Rynek

Shenzhen – zwane “chińską Doliną Krzemową” – zamknięte z powodu Covid-19

Starając się powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa, chińskie władze wprowadziły – na co najmniej tydzień – blokadę miasta Shenzhen. Ta 17,5-milionowa metropolia to ważny ośrodek technologiczno-produkcyjny, zwany “chińską Doliną Krzemową”. Wspomniana decyzja doprowadzić może do poważnych zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw – informuje magazyn Time. 

Shenzhen – zwane “chińską Doliną Krzemową” – zamknięte z powodu Covid-19

W Shenzhen funkcjonuje ok. 18 tys. dużych oraz 50 tys. małych i średnich firm z branży high-tech z przychodami sięgającymi 151 mld dolarów (dane za 2020 rok). To siedziba takich gigantów jak Huawei Technologies Co. czy Tencent Holdings Ltd. W mieście tym działa również duża fabryka firmy Hon Hai Precision Industry Co., głównego producenta iPhone’a oraz innych produktów firmy Apple Inc. W 2020 roku Shenzhen sklasyfikowano na 4. miejscu na świecie wśród fintechowych potęg (po Nowym Jorku, Szanghaju i Pekinie).

Dodajmy, że port w Shenzhen jest czwartym najbardziej ruchliwym portem kontenerowym na świecie.

Blokada miasta – zamknięte są nie tylko zakłady produkcyjne ale także restauracje, nie funkcjonuje również transport publiczny – jest odpowiedzią na rosnącą liczbę przypadków zachorowań oraz następstwem wcześniejszych ograniczeń nałożonych na centralną dzielnicę biznesową Shenzhen. Uważa się, że wzrost liczby zakażeń w mieście związany jest z wybuchem epidemii w sąsiednim Hongkongu, gdzie około 300 000 osób przebywa obecnie w izolacji lub poddanych jest kwarantannie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *