Branża ITRynek

Gartner: Zapowiada się dobry rok dla IT – zarobią zwłaszcza dostawcy oprogramowania i producenci sprzętu

Opublikowane w lipcu prognozy analityków instytutu Gartnera wskazują na solidne odbicie całej branży IT w 2021 roku. Według szacunków, globalne wydatki na technologie informacyjne przekroczą w tym okresie 4,2 biliona dolarów. Oznacza to wzrost o 8,6% w stosunku do roku 2020. Na największe zarobki liczyć mogą dostawcy oprogramowania dla biznesu i producenci sprzętu.

Gartner: Zapowiada się dobry rok dla IT – zarobią zwłaszcza dostawcy oprogramowania i producenci sprzętu

W ubiegłym roku na pięć głównych segmentów rynku IT, które cyklicznie bierze pod lupę Gartner, dwa zanotowały ujemne tempo wzrostu. Były to odpowiednio segment urządzeń, a także usług komunikacyjnych. Pierwszy skurczył się o 1,5%, a drugi 1,4%. Dwa inne zanotowały wzrost, ale był on skromny w porównaniu do lat wcześniejszych – i tak, wydatki w sektorze data center były na poziomie 2,5%, a usług IT 1,7%. Tylko w obszarze oprogramowania dla biznesu sytuacja była zbliżona do tej sprzed pandemii. Wspomniany segment urósł o 9,1% i to on “tuszował” nie najlepszą kondycję całego rynku.

Dlaczego sytuacja w obszarze systemów IT była inna niż w badanych obszarach? “Inwestycje w oprogramowanie mają inny charakter niż np. w urządzenia. Wdrażanie systemu zarządczego trwa kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt miesięcy, to raz. Dwa: decyzja o inwestycji w system nie jest podejmowana pod wpływem chwili, jest przemyślana i często jest związana z innymi planami inwestycyjnymi i biznesowymi. Dlatego oprogramowanie nie straciło” – komentuje Grzegorz Kłopot, menadżer ds. Kluczowych Klientów z BPSC. “To, co dało się zauważyć, to fakt, że część firm wstrzymała się z podejmowaniem decyzji. Nie zrezygnowano z inwestycji w system, jak miało to miejsce np. w obszarze urządzeń, czy data center, ale odłożono je w czasie” – dodaje.

Rok 2021 będzie znacznie lepszy

Jak wynika z raportu Gartnera, każdy z pięciu wspomnianych segmentów w bieżącym roku zyska, jednak w różnym stopniu. Najniższe odbicie spodziewane jest na rynku usług telekomunikacyjnych. W 2021 ich dostawcy zarobią o 3,5% więcej niż w ubiegłym roku, ale wtedy rynek skurczył się o 1,5%. Dużo lepsze nastroje panować będą wśród dostawców rozwiązań data center i usług IT. Wydatki na centra danych będą o 7,4% wyższe niż w 2020, a segment usług IT wzmocni się o 9,8%.

Oprogramowanie dla firm i segment urządzeń, to z kolei dwa segmenty rynku IT, w których tempo rozwoju będzie najwyższe. I tak, na zaawansowane systemy biznes przeznaczy o 13,3% więcej niż w ubiegłym roku. Jeszcze lepsze tempo zanotuje sektor urządzeń, który według analityków Gartnera urośnie nawet o 13,9%. Jednocześnie z prognozy wynika, że tak spektakularne tempo potrwa nie dłużej niż 12 miesięcy. W 2022 roku rynek urządzeń urośnie o zaledwie 0,8%. Inaczej będzie z sektorem oprogramowania dla biznesu, w tym przypadku wydatki w 2022 nadal będą rosły w dwucyfrowym tempie (11,7%).

“W ubiegłym roku z powodu lockdownów występowały przerwy w łańcuchu dostaw i niektórzy producenci nie mogli produkować tyle, ile potrzebował rynek. Problemy z komponentami były dość powszechne. W tym roku biznes będzie chciał nadrobić zaległości w obszarze inwestycji w sprzęt” – twierdzi Grzegorz Kłopot i tłumaczy też dobre rokowania dla rynku systemów: “Teraz panuje przekonanie, że należy wprowadzać na szeroką skalę infrastrukturę elektroniczną, bo to daje przewagę. Przedsiębiorcy, którzy byli cyfrowo wycofani, przekonali się, że warto iść w kierunku inwestycji w technologie. Natomiast firmy, które zdigitalizowały się jakiś czas temu, będą podnosić poziom zaawansowania technologicznego. To właśnie z tych powodów najbliższe lata będą dobre dla dostawców systemów IT, bo cyfryzacja zaczyna się od oprogramowania” – podsumowuje menadżer z BPSC.

Gartner podał też wstępne prognozy na 2022. Kolejny rok nie będzie równie dobry, jak bieżący, ale zdaniem antyków rynek i tak urośnie o przynajmniej 5,4%.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *