BranżaRynek

Gartner: Zapowiada się dobry rok dla IT – zarobią zwłaszcza dostawcy oprogramowania i producenci sprzętu

Opublikowane w lipcu prognozy analityków instytutu Gartnera wskazują na solidne odbicie całej branży IT w 2021 roku. Według szacunków, globalne wydatki na technologie informacyjne przekroczą w tym okresie 4,2 biliona dolarów. Oznacza to wzrost o 8,6% w stosunku do roku 2020. Na największe zarobki liczyć mogą dostawcy oprogramowania dla biznesu i producenci sprzętu.

Gartner: Zapowiada się dobry rok dla IT – zarobią zwłaszcza dostawcy oprogramowania i producenci sprzętu

W ubiegłym roku na pięć głównych segmentów rynku IT, które cyklicznie bierze pod lupę Gartner, dwa zanotowały ujemne tempo wzrostu. Były to odpowiednio segment urządzeń, a także usług komunikacyjnych. Pierwszy skurczył się o 1,5%, a drugi 1,4%. Dwa inne zanotowały wzrost, ale był on skromny w porównaniu do lat wcześniejszych – i tak, wydatki w sektorze data center były na poziomie 2,5%, a usług IT 1,7%. Tylko w obszarze oprogramowania dla biznesu sytuacja była zbliżona do tej sprzed pandemii. Wspomniany segment urósł o 9,1% i to on “tuszował” nie najlepszą kondycję całego rynku.

Dlaczego sytuacja w obszarze systemów IT była inna niż w badanych obszarach? “Inwestycje w oprogramowanie mają inny charakter niż np. w urządzenia. Wdrażanie systemu zarządczego trwa kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt miesięcy, to raz. Dwa: decyzja o inwestycji w system nie jest podejmowana pod wpływem chwili, jest przemyślana i często jest związana z innymi planami inwestycyjnymi i biznesowymi. Dlatego oprogramowanie nie straciło” – komentuje Grzegorz Kłopot, menadżer ds. Kluczowych Klientów z BPSC. “To, co dało się zauważyć, to fakt, że część firm wstrzymała się z podejmowaniem decyzji. Nie zrezygnowano z inwestycji w system, jak miało to miejsce np. w obszarze urządzeń, czy data center, ale odłożono je w czasie” – dodaje.

Przeczytaj również
Spółka KP Labs otrzymała tytuł “Kosmicznej Firmy Roku” w konkursie ARP

Rok 2021 będzie znacznie lepszy

Jak wynika z raportu Gartnera, każdy z pięciu wspomnianych segmentów w bieżącym roku zyska, jednak w różnym stopniu. Najniższe odbicie spodziewane jest na rynku usług telekomunikacyjnych. W 2021 ich dostawcy zarobią o 3,5% więcej niż w ubiegłym roku, ale wtedy rynek skurczył się o 1,5%. Dużo lepsze nastroje panować będą wśród dostawców rozwiązań data center i usług IT. Wydatki na centra danych będą o 7,4% wyższe niż w 2020, a segment usług IT wzmocni się o 9,8%.

Oprogramowanie dla firm i segment urządzeń, to z kolei dwa segmenty rynku IT, w których tempo rozwoju będzie najwyższe. I tak, na zaawansowane systemy biznes przeznaczy o 13,3% więcej niż w ubiegłym roku. Jeszcze lepsze tempo zanotuje sektor urządzeń, który według analityków Gartnera urośnie nawet o 13,9%. Jednocześnie z prognozy wynika, że tak spektakularne tempo potrwa nie dłużej niż 12 miesięcy. W 2022 roku rynek urządzeń urośnie o zaledwie 0,8%. Inaczej będzie z sektorem oprogramowania dla biznesu, w tym przypadku wydatki w 2022 nadal będą rosły w dwucyfrowym tempie (11,7%).

“W ubiegłym roku z powodu lockdownów występowały przerwy w łańcuchu dostaw i niektórzy producenci nie mogli produkować tyle, ile potrzebował rynek. Problemy z komponentami były dość powszechne. W tym roku biznes będzie chciał nadrobić zaległości w obszarze inwestycji w sprzęt” – twierdzi Grzegorz Kłopot i tłumaczy też dobre rokowania dla rynku systemów: “Teraz panuje przekonanie, że należy wprowadzać na szeroką skalę infrastrukturę elektroniczną, bo to daje przewagę. Przedsiębiorcy, którzy byli cyfrowo wycofani, przekonali się, że warto iść w kierunku inwestycji w technologie. Natomiast firmy, które zdigitalizowały się jakiś czas temu, będą podnosić poziom zaawansowania technologicznego. To właśnie z tych powodów najbliższe lata będą dobre dla dostawców systemów IT, bo cyfryzacja zaczyna się od oprogramowania” – podsumowuje menadżer z BPSC.

Przeczytaj również
Innowacja do osiągnięcia. Open source jest obecnie integralną częścią naszego świata.

Gartner podał też wstępne prognozy na 2022. Kolejny rok nie będzie równie dobry, jak bieżący, ale zdaniem antyków rynek i tak urośnie o przynajmniej 5,4%.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *