StartupyRynek

Genotic zwycięzcą Infoshare Startup Contest

Polski startup wygrał 20 tysięcy euro w konkursie, którego finał odbył się podczas konferencji Infoshare 2023. Drugie miejsce zajął upLYFT z Wielkiej Brytanii (7 tys. euro), a trzecie estoński Beholder (3 tys. euro). Nagrody startupy przeznaczą na dalszy rozwój innowacyjnych pomysłów.

Genotic zwycięzcą Infoshare Startup Contest
Zwycięskie startupy Źródło: Materiały prasowe

Tegoroczna edycja konkursu wyłoniła najlepsze projekty Tech4Good. W finale Infoshare Startup Contest walczyło 5 startupów: SAY IT Labs, Beholder, Green Sequest, upLYFT i Genotic. Międzynarodowe jury oceniło potencjał biznesowy startupów, zespół oraz innowacyjność prezentowanych rozwiązań. Wśród jurorów znaleźli się m.in. Angel investor Sarah Drinkwater, Nico Schoenenberger z 10x Founders, Andreea Constantinescu z Planet First Partners i Valeri Petrov z Eleven Ventures.

Łączna pula nagród w konkursie – ufundowanych przez Prezydenta Miasta Gdańska – wyniosła 30 tysięcy euro w gotówce.

Rozwiązania zwycięskich startupów

Polski Genotic za pomocą sztucznej inteligencji projektuje, testuje i produkuje przeciwciała, które stanowią uniwersalne narzędzie wykorzystywane w pracach badawczo rozwojowych. Dodatkowo ma potencjał, aby być użytym w diagnostyce chorób zakaźnych takich jak: wąglik, dżuma czy COVID-19.

Rewolucyjność rozwiązania polskiego startupu polega na nowoczesnej metodzie przewidywania struktur białek na podstawie sekwencji. Wykorzystanie wyłącznie kultur komórkowych w produkcji białek pozwala usprawnić cały proces i osiągnąć wysoki poziom spójności partii białek przy jednoczesnym zmniejszeniu zarówno czasu, kosztów oraz eliminacji wykorzystania zwierząt. Produktem końcowym są przeciwciała celujące w określony antygen.

Drugie miejsce w konkursie zajął upLYFT – startup z siedzibą w Londynie – który powstał z pasji do fitnessu i sportów amatorskich. Sam produkt nagrodzonej firmy spełnia jednak o wiele poważniejszą funkcję – jest nim bowiem inteligentna bielizna medyczna do walki z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego.

Przeczytaj również
Bank Pocztowy zapowiada wprowadzenie karty biometrycznej z płatnością autoryzowaną odciskiem kciuka

Z kolei Beholder, estoński startup, który zajął trzecie miejsce, skupia się na wykorzystaniu zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i komputerowe przetwarzanie obrazu, do rozwiązania problemów z monitorowaniem środowiska naturalnego. To platforma SaaS, wspomagana przez AI do odkrywania zasobów mineralnych.

AI4SKIN wygrywa udział w VII edycji InCredibles

Spośród 20 najlepszych startupów wyłonionych w półfinałach Startup Contest, wybrano jeden – polski startup AI4SKIN – który weźmie udział w VII edycji InCredibles. Chodzi o program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją, stworzony przez Sebastiana Kulczyka. Produkt AI4SKIN pozwala na wczesną diagnozę raka skóry za pomocą sztucznej inteligencji.

Program InCredibles to kilka miesięcy zindywidualizowanego, bezpłatnego wsparcia dla przedsiębiorców przez polskich i zagranicznych mentorów – uznanych founderów, inwestorów, doradców i specjalistów z zakresu m.in. zarządzania, sprzedaży i marketingu, strategii, komunikacji, finansowania oraz HR.

Poza konkursem Startup Contest, startupy mogły zaprezentować swoje pomysły w strefie Startup Expo oraz w internetowej bazie dostępnej dla inwestorów. Startupy, największe firmy i korporacje, międzynarodowi inwestorzy i aniołowie biznesu mieli też dostęp do dedykowanego narzędzia do networkingu – Matchmaking. Dzięki temu narzędziu odbyło się niemal 2000 spotkań. W tegorocznej, 17. edycji konferencji Infoshare udział wzięło ponad 6 tysięcy uczestników.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Genotic zwycięzcą Infoshare Startup Contest”

  1. Brawa dla zwycięzców! To się nazywa dobry start! Mega ciekawi mnie jak potoczą się też dalsze losy startupu wybranego do InCredibles, świetny pomysł p.S.Kulczyka by zorganizować coś takiego