Branża ITBiznes

HP Inc. wprowadzi na rynek drukarki 3D do wydruku w metalu

W przyszłym roku na rynek trafić mają nowe rozwiązania HP Inc. z dziedziny druku 3D. Według zapowiedzi pozwolą one na obniżenie kosztów i upowszechnienie technologii seryjnego druku 3D z materiałów metalowych.

HP Inc. wprowadzi na rynek drukarki 3D do wydruku w metalu

Plany w zakresie rozwoju oferty i technologii druku 3D ujawniono podczas październikowego spotkania HP Securities Analyst Meeting. Stephen Nigro, szef działu rozwijającego technologie wydruku trójwymiarowego w HP Inc. stwierdził wręcz, że właśnie firma ta jako pierwsza zdoła upowszechnić metalowy druk 3D.

Rozwiązania do trójwymiarowego druku od dawna uważane są za jeden z najbardziej obiecujących segmentów rynku. Wedle szacunków firmy analitycznej MarketsandMarkets do 2023 r. jego wartość urośnie do blisko 33 mld USD. Wraz z ostatnimi zapewnieniami HP Inc. nie pierwszy raz pokazuje, że traktuje segment druku 3D bardzo poważnie. Firma już w zeszłym roku oficjalnie wprowadziła do oferty swoje pierwsze komercyjne drukarki 3D – urządzenia z serii Jet Fusion 3D, wykorzystujące autorską technologię Multi Jet Fusion. Urządzenia te wyróżnia m.in. fakt, że znaczna cześć ich komponentów jest drukowana na drukarkach trójwymiarowych.

Obecnie HP Inc. pracuje nad istotnym rozszerzeniem oferty i wzmocnieniem pozycji na rynku druku trójwymiarowego. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że w przyszłym roku oficjalnie zaprezentowane zostanie„nowe podejście do druku 3D z metalu. Innymi słowy, HP szykuje do premiery nową kolejną generację drukarek 3D – przystosowaną do wydruku w metalu. Zgodnie z zapowiedziami nowa platforma pozwoli m.in. na obniżenie kosztów korzystania z takiego rozwiązania, a co za tym idzie – upowszechnienie tego rodzaju technologii. Warto podkreślić, że obecnie większość drukarek 3D dostępnych komercyjnie tworzy modele 3D z różnego rodzaju tworzyw sztucznych – jest to stosunkowo proste i niedrogie, jednak powstające w ten sposób elementy charakteryzują się umiarkowaną trwałością. Oczywiście, na rynku są również urządzenia drukujące z metalu – jednak to specjalistyczne, drogie w zakupie i eksploatacji rozwiązania.

Z zapowiedzi przedstawicieli kierownictwa HP Inc. wynika tymczasem, że firma ma ambicję zmienić ten stan rzeczy. Co ważne, elementy tworzone z wykorzystaniem nowych urządzeń do druku 3D mają być „trwałymi, w pełni funkcjonalnymi mechanicznie elementami w pełnym kolorze”. Dotąd nie ujawniono jednak informacji na temat samej technologii wydruku. Wiadomo natomiast, że prace związane z wprowadzeniem nowych urządzeń na rynek są już na zaawansowanym etapie.

Należy jednocześnie podkreślić, że wciąż mówimy o rozwiązaniach przemysłowych – obecnie ceny oferowanych przez HP Inc. drukarek 3D zaczynają się od ok. 130 tys. USD i trudno oczekiwać, by nowe urządzenia były radykalnie tańsze – aczkolwiek przedstawiciele firmy sugerują, że pewnych cięć można się spodziewać. Faktem jest jednak, że jeśli firma zaprezentuje stosunkowo tanie w eksploatacji urządzenie do drukowania 3D z metalu oraz w pełnym kolorze, to może to faktycznie przyczynić się w znaczący sposób do popularyzacji drukowania w 3D. Możliwość drukowania trwałych, kolorowych elementów, które można będzie wykorzystywać jako komponenty najróżniejszych urządzeń – a nie tylko jako ich prototypy, jak najczęściej ma to miejsce obecnie – może rzeczywiście mieć ogromny wpływ na rynek.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *