RynekPolecane tematy

IDC o konsekwencjach przejęcia serwerów x86 IBM przez Lenovo

Mijają dwa tygodnie odkąd przedstawiciele koncernu Lenovo oficjalnie potwierdzili zamiar przejęcia od firmy IBM systemów serwerowych opartych na architekturze x86. W jaki sposób transakcja wpłynie na działalność obu firm i – co ważniejsze – sytuację rynkową?

IDC o konsekwencjach przejęcia serwerów x86 IBM przez Lenovo

Wedle zapowiedzi IBM włączy – po sfinalizowaniu umowy należące do Lenovo – szafy serwerowe Flex do oferty systemów zintegrowanych PureData i PureApplication. Po zamknięciu transakcji Big Blue będzie również oferował serwery x86 Lenovo w ramach “strategicznych projektów outsourcingowych, wewnętrznej infrastruktury oraz systemów produkcyjnych opartych na serwerach tej architektury”. Przedstawiciele Lenovo zapowiadają również, że zaoferują zatrudnienie liczącej ok. 7,5 tys. grupie obecnych pracowników IBM w chińskich i tajwańskich zakładach produkcyjnych.

IBM zamierza skupić wysiłki biznesowe na obszarach charakteryzujących się wysokim potencjałem biznesowym – mowa tu m.in. o rozwiązaniach oferowanych w modelu usługowym oraz w chmurze, superkomputerach rodziny IBM Watson i technologiach przetwarzania Big Data. Z kolei firma Lenovo odkupując od IBM rozwiązania linii: System X, BladeCenter, Flex System, NeXtScale oraz iDataPlex, zyska możliwość dywersyfikacji oferty, uniezależnienia modelu biznesowego od rynku komputerów osobistych, a także wzmocnienia pozycji rynkowej – co może okazać się łatwe do zrealizowania zwłaszcza na mocno rozwijającym się rynku chińskim.

Transakcja ta może potencjalnie oznaczać zaostrzenie konkurencji w sektorze MSP.

Dwa tygodnie po ogłoszeniu wstępnego porozumienia pytań dotyczących skutków największej transakcji w historii koncernu Lenovo i postępującej zmiany modelu biznesowego IBM jest o wiele więcej. Na cztery z nich, szczególnie ważnych z perspektywy klientów i partnerów obu firm, odpowiada Giorgio Nebuloni, Research Manager europejskiego rynku serwerów w IDC.

W jaki sposób, po zamknięciu transakcji, zmieni się dynamika rynku, zwłaszcza w regionie EMEA?

W regionie Europy, Środkowego Wschodu i Azji koncern IBM jest trzecim, po firmach HP i Dell największym dostawcą serwerów x86. Dysponuje udziałem rynkowym na poziomie 13% i przychodami rzędu 900 mln USD za okres od pierwszego do trzeciego kwartału 2013 roku. Z kolei firma Lenovo przed ogłoszeniem porozumienia z IBM kontrolowała mniej niż 1% tego segmentu rynku regionu EMEA zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i sprzedaż ilościową. Transakcja oznacza więc potencjalnie nowe rozdanie wśród trzech największych dostawców serwerów x86 w regionie. W ocenie IDC, na rynkach Europy, Środkowego Wschodu i Azji, nawet bardziej niż na przejęciu własności intelektualnej technologii, koncern Lenovo zyska dzięki pozyskaniu bazy klientów, doświadczonego zespołu sprzedażowego, relacji w kanałach partnerskich i wzmocnieniu rozpoznawalności marki. Dodatkowo, fakt, że transakcja dotyczy także zintegrowanych rozwiązań takich jak linia PureSystems, czy serwery kasetowe, podnosi pozycję firmy także w kontekście dużych kontraktów. Wszystkie te czynniki tworzyły dotąd barierę uniemożliwiającą azjatyckim dostawcom – jak Acer, czy Lenovo – wzmocnienie pozycji i powiększenie udziałów rynkowych. Dla firm takich jak Dell i HP transakcja ta może potencjalnie oznaczać zaostrzenie konkurencji w sektorze MSP, gdzie dotąd IBM działał w sposób mniej agresywny, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę doświadczenie firmy Lenovo w budowaniu i rozwijaniu modelu działalności na przykładzie nabytej od IBM linii komputerów PC.

Marża handlowa w segmencie serwerów x86 mieści się dziś zwykle w granicach 15-25% i jest mocno zależna od efektywności operacyjnej i skali.

Dlaczego IBM zdecydował się na sprzedaż linii serwerów x86?

Po pierwsze dlatego, że nie udało mu się zbudować w segmencie serwerów architektury x86 skali pozwalającej walczyć o pozycję lidera. Poza tym – co potwierdzają ostatnie oświadczenia i ubiegłoroczne przejęcie firmy SoftLayer – kierownictwo firmy uważa, że IBM jest w stanie i powinien odpowiadać na większość potrzeb klientów w zakresie rozwiązań infrastrukturalnych ofertą usług chmurowych IaaS, konkurencyjnych względem rozwiązań Rackspace, Amazon Web Service i Microsoft. Oprócz tego, szacujemy, że marża handlowa w segmencie serwerów x86 mieści się dziś zwykle w granicach 15-25% i jest mocno zależna od efektywności operacyjnej i skali – podczas, gdy w segmencie wyższej klasy systemów starszej generacji osiągalne są marże rzędu 40-50%, a w segmencie oprogramowania – gdzie IBM zamierza wzmacniać pozycję – nawet ponad 70%. Nawet same usługi klasy IaaS, pomimo powszechnego przekonania o ich niskiej rentowności – mogą przynosić IBM większe zyski.

Mając na uwadze, że faktyczna finalizacja transakcji jest jeszcze mocno odległa IDC odradza wszelkie pośpieszne działania.

Jakie będą konsekwencje tej transakcji dla partnerów i klientów obu firm?

Dla partnerów sprzedażowych i klientów, szczególnie w średniej perspektywie, zmieni się niewiele. Lenovo, być może nawet w większym stopniu niż IBM, opiera się na kanałach partnerskich – praktycznie 100% obecnej sprzedaży serwerów jest prowadzona za pośrednictwem partnerów. Partnerom i klientom IBM odradzamy szybkie i radykalne zmiany w zasadach dotychczasowej współpracy z dostawcą, proponując wykorzystanie nadarzającej się okazji do przeanalizowania długoterminowego zapotrzebowania na rozwiązania infrastrukturalne, jak i oferty dostawcy. Jednak mając na uwadze, że faktyczna finalizacja transakcji jest jeszcze mocno odległa, zaś działania regulatorów – zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych – mogą dodatkowo opóźnić przejęcie, IDC odradza wszelkie pośpieszne działania.

Z perspektywy klientów najważniejszy okaże się sposób, w jaki obie firmy poradzą sobie z przeniesieniem linii produktowych.

Która ze stron może najwięcej zyskać na tej transakcji?

W szerszym ujęciu transakcja wpisuje się w strategie obu koncernów. Firmie Lenovo pomoże pójść ścieżką dywersyfikacji względem rynku PC i wejścia w bardziej kompleksowe segmenty rynku, a firmie IBM pozwoli skupić się na rozwoju oferty rozwiązań w modelu cloud. Z perspektywy klientów najważniejszy okaże się sposób, w jaki obie firmy poradzą sobie z przeniesieniem linii produktowych, które w niektórych obszarach zastąpiły platformy uniksowe jako baza dla kluczowych aplikacji biznesowych. Koncern IBM zachowa w ofercie jedynie rozwiązania serwerowe oparte na układach Power, ale długoterminowe, wspólne zaangażowanie obu firm będzie wymagane w przypadku klientów wykorzystujących obecnie serwery x86 oraz Power, środowiska mainframe linii System z, czy pamięci masowe, które pozostaną w ofercie IBM. Plany dotyczące sposobu przeniesienia linii produktowych nie są dziś znane, a diabeł tkwi w szczegółach.

Opracowanie na podstawie “IDC Comment: IBM Selling x86 Business Including Blades to Lenovo — FAQ on the Deal in Europe”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *