StartupyRynek

Inwestycje w AI napędziły blisko 50% wzrost finansowania VC w USA

Według danych opublikowanych przez PitchBook, finansowanie venture capital w Stanach Zjednoczonych wzrosło w II kwartale 2024 roku do 55,6 mld USD. To najwyższa kwartalna suma od dwóch lat. W głównej mierze odpowiadają za nią inwestycje w firmy zajmujące się sztuczną inteligencją.

Inwestycje w AI napędziły blisko 50% wzrost finansowania VC w USA

Najnowsze dane pokazują 47% skok, w porównaniu z 37,8 mld USD zebranych przez amerykańskie startupy w I kwartale 2024 roku. Jak już wspomniano, wynik ten napędziły inwestycje w firmy AI, w tym 6 mld USD zebranych przez xAI Elona Muska czy 1,1 mld USD zebranych przez CoreWeave.

„Inwestorzy przypisują premię do wszystkiego, co związane ze sztuczną inteligencją – kapitałochłonność większości firm zajmujących się AI wymaga ponadprzeciętnego finansowania” – skomentował Casber Wang, partner w Sapphire Ventures, cytowany przez Reutersa. „W miarę odkrywania coraz silniejszych komercyjnych zastosowań sztucznej inteligencji, coraz więcej firm zajmujących się AI wykazuje realne przychody” – dodał.

Po osiągnięciu rekordowego poziomu 97,5 mld USD w IV kwartale 2021 roku, finansowanie VC w USA stale spadało. W II kwartale 2023 roku osiągnęło najniższy poziom, zaledwie 35,4 mld USD. Niedawny napływ kapitału do startupów zajmujących się sztuczną inteligencją odwrócił jednak ten trend spadkowy. Inwestorzy podwoili zainteresowanie firmami tworzącymi modele AI, a także aplikacjami od generowania kodu, po narzędzia zwiększające produktywność.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *