Branża ITInfrastrukturaRynek

Intel zapowiada rozwiązania zapewniające 30% oszczędność energii dla sieci 5G

Wspomniane aktualizacje, które mają na celu zwiększenie śladu, mocy i całkowitego kosztu posiadania (TCO) w sieciach rdzeniowych 5G to: zapowiedź procesorów Intel Xeon Sierra Forest, z maksymalnie 288 wydajnymi rdzeniami E oraz komercyjnie dostępnego oprogramowania Infrastructure Power Manager (IPM) dla sieci rdzeniowych 5G.

Intel zapowiada rozwiązania zapewniające 30% oszczędność energii dla sieci 5G

 

Dostawcy usług telekomunikacyjnych wymagają większej wydajności infrastruktury w miarę rozbudowy sieci rdzeniowych 5G. A ponieważ są one obecnie wdrażane na procesorach Intel Xeon, firma stara się sprostać wyzwaniom związanym z wydajnością.

“Wprowadzając nowe wydajne rdzenie do naszej mapy rozwoju i komercyjnie wdrażając nasze oprogramowanie Intel Infrastructure Power Manager, dostawcy usług mogą obniżyć całkowity koszt posiadania (TCO), osiągając niezrównaną wydajność i oszczędność energii w swoich sieciach” – stwierdził Alex Quach, wiceprezes i dyrektor generalny działu Wireline and Core Network Division w firmie Intel.

Zaprezentowany podczas Intel Innovation, jesienią 2023 roku, plan rozwoju procesorów Intel Xeon rozszerza się o procesory E-core. Rdzenie E mają zapewnić operatorom sieci, procesory zoptymalizowane pod kątem oszczędności energii i TCO. I tak, procesory Intel Xeon nowej generacji, o nazwie kodowej Sierra Forest, które trafią na rynek jeszcze w tym roku, będą oferować do 288 rdzeni i pomogą operatorom uzyskać 2,7-krotną poprawę wydajności na jednostkę rack1 – wiodącą w branży wydajność dla obciążeń siedzi rdzeniowych 5G.

Z kolei zaprezentowane w zeszłym roku na MWC 2023 oprogramowanie Infrastructure Power Manager dla sieci rdzeniowej 5G udowodniło już, w jaki sposób operatorzy mogą wykorzystać wbudowaną telemetrię procesorów Intel Xeon i zmniejszyć zużycie energii procesora bez uszczerbku dla kluczowych wskaźników wydajności, w tym przepustowości, opóźnień i spadku pakietów. Oprogramowanie to można oczywiście zainstalować na istniejącej i przyszłej infrastrukturze sieciowej opartej na procesorach Xeon.

Jak poinformowano, Intel ściśle współpracuje z operatorami i dostawcami oprogramowania rdzenia 5G w celu wdrożenia nowych procesorów i oprogramowania Intel Infrastructure Power Manager. Wśród współpracujący z producentem firm znajdują się takie marki jak: BT Group, Casa Systems, Dell Technologies, Ericsson, Hewlett Packard Enterprise, KDDI, NEC, Nokia, Orange, Samsung, SK Telecom, Telestra czy ZTE.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *