Branża ITRynek

Grupa AB utrzymuje dwucyfrowe tempo wzrostu

W trzecim kwartale roku finansowego 2021/2022 (okres styczeń-marzec 2022 roku) Grupa AB zanotowała ponad 3,3 mld zł przychodów, co oznacza wzrost o 11,5% rdr oraz 45% wobec analogicznego okresu roku 2020. Z kolei wynik EBITDA wzrósł w I kwartale 2022 roku o 26% rdr, do poziomu 51 mln zł – to wartość ponad dwukrotnie wyższa niż przed dwoma laty. Pozwoliło to wypracować 30,7 mln zł kwartalnego zysku netto, odzwierciedlającego 21% wzrostu rok do roku oraz 153% zwyżki wobec I kwartału 2020 roku – poinformowali przedstawiciele Grupy AB.

Grupa AB utrzymuje dwucyfrowe tempo wzrostu

Na koniec marca 2022 roku wartość kapitałów własnych Grupy AB przekroczyła 1,1 mld zł, a wartość zapasów magazynowych wzrosła do ponad 1,8 mld zł. Jak wskazują przedstawiciele spółki, to istotne w kontekście zerwanych łańcuchów dostaw i lockdownów w Chinach, które opóźniły wiele dostaw – wyłączone były duże miasta z fabrykami elektroniki i podzespołów, utworzyły się zatory w portach, nie działa transport kolejowy z Chin do Europy przez Ukrainę. Z kolei dzięki umowom dystrybucyjnym Grupa AB ma zagwarantowaną marżę na sprzedaży, a stany magazynowe pozwalają w możliwie pełny sposób obsługiwać klientów Grupy.

“Transformacja cyfrowa przyspiesza, a ostatnie dwa lata pokazały, że obsłużenie skokowo wyższego popytu zdecydowanie wymaga wcześniejszego przygotowania i przeprowadzenia dużych inwestycji, które my jako dystrybutor w odpowiednim czasie zaimplementowaliśmy. Myślimy i działamy długoterminowo z ostrożnością wpisaną w kulturę organizacyjną, dzięki czemu zwiększamy udziały rynkowe bez względu na uwarunkowania zewnętrzne” – skomentował Andrzej Przybyło, prezes zarządu AB S.A.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *