zrozumieniu nastrojów społecznych. Dzięki rozwiązaniom SAP, szczepienia mogą być także wykorzystywane do zbierania informacji od obywateli na tematach ich potrzeb związanych z opieką zdrowotną oraz sytuacją materialną, podsumowują przedstawiciele spółki.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *