PracaProgramowaniePolecane tematy

Gdzie najlepiej zarobić na programowaniu?

Średnia zarobków polskiego programisty wynosi 12 017 zł na umowę o pracę i 11 088 zł na B2B – wynika z „Raportu wynagrodzeń polskich programistów za rok 2020”, przygotowanego przez portal Just Join IT. To prawie dwa razy więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce w ubiegłym roku. Gdzie programiści zarabiają najwięcej?

Gdzie najlepiej zarobić na programowaniu?

Warszawa

Programistów najlepiej wynagradza się w stolicy – zarabiają tu średnio 13 117 zł na umowę o pracę (UoP) i 11 885 zł na B2B. Stawki dla kandydatów na seniorów oscylują w granicach 17 do blisko 22 tys. zł netto, a najlepiej zarobić mogą specjaliści od Ruby (21,7 tys. zł na B2B) i DevOps (19,8 tys. zł także na B2B). Co ciekawe, największa rozpiętość płac od juniora do seniora występuje wśród specjalistów od Ruby na UoP i wynosi nawet ponad 10 tys. zł. W czołówce ofert nadal utrzymują się te dotyczące Java oraz JavaScript. Natomiast wpływ na takie zarobki ma niewątpliwie wysokość kosztów życia w stolicy, uważają twórcy raportu.

Kraków

Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku krakowskim wypłaty są na bardzo zbliżonym poziomie do warszawskich – średnio 12 560 zł UoP, 11 133 zł B2B. Z kolei stawki dla seniorów rozpięte są od 15 do blisko 20 tys. zł netto. W grodzie Kraka najwyższe zarobki zarezerwowane są dla specjalistów DevOps i Java na B2B i to oni są też najbardziej poszukiwani przez pracodawców. Najmniej zarobią natomiast seniorzy PHP (nieco ponad 14 tys. zł netto). Warto zwrócić uwagę na fakt, że juniorzy mobile startują tu z dość wysokiego pułapu 9 tys. zł netto, wynika z badania.

Przeczytaj również
Blisko 3/4 polskich inżynierów podjęłoby decyzję o relokacji za podwyżkę wynagrodzenia

Trójmiasto

W nadmorskiej aglomeracji średnie zarobki programistów kształtują się na poziomie 11 932 zł na UoP i 10 945 zł na B2B. Niewątpliwie jest to raj dla Ruby developerów – seniorzy mogą liczyć na wynagrodzenie wysokości nawet 22 tys. zł netto. Dobrze zarabiają także ci pracujący w Javie (19,7 tys. zł UoP) i DevOps (18,6 tys. zł B2B). Podobnie jak w Krakowie, wysokimi stawkami nie mogą za to pochwalić się specjaliści od PHP. Jak wynika z raportu Just Join IT, senior pracujący w tej technologii zarabia średnio prawie 12 tys. zł na UoP i 13 tys. zł na B2B. Największe zapotrzebowanie na trójmiejskim rynku występuje odnośnie ekspertów od Python, Java, JavaScript i .net.

Wrocław

11 696 zł na UoP i 10 942 zł na B2B – tak wyglądają średnie zarobki programistów w mieście stu mostów. Najlepiej opłacanymi technologiami wśród seniorów są tu Java i .net. Pracujący w tych językach mogą liczyć na ponad 18 tys. zł na B2B. Także i tu najmniej zarabiają PHP-owcy – 13 tys. zł na UoP i ponad 11 tys. zł na B2B. Jak wskazują twórcy raportu, we Wrocławiu uwagę zwracają również stosunkowo niewielkie różnice w wynagrodzeniach na różnych poziomach doświadczenia.

Poznań

W mieście nad Wartą zarobki wynoszą średnio 10 545 zł na UoP, a freelancer jest w stanie zarobić 10 641 zł. Najwięcej zarabiają tu seniorzy mobile – nawet 18 tys. zł na UoP. Co ciekawe, to blisko 2 tys. zł więcej niż specjaliści od DevOps na B2B. Wysokie stawki otrzymują także seniorzy od Pythona (17,5 tys. zł na UoP) i Javy (17,8 tys. zł na B2B).

Przeczytaj również
IBM wyprodukował pierwszy układ scalony w procesie technologicznym 2nm

Katowice

W Katowicach średnie zarobki w branży nie przekraczają 10 tys. zł (9 328 zł na UoP i 9 904 zł na B2B). Na największe wypłaty mogą tu liczyć seniorzy DevOps i Ruby. W tych technologiach specjaliści zarabiają ponad 17 tys. zł, wynika z raportu Just Join IT. Nie mogą narzekać także seniorzy od Javy, których wynagrodzenia na dwóch najpopularniejszych rodzajach umów sięgają 15-16 tys. złotych. Na rynku śląskim w czołówce najbardziej opłacalnych języków programowania znajdują się także technologie mobilne.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.