BiznesPracaProgramowaniePolecane tematy

Informatycy, programiści i menedżerowie IT najlepiej wynagradzanymi pracownikami

Średnie wynagrodzenie oferowane specjalistom i menedżerom IT w 2017 roku wyniosło 12,6 tys. zł brutto. Oznacza to wzrost o jedną szóstą w skali roku. Jednocześnie, wielu specjalistów z branży IT osiąga zarobki przekraczające 10 tys. zł osiąga jeszcze przed 30 rokiem życia. Takie wnioski płyną z opracowania firmy Antal.

Informatycy, programiści i menedżerowie IT najlepiej wynagradzanymi pracownikami

Zdaniem ekspertów firmy Antal pracownicy z branży IT zarabiają najwięcej ze wszystkich grup analizowanych w „Raporcie Płacowym Antal 2017”. Prognozowany jest też systematyczny wzrost popytu na kompetencje związane z teleinformatyką. Jego odbiciem jest zaś wzrost płac. Najbardziej poszukiwane są obecnie m.in. kompetencje związane z tworzeniem oprogramowania oraz świadczeniem outsourcingu usług IT. “Polski rynek IT rozwija się dynamicznie już od wielu lat. Na razie nic nie wskazuje, aby ten trend miał wyhamować. Jesteśmy krajem o stabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej, z rozwijającą się i nowoczesną infrastrukturą, i co najważniejsze, z wysokiej jakości zapleczem wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli dodamy do tego konkurencyjne koszty pracy, to uzasadnione jest, że Polska jest atrakcyjna zarówno dla nowych inwestorów jak i firm już obecnych w kraju, planujących dalszy rozwój. Taki stan rzeczy ma bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzeń w branży. Kandydatów zdecydowanie brakuje, a oczekiwania finansowe specjalistów i menedżerów rosną” – mówi Aleksandra Kujawa, Business Unit Manager w Antal IT Services.

Średnia pensja specjalistów i menedżerów IT była o niemal tysiąc zł wyższa od średniego wynagrodzenia osób zajmujących analogiczne stanowiska we wszystkich analizowanych grupach pracowników.

Przeczytaj również
Wzrost wynagrodzeń w branży IT - specjaliści od Big Data mogą liczyć nawet na 25 tys. zł

Z opracowania firmy Antal wynika, że średnie wynagrodzenie miesięczne oferowane specjalistom i menedżerom z branży IT w 2017 roku wyniosło 12,6 tys. zł brutto – i było o 16 proc. wyższe niż rok wcześniej. Jak wynika z „Raportu Płacowego Antal 2017” średnia pensja specjalistów i menedżerów IT była o niemal tysiąc zł wyższa od średniego wynagrodzenia osób zajmujących analogiczne stanowiska we wszystkich analizowanych grupach pracowników. “Gdybyśmy wyszczególnili najgorętsze obszary takie jak software development, wzrost płac wśród osób ze stażem zawodowym od 1 do 5 lat osiągnąłby poziom nawet 50%” – dodaje Aleksandra Kujawa.

największymi ośrodkami IT w Polsce są Kraków i Wrocław, a także Warszawa, Trójmiasto i Poznań. W skali kraju dynamicznie rozwija się też rynek pracy w obszarze IT w Lublinie i Rzeszowie.

Duże zapotrzebowanie na programistów przekłada się też na wysoką aktywność rekruterów. O ile specjaliści i menedżerowie w Polsce w ciągu roku otrzymują przeciętnie 8 ofert pracy, to w przypadku programistów liczba ta sięga 18. Z perspektywy pracodawców kluczowe znaczenie ma doświadczenie mierzone poziomem kompetencji i długością rozwoju w danej specjalizacji. Jednocześnie, jak pokazują analizy firmy Antal, najszybciej rosną wynagrodzenia efektywnych programistów zajmujących się najbardziej rozchwytywanymi technologiami oraz testerów, na których popyt sukcesywnie rośnie. Podstawą dla większości stanowisk związanych z IT jest też dobra znajomość języka angielskiego. Stanowi ona podstawowe wymaganie m.in. względem programistów, testerów, analityków i specjalistów od systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem. Ma również duże znaczenie na stanowiskach menedżerskich. Atutem staje się znajomość dodatkowego języka obcego – ma to znaczenie m.in. w procesach rekrutacji do pracy poza granicami Polski – wówczas szczególnie przydatna okazuje się znajomość języka niemieckiego lub hiszpańskiego.

Przeczytaj również
Microsoft uruchamia w Warszawie Azure Region Poland Central

O ile specjaliści i menedżerowie w Polsce w ciągu roku otrzymują przeciętnie 8 ofert pracy, to w przypadku programistów liczba ta sięga 18.

Analizy firmy Antal pokazują ponadto, że największymi ośrodkami IT w Polsce są Kraków i Wrocław, a także Warszawa, Trójmiasto i Poznań. W skali kraju dynamicznie rozwija się też rynek pracy w obszarze IT w Lublinie i Rzeszowie. Co ciekawe, zdaniem ekspertów firmy Antal na najwyższe wynagrodzenia nadal mogą liczyć specjaliści zatrudnieniu w Warszawie, jednak różnice w wynagrodzeniach otrzymywanych przez specjalistów IT z poszczególnych części kraju stopniowo się zacierają.

Specjaliści firmy Antal podkreślają, że w kolejnych latach trend wzrostu wynagrodzeń w branży IT będzie się utrzymywał. Prognozy te wynikają m.in. z dynamicznie rosnącej ilości tworzonych w naszym kraju centrów danych, inwestycji skandynawskich i zachodnich firm. Duże znaczenie mieć będzie zapewne także rozwój polskich firm informatycznych. Nie oznacza to jednak, że wynagrodzenia w obszarze IT będą rosły równie szybko, co w minionym roku. “Coraz częściej jednak zdarza się, że firmy wprowadzają walidację wynagrodzeń i rezygnują z kandydatów z wybitnymi kompetencjami, o ile ich wymagania finansowe przekraczają budżet. W konsekwencji, prognozujemy, że w 2018 roku wzrost wynagrodzeń w IT wyniesie ok. 8% w porównaniu do 2017 roku” – twierdzi Aleksandra Kujawa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.